Po prvem srečanju novoizvoljenih poslancev DeSUS in predsednika stranke Karla Erjavca je slednji povedal, da so pripravljeni sodelovati v levosredinski koaliciji in poudaril, da še ni prejel uradnega vabila od predsednika SD Boruta Pahorja. "DeSUS si želi enega ministra več kot najmanjša parlamentarna stranka," je še zatrdil Erjavec.
Erjavec je prepričan, da je bilo prvo srečanje konstruktivno, saj je stranka notranje enotna. Želel je pridobiti smernice za nadaljnje korake pri pogajanjih za oblikovanje levosredinske koalicije. Te stranke za izvajanje "nove politike" po prepričanju Erjavca potrebujejo trdno vlado in "stranka DeSUS jim to lahko ponudi."
Srečanje s Pahorjem
V primeru, da ne dobijo vabila za oblikovanje koalicije, pa je stranka DeSUS po mnenju njenega predsednika pripravljena iti v opozicijo. Prepričan pa je, da se to ne bo zgodilo, saj s svojimi sedmimi poslanci lahko močno vplivajo na oblikovanje vlade.
Na novinarsko vprašanje, ali je Karel Erjavec bolj za levo ali desno koalicijo, pa je Erjavec dejal sledeče: "Podprl bi levo koalicijo, ker je tudi ta dobila zaupanje volivcev. Ne glede na to, izzidi še niso dokončni, tudi če se razmerje med dvema največjima strankama spremeni, bi mi šli v levo koalicijo, ker ne vidim v tem trenutku druge možnosti. Ljudje so jasno izrazili, kaj želijo“. In dodal, da "obstaja interes, da se DeSUS pridruži levi koalicijo. Ljudje pričakujejo ta naš vstop. Bomo pa trd pogajalec“, je še dejal Erjavec.
Zbranim novinarjem je Erjavec povedal, da bo srečanje med njim in Pahorjem jutri ob 12. uri, na zaenkrat še "neznani lokaciji". Pri oblikovanju koalicijske pogodbe pa ne pričakuje težav, saj so si stranke med seboj "programsko sorodne". O kadrovskih zadevah se po besedah Erjavca še niso pogovarjali, so pa postavili zahtevo, da si želijo eno ministrsko mesto več od najmanjše koalicijske stranke. Na vprašanje, če si želi ministrstvo za obrambo je dejal, da ima še "določene projekte za zaključiti".
Poslanec DeSUS Vili Rezman je dejal, da podpira predsednika stranke v tem, da postane minister. Želi si, da bi bil minister na resorju, ki sodi k stranki DeSUS po vsebini. To naj bi po njegovo bili ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve ter ministrstvo za zdravstvo. "V primeru, da bi bil predsednik stranke pri pogajanju za ministrstvo za obrambo uspešen, potem tudi temu ne bi nasprotoval," je še dodal Rezman.
Erjavec ni obljubil 1000 evrov
Franc Žnidaršič je zatrdil, da predsednik DeSUS Karl Erjavec ni nikoli obljubil 1000 evrov pokojnine. "Ministrova pripomba na televizijskem soočenju je le bila, če ima nekdo milijardo evrov premoženja, potem bi morali upokojenci imeti 1000 evrov pokojnine, ni pa to obljuba," je dejal. O usklajevanju pokojnin z neto plačami je povedal, da se "bomo o tem na novo odločali, ker je treba malo širše stvari pogledati".
Žnidaršič meni, da izjava šestih od sedmih novoizvoljenih poslancev DeSUS, naj stranka vstopi v vladno koalicijo, ne bo zmanjšala pogajalskih možnosti stranke. "Oni sami nimajo dovolj glasov in oni so na tem, da nas povabijo. Če nas bodo, bomo šli, če ne, pa ne," je povedal in pojasnil, da je to njegovo osebno mnenje. Ob tem je opozoril, da je še vse preuranjeno in da je treba najprej počakati na končne rezultate. Vse doslej je to zgolj, tako Žnidaršič, ugibanje brez pomena.
Dejal je tudi, da je Erjavec ministrstvo za obrambo kljub težavam vodil uspešno, da pa je resor za stranko manj primeren. "Če se bo dalo izpogajati in če bo to želja našega predsednika, mi nimamo nič proti temu," je poudaril in pojasnil, da "to ne bo edini resor, ki ga bomo dobili, če bomo šli v koalicijo".
Sodelovanje z Janšo slaba izkušnja
Glede svoje izjave, da je bilo sodelovanje s premierom Janezom Janšo najslabša možna izkušnja, je Žnidaršič dejal, da je to res in da to lahko utemelji z nekaj 100 primeri. Na vprašanje, zakaj potem DeSUS ni izstopil iz koalicije, pa je odvrnil, da "ne mene spraševati, zakaj stranka ni izstopila iz koalicije". Obenem je dodal, da zaradi tega, ker je do konca želela, "da kaj naredimo od tistega, kar smo podpisali".
"Pa niso hoteli nič slišati," je zatrdil in dodal, da so sedanji vladni koaliciji zgolj služili za sklepčnost. Prepričan je, da DeSUS ni sodeloval enakopravno. Na dodatno vprašanje, ali ne bi bilo potem logično, da bi stranka izstopila iz koalicije, če niso bile uslišane zahteve stranke, je odgovoril: "Tako vi logično sklepate, mi smo do konca zahtevali uresničitev posameznih delov koalicijske pogodbe, ker je mogoče, da bi se tudi v zadnjem času kaj uresničilo."
Pokojninski zakon
Na vprašanje, ali bo DeSUS v koaliciji s Pahorjevo SD bolj uslišan kljub temu, da je bila ta stranka leta 2005 proti sprejetju novele pokojninskega zakona, ki je uzakonila usklajevanje pokojnin s plačami, je Žnidaršič odvrnil, da "je bila SD takrat v opoziciji". "Hočem povedati, da nasprotovanje katere koli stranke kakšnemu predlogu vlade v opozicijski drži vidimo kot možno, ne pa nujno dobro ali dokončno," je pojasnil.
Glede novele pokojninskega zakona iz leta 2005 je poslanec DeSUS tudi dejal, da se pokojnine ne usklajujejo s plačami, ampak za njimi zaostajajo. "Sprememba je bila invalidna," je dodal. O noveli pokojninskega zakona, ki jo je decembra 2000 predlagal takratni minister za delo Vlado Dimovski in ki je upočasnila rast pokojnin, pa je Žnidaršič dejal, da "so tisto podprli tudi naši poslanci, ker niso vedeli, kaj podpirajo". Dodal je, da sam takrat ni bil poslanec, ampak navaden državljan, "zato tistega časa ne želim komentirati". Po njegovih besedah je takoj, ko je postal poslanec, vložil zakon, da se ta napaka popravi.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.