Po zapletu pri izbiri kandidata za evropskega komisarja in odpovedi Karla Erjavca za kandidata za prvega moža državnega zbora, je stranka Mira Cerarja poiskala novo ime za to pomembno funkcijo.
Kot so sporočili iz stranke SMC, bodo na konstitutivni seji za predsednika državnega zbora predlagali podpredsednika stranke Milana Brgleza.
Brglez lahko računa na podporo
Glede na napovedi lahko Brglez v petek računa na zadostno podporo poslanskih kolegov. Podporo predlogu zmagovalne stranke nedavnih predčasnih parlamentarnih volitev so že napovedali v SD in DeSUS, napovedali so jo tudi v ZaAB, v NSi naj predlogu ne bi nasprotovali, v Združeni levici pa se bodo še posvetovali. V SDS Brglez glede na izjave druge največje parlamentarne stranke v minulih dneh na podporo najverjetneje ne mora računati.
Predsednica NSi Ljudmila Novak je po sestanku s prvakom SMC dejala, da poslanci NSi ne bodo nasprotovali kandidatu, tudi vodja SD Dejan Židan pravi, da ne nameravajo motiti konstituiranja DZ, ne glede na to, ali bodo pozneje v opoziciji ali v koaliciji.
Poslanska skupina NSi se bo sicer sestala pred petkovo ustanovno sejo in se odločila, ali bo kandidata podprla ali bo vzdržana. Nasprotovali mu zagotovo ne bodo. "Sploh, ker to ne bo prvak DeSUS Karl Erjavec. Pri tem bi imeli več pomislekov," je dejala Novakova. Ta si je v sredo namreč premislil in ne bo kandidiral za predsednika DZ. Po besedah Novakove se zavedajo, da DZ potrebuje predsednika.
Novakovi se zdi logično, da bo kandidata za predsednika DZ predlagala SMC, če je stranka, ki je verjetna koalicijska partnerica, to zavrnila. Čeprav predsednica NSi ne ve, ali bo ta predsednik DZ imenovan le začasno ali za stalno. Predsednica NSi se strinja, da poslanci SMC nimajo izkušenj z delom v DZ, a če ima nekdo druge vodstvene sposobnosti, se bo po njenem mnenju lahko znašel tudi kot predsednik DZ. Bo pa po njenih besedah že na začetku treba sprejemati težke politične odločitve.
Pogoji stranke DeSUS
Novakova se je odzvala tudi na nekatere informacije, da naj bi DeSUS svoj vstop v vlado pogojeval z vstopom SD v vlado in umikom NSi v opozicijo, čeprav je poslanec DeSUS Franc Jurša to že zanikal. "Glede na to, da ima Erjavec 10 poslanskih glasov, NSi pa pet, je matematika na njegovi strani. Koliko je DeSUS tudi zanesljiv partner, je pa drugo vprašanje," je pristavila predsednica NSi.
Zahteve DeSUS - regresi upokojencem in pokojnine - so sicer po njenih besedah v prvem osnutku koalicijske pogodbe eksplicitno navedeni, medtem ko predlogi NSi niso. Zato predvideva, da koalicijska pogodba ni glavni razlog za Erjavčevo ravnanje, "pač pa zajec tiči v drugem grmu". Sicer pa je ne čudi Erjavčevo ravnanje. Sama je že večkrat videla, kot pravi, kako zna Erjavec hitro spremeniti mnenja in stališča, "tudi danes ga je menda že nekajkrat".
NSi bo sicer Cerarju predloge in pripombe na osnutek koalicijske pogodbe poslala do prihodnjega tedna. Cerar bo poslal tudi časovnico, do kdaj pričakuje opredelitev stranke. Glede na to bo NSi sklicala tudi svet stranke in sprejela ustrezno odločitev, je povedala Novakova. Če se bo svet stranke za to odločil, bodo potrebna še pogajanja za dobro koalicijsko pogodbo, je dodala.
V Združeni levici se medtem glede podpore kandidatu za predsednika DZ še niso opredeljevali. "Malo je čudno, da Erjavec tako hitro spreminja situacijo, po drugi strani pa spet pričakovano," je zadevo komentiral Matjaž Hanžek. Kot je dodal, bodo o podpori premislili po tem, ko bodo izvedeli ime ali imena, če bo SMC predlagala več kandidatov.
SD bo nadaljevala koalicijske pogovore
Predsedstvo SD je med tem odločilo, da bo stranka nadaljevala koalicijska usklajevanja, pred odločanjem o dokončnem besedilu koalicijske pogodbe in o morebitnem vstopu v koalicijo pa se bo lahko izrekalo celotno članstvo. Prav tako je predsedstvo soglasno izreklo podporo predsedujočemu SD Dejanu Židanu, da stranko vodi do kongresa, ki bo še letos.
Židan je izpostavil, da so v SD konstruktivni, a da se pri nekaterih zadevah enostavno ne morejo niti pogajati. Navedel je denimo stališče, da socialne kapice v Sloveniji ne sme biti, prav tako se niso pripravljeni pogovarjati o minimalni plači. Židan sicer verjame, da bodo pogajalci razumeli zahteve, ki so za SD bistvene.
KOMENTARJI (194)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.