Slovenski obrambni minister v odstopu Karl Erjavec je po kar nekaj zapletih, ko naj bi se vojaki najprej umaknili skupaj z nemškimi, nato pa so Erbil zapustili le oni, takrat pojasnjeval, da to ne pomeni tudi umika Slovenije iz operacije v Iraku.
Zdaj je Slovenska vojska na Twitterju sporočila, da je druga skupina šestih slovenskih vojakov že prispela v Irak, kjer začenjajo prevzem dolžnosti, v prihodnjih dneh pa bodo nadaljevali z usposabljanjem varnostnih sil na severu Iraka.
Erjavec je pred tedni zatrjeval, da se je relokacija vojakov zgodila zato, ker v Erbilu niso mogli več opravljati nalog, torej urjenja kurdskih sil. Je pa takrat zatrdil, da se bodo slovenski vojaki najpozneje v Irak vrnili s 1. februarjem, lahko pa tudi prej, če bi se urjenje kurdskih vojakov obnovilo.
Vojaški poznavalci so bili sicer po predčasni vrnitvi slovenskih vojakov v domovino kritični do ministra Erjavca in do vrhovnega poveljnika vojske, Boruta Pahorja, ker sta imela oba pred očmi predvsem notranjepolitične cilje in samopromocijo. Pahor je za svojo odločitvijo stal in ocenil, da ni škodila našemu ugledu.

Premier Marjan Šarec je tedaj zapisal, da je "medijski pomp zadnje, kar smo si želeli". "Žal so nekateri izkušenejši politiki to popolnoma zanemarili in izvedli vse na očeh javnosti."
Slovenska vojska sodeluje na misiji od 5. septembra 2016. Šest pripadnikov deluje v Erbilu, v Centru za usklajevanje usposabljanja, en častnik pa opravlja dolžnost v poveljstvu koalicije pri Osrednjem vojaškem poveljstvu Združenih držav Amerike v Tampi. Šest pripadnikov v Erbilu deluje pod vodstvom Nemčije, ene vodilnih držav na misiji. Skupaj sestavljajo mobilno skupino za usposabljanje in so vključeni v skupino za vzpostavitev partnerskih zmogljivosti. V centru za usposabljanje urijo varnostne sile v severnem delu Iraka. Pripadniki SV svetujejo kot mentorji, skladno z nalogami, dodeljenimi na naborni konferenci, na področjih pehotne oborožitve in taktike, temeljne medicinske pomoči, inženirstva ter zvez.
KOMENTARJI (214)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.