Višji sodniki so potrdili sodbo in izrek kazni za nekdanjega predsednika uprave Istrabenza Igorja Bavčarja in Kristjana Sušinskega, pri Nastji Sušinskemu pa so spremenili izrek enotne kazni.
Odvetnica, ki celotne sodbe, ki je dolga, še ni prebrala, je potrdila neuradne informacije, ki so zaokrožile v torek. Pojasnila je, da je drugostopenjsko sodišče po obravnavi pritožb obsojenih prvostopenjsko sodbo spreminjalo v delu, ki se nanaša na izrek kazni Nastje Sušinskega, ki je bil lani na okrožnem sodišču obsojen na dve leti zapora. Bavčarju je potrdilo pet let zapora, Kristjanu Sušinskemu pa tri leta zapora.
"Branje bo vzelo nekaj časa. Lahko pa glede svoje stranke rečem, da so določene ugotovitve višjih sodnikov v nasprotju z listinami," je poudarila. Napovedala je vložitev zahtevka za varstvo zakonitosti za Kristjana Sušinskega, ki je pred razveljavitvijo sodbe že prestajal zaporno kazen. "Že prvič se ni izogibal zaporu," je dodala.
Bavčar včeraj še ni želel komentirati neuradnih informacij, da je višje sodišče potrdilo obsodilno sodbo v zadevi Istrabenz, ki je postala pravnomočna le tri tedne pred zastaranjem. Nekdanji predsednik uprave Istrabenza bo moral v zapor za pet let.
Obsojeni imajo sicer možnost, da vložijo zahtevke za varstvo zakonitosti na vrhovno sodišče, vendar to ne zadrži prestajanja kazni.
Šketa: Pravna država deluje
Novi generalni državni tožilec Drago Šketa je pozdravil odločitev višjega sodišča, ki je potrdilo sodbo okrožnega sodišča v zadevi Istrabenz, v kateri je bil med drugim obsojen nekdanji prvi mož Istrabenza Igor Bavčar. Po njegovem mnenju gre za jasno sporočilo, da "smo pred zakonom vsi enaki in da pravna država deluje", so sporočili s tožilstva.
Sodba je, kot so zapisali na vrhovnem državnem tožilstvu, izjemno pomembna, saj kaže na to, da se stvari premikajo v smeri, ki bi si jo vsi želeli – to je, da se pomembne zadeve, ki imajo vpliv na zaupanje državljanov v slovenski sodni sistem, zaključijo v primernem času in da ne zastarajo.
Šketa je dodal, da si specializirano državno tožilstvo, in še posebej državni tožilec Jože Kozina, zaslužijo vse priznanje za trdo in uspešno opravljeno delo.
Cerar zadovoljen, da v primeru Istrabenz ni prišlo do zastaranja
Predsednik vlade Miro Cerar je zadovoljen, da je višje sodišče še pred zastaranjem odločilo v primeru Istrabenz, v katerem je bil nekdanji prvi mož Istrabenza obsojen na pet let zapora. "V primeru Bavčar sem vesel, da končno nismo prišli do sramotnega zastaranja," je dejal.
"Gre za dogodek, ki kaže, da tudi slovensko pravosodje zmore in zna," je v današnji izjavi medijem dejal Cerar. Kot je dodal, vlada že tri leta intenzivno dela na tem, da se izboljša stanje na področju pravne države. "Zmanjšujemo sodne zaostanke, okrepili smo tožilske vrste, vedno bolj smo aktivni na področju preganjanja koruptivnih dejanj - vedno več je ovadb, vedno več je preiskav," je poudaril.
Spomnil je na v tem mandatu sprejete spremembe zakonodaje, katerih namen je preprečiti, da ne bi več prihajalo do takšnih zastaranj, kot so se dogajala v preteklosti, ko so se "veliki lumpi izogibali roki pravice, vmes pa morebiti igrali košarko ali križarili na jahtah".
V primeru Bavčar je sicer veljala še stara zakonodaja, a končno enkrat ni prišlo do sramotnega zastaranja, ampak je sodišče vestno in odgovorno opravilo svojo nalogo, je dejal.
Prejšnjič se je izognil zaporu zaradi zdravstvenih težav
Višje sodišče je pritožbe vseh treh obsojenih v zadevi – Bavčarja in bratov Sušinski – javno obravnavalo na seji 11. aprila. V pritožbah so zagovorniki trojice izpostavili predvsem dvome o nepristranskosti sodnikov na prvi stopnji, prav tako pa so navajali pritiske izvršilne veje oblasti, na primer ministra za pravosodje Gorana Klemenčiča.
Okrožno sodišče je septembra lani znova obsodilo Bavčarja ter brata Sušinski zaradi pranja denarja pri preprodaji delnic Istrabenza, medtem ko je Bavčarja oprostil obtožb o napeljevanju k zlorabi položaja. Bavčarju je izreklo kazen petih let zapora, Kristjana Sušinskega je obsodilo na tri leta zapora, Nastjo Sušinskega pa na dve leti.
Bavčar je bil v prvotni sodbi julija 2013 zaradi pranja denarja obsojen na sedem let zapora, a je sodbo nato vrhovno sodišče pred dvema letoma razveljavilo in vrnilo v ponovno sojenje, Bavčar pa iz zdravstvenih razlogov v tem času ni nastopil zaporne kazni.
Kristjana Sušinskega je senat ljubljanskega okrožnega sodišča v pozneje razveljavljeni sodbi spoznal za krivega pranja denarja, njegovega brata Nastjo pa za krivega pranja denarja in zlorabe položaja. Kristjan je bil obsojen na tri in pol leta zaporne kazni, Nastja pa na tri leta in devet mesecev.
Do kaznivih dejanj v zadevi Istrabenz naj bi prišlo leta 2007 ob preprodaji 7,3-odstotnega deleža Istrabenza, ki ga je Pivovarna Laško prodala najprej hčerinski družbi Plinfin za 23 milijonov evrov. Nato je pivovarna prodala Plinfin za vsega 7500 evrov Sportini, ta pa 1. oktobra 2007 za 24,9 milijona Microtrustu v lasti Nastje Sušinskega. Istega dne je Microtrust prodal Istrabenzov paket Pom-Investu za 49,2 milijona evrov in s tem zaslužil 24,3 milijona evrov.
Zadeva Istrabenz bi sicer zastarala 16. junija, torej dve leti po seji, na kateri je vrhovno sodišče odločalo o zahtevkih za varstvo zakonitosti v tej zadevi in jim ugodilo.
KOMENTARJI (580)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.