Slovenija

Slovenski šolarji dobili eTorbo: ne učijo se več le za pisalno mizo

Ljubljana, 21. 11. 2023 13.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Učenci se že dolgo ne učijo le s svinčnikom za pisalno mizo, ampak se njihovo učenje prenaša na avtobuse, v parke, predvsem pa na telefone. Zato je pomembno pripraviti kakovostne elektronske učne vire, poudarjajo na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje. In zato je zaživel nacionalni portal eTorba, ki pod geslom 'Množimo znanje' ponuja učencem, učiteljem, staršem in vsem drugim zainteresiranim posameznikom enoten brezplačni dostop do relevantnih, strokovno in didaktično pregledanih elektronskih učnih gradiv, so sporočili z ministrstva.

e-Torba je brezplačna učna platforma za učence, dijake in pedagoške delavce. Je nacionalni učni portal, ki učiteljem, učencem, njihovim staršem in vsem zainteresiranim posameznikom omogoča enoten dostop do zanje relevantnih učnih gradiv, pri čemer je še posebej pomembno, da so ta gradiva kakovostna, torej strokovno pregledana od strokovnjaka za vsebino in strokovnjaka s področja didaktike, so sporočili z ministrstva za izobraževanje. 

Fotografija je simbolična.
Fotografija je simbolična. FOTO: Dreamstime

"Vemo, da učitelji pri pouku pogosto uporabljajo interaktivne in multimedijske vsebine, predvsem za motivacijo, za ponazorilo in za utrjevanje. Vemo, da se današnji učenci ne učijo več samo za pisalno mizo, s svinčnikom v roki in zvezkom pred seboj, ampak se njihovo učenje prenaša na avtobuse, vlake, v parke – in predvsem na telefone. Zato je pomembno, da pripravimo kakovostne učne vsebine in storitve, ki jim bodo pomagale, da se bodo učinkovito učili tudi s pomočjo elektronskih učnih virov – tako ne bodo dobili le znanj predmetnega področja, ampak se bodo učili učinkovito učiti se tudi s tovrstnimi gradivi. Prednosti odprtih elektronskih učnih virov se še dodatno kažejo v njihovi dostopnosti," smiselnost platforme opisuje dr. Mirjam Oblak iz Službe za digitalizacijo na Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje.

eTorba
eTorba FOTO: Ministrstvo za izobraževanje

Vizija portala je, da so vsa za učence pomembna elektronska učna gradiva zbrana na enem mestu, njihova uporaba pa mogoča z enim uporabniškim računom. Prijava v portal ni potrebna, je pa priporočena, saj omogoča uporabo funkcionalnosti, kot so shranjevanje rešitev nalog, dodajanje zaznamkov in drugo. "Verjamem, da bomo s pomočjo portala množili znanje in še bolje razumeli prednosti multimedijskega učenja. Z vsakim odstavkom, ki ga preberemo, z vsakim videoposnetkom, ki si ga ogledamo, z vsako nalogo, ki jo rešimo in z vsako mislijo, ki jo delimo, imamo nove priložnosti za rast," ob vzpostavitvi portala razmišlja minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda.

Sodobna elektronska učna gradiva v koraku s časom

Digitalne tehnologije prinašajo na področje izobraževanja številne izzive, pa tudi nove priložnosti in načine učenja, pravijo na ministrstvu. Multimedijsko načelo pravi, da se učimo učinkoviteje, če povezujemo slike in besede, kar pride še posebej do izraza pri animacijah in videoposnetkih. Ob multimediji se prednost elektronskih učnih virov kaže tudi v njihovi zmožnosti prilagajanja (uporabniki lahko spreminjajo velikost pisave, tipografijo, razmike in celo zahtevnost vsebine), ter v takojšnjosti povratnih informacij.

Projekt je bil financiran od Evropske unije in Ministrstva za vzgojo in izobraževanje v vrednosti 1,65 milijona evra. Projekt se je izvajal v letih 2022 in 2023, in sicer v konzorciju Ministrstva za vzgojo in izobraževanje (MVI), Instituta informacijskih znanosti (IZUM) in Akademske raziskovalne mreže Slovenije (ARNES). Njegov namen je izboljšanje učnega procesa na temelju uporabe inovativnih pristopov in večje izrabe možnosti, ki jih v procesu izobraževanja ponuja sodobna tehnologija. Takšen učni proces namreč prispeva k večji motivaciji in aktivaciji učencev oziroma dijakov, učiteljem pa omogoča uporabo kakovostnih elektronskih vsebin, trdijo na ministrstvu. Cilj projekta je torej izboljšanje kompetenc mladih ter usposobljenosti pedagogov prek večje uporabe sodobne tehnologije pri poučevanju in učenju.

V okviru projekta pa ni bil razvit samo portal eTorba, ampak je bilo nadgrajenih 31 obstoječih e-učbenikov in pet obstoječih e-gradiv, v sodelovanju z različnimi založbami pa so bili razviti štirje novi e-učbeniki za preizkušanje novih pedagoških modelov, naštevajo na ministrstvu. Učenci in učitelji se učijo z uporabo eBralnika, ki deluje v okviru portala in ponuja prilagodljivost učnih vsebin glede na velikost zaslona ter individualne potrebe posameznika. Vsi elektronski učbeniki so oddani v postopek učbeniškega potrjevanja na Strokovnem svetu Republike Slovenije za splošno izobraževanje. V prihodnosti se bo nabor gradiv na portalu še obogatil, prav tako se že razvijajo nove funkcionalnosti za še učinkovitejše učenje in poučevanje – tako v eBralniku kot v eUrejevalniku, orodju za izdelavo elektronskih učnih virov. Portal eTorba namreč postavlja temelje za nadaljnji razvoj tako elektronskih virov kot načinov učenja in poučevanja z njimi, še pravijo na ministrstvu. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (21)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kita 1111
21. 11. 2023 18.38
+4
ali tudi pisanje ne bo več potrebno
nikhrast
21. 11. 2023 21.19
-9
Najprej se moreš naučiti tipkati, pisati pa ne znam več, če je potrebno pa črkujem.
kiropraktik
21. 11. 2023 17.56
+0
Makedonska je nabavila računalnike za otroke migrantov! Jih bo dovolj? Mislim računalnikov!
nikhrast
21. 11. 2023 17.54
-9
Problem niso laptopi ki jih mladina dobi v šolah, problem so pametni telefoni ki jih imajo že skoraj vsi in ves dan bulijo v nje.
SilverWarior
21. 11. 2023 15.31
Po eni strani to ni slaba ideja, če je seveda izvedena tako, da izkoristi vse prednosti elektronskih gradiv. A kolikor vidim pri teli eTorbi temu ni tako. Imam občutek, da lahko bolj podrobna in posledično boljša gradiva z nekaj truda najdeš tudi na internetu. Problem je, kadar sam iščeš takšna gradiva po internetu, da si na vseh korakih dobesedno bombardiran z raznoraznimi reklamami, ki ti odvračajo pozornost. Če bojo uspeli tole narediti z kvalitetnimi gradivi in brez kakršnihkoli reklam lahko tale eTorbra kar uporabna.
nikhrast
21. 11. 2023 15.28
-11
Ne vem zakaj se nekateri razburjate, po Severni Ameriki v višjih razredih osnovne šole dijaki dobivajo Chromebook laptope, seveda pa tudi po gimnazijah. Ne samo knjige, zdaj dobivajo tudi laptope.
Delavec_Slo
21. 11. 2023 15.24
+6
Pa čakte mal, na vsakih govorilnih pa odsvetujejo otrokom da so preveč pred računalnikom, ta članek pa je kontra, to je preveč zame, ali nas imajo za norca!
sevenup
21. 11. 2023 15.22
+3
Tega pa ne podpiram! Raje naj jih učijo pisati, ne pa tipkati. To res ni za v šolo.
klop12
21. 11. 2023 15.19
+1
še integracija z gpt API, da bo avtomatsko rešil naloge v eTorbi
IvanJaJo
21. 11. 2023 15.11
+2
Bojim se, da bo to resen paradoks, ki bo še bolj vplival na otroke.. 🕊️ Jata iz MZŠ najbrž še nikol ni slišala za GAP analizo😏
glavcaena
21. 11. 2023 15.06
+3
ja res super, sedaj bodo pa še več na telefonih. en pameten visoko šolan pametnjakovič se je tega spomnu na enem ministrstvu, na ministrstvu za zdravje bodo pa rekli da so otroci obsedeni s telefoni, kdo je tukaj norrrr...
mastablasta
21. 11. 2023 15.10
-1
mislim, da je razlika med kvalitetno izobraževalno vsebino na ekranu in neumnostmi kot so tiktok, onlyfans, kmetije, veliki brati in podobno. ni težava v ekranu težava je, ko je tega preveč.
Delavec_Slo
21. 11. 2023 15.24
+1
Pa to
21. 11. 2023 15.02
+1
Sedaj bodo lahko glasovali za Palestinca v finalu na talentih.
Top Gun
21. 11. 2023 14.53
+5
Odlično, samo še bolj skuriti oči in možgane! Na zrak je treba, ZRAK!!!
JohannDoe
21. 11. 2023 14.41
+3
V koraku s časom bo to, da bodo "prjatli" dobili posle, pobralo se bo čim več provizij, za drugo jih pa ne briga. Tista vlada, ki prepove telefone in tablice do sedmega razreda, od sedmega dalje pa uvaja samo premišljeno za pedagoške namene, dobi moj glas.
devote
21. 11. 2023 14.22
+5
pisanje in manualna motorika sta bistvena za eazvoj otrokovih mozgan. nacrtno poneumljanje...itak pa iku pada iz generacije v generacijo, narasca pa avtizem.. degeneracija genoma...
ALYOSHA
21. 11. 2023 14.18
+2
Če velja, da se papir pusti pisati.... (in če se ga ne zažge/odvrže/namensko uniči ali pusti uničiti) se vidi kaj je nekoč bilo...je sled informacij, dejanj, verovanj, prepričanj, znanji. Tako je imel učitelj nalogo, da je povedal drugo stran PROGRAMA (šolskega programa :-) indoktrinacije ..pustimo sedaj tv PROGRAMA in ostalih programov ) in opozoril da morda to ni resnica... sedaj se digitalna stran pusti pisati, brisati in v momentu se lahko spremeni in vse enako PROGRAMIRA. Sled kako je bilo se pobriše in ne ostane več primerjave z nekoč. (Že sedaj se je kurilo knjige in tiskalo na novo da bi se poskrilo resnično zgodovino) Komu bi digitalizacija lahko prišla prav? hmmm hmmm Aja mimogrede, če ste obiskali Wikipedijo (ki jo upravlja slučajno od Klausa Shwaba...) pred vojno je bilo pisanega veliko o dolgoletnem nasilju v Donbasu...potem pa je kar stran bila zamenjana z novo resnico... primerno agendi. Kot da se nikoli ni zgodilo... vse slučajno seveda
ReAnDa
21. 11. 2023 14.12
+3
Ko zmanjka elektrike ali baterije ali oddajnika ali podpore vzgojitelja v živo (učitelji, starši), jagenjčki obmolknejo.
JohannDoe
21. 11. 2023 14.43
+3
Jagenjčki obmolknejo tudi, ko se pogleda rezultat tega e-sranja na otrokih in ljudeh.
wsharky
21. 11. 2023 13.57
+6
manjkajo samo še e-plonk-listki