Slovenija

Ko zunaj vse prekipeva od energije, mi pa bi najraje spali

Ljubljana, 09. 04. 2018 07.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Karmelina Husejnović
Komentarji
13

Kljub temu, da se je zima letos kar vlekla in vlekla, je pomlad končno vstopila na velika vrata. Dnevi so znova daljši, ozračje se počasi segreva, narava prekipeva od energije ... Mnogi pa so bolj zaspani kot kdaj koli prej. S pomladjo je namreč prišla tudi spomladanska utrujenost. A, pozor, lahko gre za resno zdravstveno težavo.

Tudi vas daje spomladanska utrujenost?
Tudi vas daje spomladanska utrujenost? FOTO: iStock

Čeprav so bila mnenja v začetku deljena, je danes sezonska depresija prepoznana kot motnja. Gre za obliko depresivne motnje, ki se pojavlja ob določenem letnem času, pravi Peter Zajc iz Centra za mentalno zdravje Univerzitetne psihiatrične klinike v Ljubljani.

Motnja je najpogosteje vezana na zimo – pojavi se jeseni in se vleče vse do pomladi, vendar pa se pri mnogih lahko začne šele spomladi. "Pomladno deževje lahko pri skupini ljudi, ki so bolj občutljivi na pomanjkanje sonca in znižan atmosferski tlak, povzroči depresivno razpoloženje. Nekateri avtorji spomladansko utrujenost povezujejo s hormonskimi spremembami, ki se dogajajo v naših telesih ob višanju temperature in višjem zračnem tlaku ob lepem vremenu," pravi Zajc.

Na splošno sicer lepo spomladansko vreme na naše počutje deluje pozitivno: končno je več dnevne svetlobe, temperature pa so primernejše za gibanje na prostem. S tem pa se izboljšujejo tudi naše miselne sposobnosti, kreativnost in produktivnost, pojasnjuje psihiater. "Opažamo pa s tem povezan porast agresivnosti, kar lahko povežemo z višjo stopnjo anksioznosti ter poslabšanjem nekaterih kroničnih psihiatričnih motenj, kot sta shizofrenija in bipolarna motnja." Ob tem Zajc opozarja, da v primerjavi z drugimi dejavniki, ki smo jim izpostavljeni v življenju in sodobnem hitrem tempu, vremenski vplivi ne igrajo najpomembnejše vloge. 

V začetku pomladi na našo povečano utrujenost vpliva tudi premik ure, a se zdaj ne moremo več "izgovarjati" nanj. Kot pravi Zajc, premik ure povzroča težave predvsem v prvem tednu po spremembi, redkeje dlje. Najpogosteje te težave izvirajo iz dejstva, da ljudje težje zaspijo, ker je zunaj daljši dan, zjutraj pa morajo zgodaj vstati, tako je spanec v celoti krajši. "Posledica pa je jutranja utrujenost, ki se pri nekaterih lahko podaljša tudi preko dneva," meni Zajc.

Če se spomladanska utrujenost vleče in spremembe razpoloženja v tem času opažate že več let, se posvetujte z zdravnikom.
Če se spomladanska utrujenost vleče in spremembe razpoloženja v tem času opažate že več let, se posvetujte z zdravnikom. FOTO: iStock

Dodaten faktor, ki lahko prispeva k temu, da nas pomladi ne "razganja" od energije, je lahko tudi alergija na cvetni prah. Kar nekaj študij je namreč ugotovilo povezavo med alergijami in depresijo.

Kako lahko premagamo spomladansko utrujenost?

Psihiater priporoča, da lahko spomladansko utrujenost omilimo tako, da se odpravimo dovolj zgodaj spat, s tem pa telesu omogočimo vsaj osem ur spanja v nočnem času. 

"Za uspavanje priporočamo, da zvečer postopno zmanjšujemo aktivnosti, že v večernem času zmanjšamo intenziteto osvetlitve. V tem času se ne rekreiramo, ker s tem ogrejemo telo, kar zmanjša izločanje melatonina – hormona, ki se sprošča v možganih med spanjem in regulira nočno-dnevne ritme." 

Za sprostitev pred spanjem namesto gledanja televizije v roke raje vzamemo knjigo ob kateri umirimo misli. Pomaga tudi, če se v mislih spomnimo lepih dogodkov preteklega dne.

"Priporočamo pa gibanje na prostem, kadar je to mogoče, najbolje v jutranjem času, da "zbudimo" telo, prekrvavimo tudi možgane in smo bolj aktivni preko dneva. Ne smemo pozabiti na skrb za zdravo in uravnoteženo prehrano, poskrbimo za vnos vitaminov," še svetuje Zajc.

Sicer pa se je dobro spomniti, da vse mine in tudi spomladanska utrujenost bo. Najbolj izrazita je sicer prav aprila, saj se šele privajamo na spremembe, pa tudi vreme je bolj muhasto. Že ameriški pesnik T. S. Eliot je nekoč zapisal: "April je najbolj krut mesec ..."

Če so simptomi prehudi, trajajo predolgo in dolgotrajnejše spremembe razpoloženja v pomladnem času opažamo več let, Zajc svetuje, da se o tem posvetujemo s svojim osebnim zdravnikom, ki bo posameznika po potrebi napotil k drugim specialistom.

Anketa Arhiv
Ko zunaj vse prekipeva od energije, mi pa bi najraje spali
Tudi vas daje spomladanska utrujenost?
Ko zunaj vse prekipeva od energije, mi pa bi najraje spali
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

TistoPravo
09. 04. 2018 21.08
Uživejte, dokler ste še tu. Za kj drugega pa samo še če ostane kj časa
diocles
09. 04. 2018 16.57
ja pomlad se prebuja, cveti, rojeva, mi pa vsako leto starejši (niti ne bolj betežni morm priznat, pravijo zdej da je kao kriza srednjih let pri 30tih pffffffffffff, ker jastreb sm to pri 30tih v primerjavi s tem kar sem bil pri 20tih)
nevica
09. 04. 2018 16.01
Mene totalno sesuje premik ure in to za najmanj en mesec. Utrujena sem pa od obilice dela. Tista tipična pomladanska utrujenost me zadene ob depresivnem vremenu, če preveč dežuje in nimaš volje za delo, niti nimaš kam kot televizijo gledat....no to te potem dotolče...
Praškovarit
09. 04. 2018 15.59
-1
Kako da ne porocate o teroristicnem napadu na svedskem ???
Transformerji
09. 04. 2018 13.37
+3
Še enkrat: regrat s krompirjem, ocvirki, fižolom, kislo smetano ali tatarsko omako, ali ga pa daš v hamburger - če nimaš denarja, pa dvigni rit in ga nabiraj!
MATEJ5321
09. 04. 2018 14.24
+2
Veš tisti, ki bodo "dvignili rit" imajo tudi denar.
Transformerji
09. 04. 2018 14.52
-1
Pa še to - regrat je edina solata , ko še ne zastrupljajo zemlje s kemikalijami - moraš pa kljub temu upoštevati sprehajalne pasje potke - tam namreč raste najlepši regrat.
Asceding
09. 04. 2018 13.32
+1
js bi rad da bi bla sola od 9 do 13
Transformerji
09. 04. 2018 13.25
+4
Dam prav tistim, ki trdijo - regrat v solati, jo posuješ s cveti trobentic - Retbul ni nič proti temu!
Ka pa mislis
09. 04. 2018 08.56
+6
Js sm bolj jeseni utrujen ko spomladi. Ko vidim soncek sem naspidiran :-)
hotchilipoper
09. 04. 2018 08.47
+15
Regrat ti da krila
Uporabnik429336
09. 04. 2018 08.05
+18
Logično lahko zaključimo, da so večinski vzrok spomladanske utrujenosti, kot se je v članku izrazil neki "strokovnjak", hormonske spremembe, saj se z daljšanjem dneva in več gibanja še posebaj zunaj na soncu v telesu poveča proizvajanje raznih hormonov in drugih telesu potrebnih snovi, s tem, pa se za ta čas povišajo izgube telesne energije, saj energijo porabljajo žleze za proizvodnjo novih hormonov in tako stanje se odraža kot utrujenost, ko se delovanje žlez in proizvodnja hormonov prilagodi novemu letnemu ciklu, pa tudi utrujenost izgine, razen če ni ta posledica kakšne druge težave. Želim vam Veliko zdravja in zdrave pameti! Boga vas požegnaj! Osti jarej!
Transformerji
09. 04. 2018 13.39
+3
Vse leto moraš veliko gibati, delati in zdravo jesti! Pa veliko optimizma!