Glavni osumljenec korupcijske afere v UKC Ljubljana Uroš Smiljić je po treh dneh pridržanja od včeraj zvečer v hišnem priporu. Hišni pripor je zanj odredila preiskovalna sodnica. Za milejši ukrep se je odločila kljub predlogu tožilstva, da naj Smiljić ostane za zapahi.
Do jutri zvečer mora o zadevi odločiti še zunajobravnavni senat sodišča, ki ima zadnjo besedo in možno je, da bo ugodil tožilstvu in bo moral Smiljić v pripor.
Nekateri odvetniki po poročanju 24UR pravijo, da običajno sodniki niso radodarni pri odredbah hišnega pripora, skratka da morajo za to obstajati res tehtni razlogi. Medtem pa z okrožnega sodišča v Ljubljani sporočajo le, da se je preiskovalna sodnica pač odločila na podlagi zaslišanja, okoliščin in zbranih dokazov.
Seveda ima tudi v hišnem priporu Smiljić omejeno gibanje in omejene stike, ampak vendarle ni pod takšnim nadzorom, kot bi bil denimo na Povšetovi.
V hišnem priporu je nedosegljiv, razen za odvetnika in ožje družinske člane. So pa v redakciji 24UR dobili odziv soproge. V sms sporočilu je zapisala: "Vse bomo pojasnili, ko bo čas za to. Takrat se bo predstavila druga plat zgodbe." In še: "Zadeva je daleč od črno bele, ampak tudi zelo kompleksna. Treba jo je celostno razumeti, za kar sta potrebna čas in angažma."
Pripornika ne spremljajo s sledilno napravo
Za sodniško odločitev, da je za osumljenca dovolj hišni pripor, pa je potrebno zaupanje, ki temelji na tem, da pripornik ne bo pobegnil ali zagrešil oziroma ponovil kaznivega dejanja. Ampak, kdo lahko zagotovi, da tega zaupanja ne bo zlorabil?
Stoodstotno ne more nihče. Omejenega gibanja pripornika pri nas namreč ne spremljajo s sledilno zapestnico, ki jo poznajo marsikje po svetu. Določeno je le, da pač mora biti doma. Brez dovoljenja sodišča ne sme nikamor. Stike ima omejene, vse skupaj pa nadzorujejo policisti, ki lahko Smiljića obiščejo nenapovedano in kadarkoli ali pa tudi ne.
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.