Že od oblikovanja nove slovenske vlade je bilo jasno, da bodo prva naloga, s katero se bo ta morala soočiti, sindikati javnega sektorja. Ti namreč stavkajo že od začetka letošnjega leta, s padcem vlade Mira Cerarja pa so stavko marca prekinili.
Z nastankom nove vlade je vodja Koordinacije stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja Jakob Počivavšek novoizvoljenega ministra za javno upravo Rudija Medveda nemudoma pozval, naj ta oblikuje pogajalsko skupino za pogajanja s sindikati javnega sektorja. Šolski sindikat Sviz pa je Šarcu nemudoma sporočil, da je stavka znova aktivna.
Koordinacija je že pred tem napovedala, da novi vladi ne bo dala 100 dni miru preden pride trkat na njena vrata, ter poudarila njihovo znano stališče, da se morajo pogajanja nadaljevati s točke, na kateri so bila prekinjena.
Minil je dober mesec dni od nastanka Šarčeve vlade, kar je po mnenju Koordinacije dovolj časa, da bi ta začela s težko pričakovanimi pogajanji. A to se ni zgodilo, vlada ni sprejela niti izhodišč za pogajanja o razreševanju stavkovnih zahtev sindikatov javnega sektorja. Dejstvo, ki je sindikate močno razburilo.
Za 4. december napovedali protestni shod
Zato so v ponedeljek sprejeli sklep o začetku priprav na splošno stavko javnega sektorja s protestnim shodom, ki se bo začela v torek, 4. decembra. Stavka bo izvedena "v kolikor do tega datuma ne bo podpisan sporazum o razreševanju stavkovnih zahtev".
Stavki se utegnejo pridružiti tudi nekateri sindikati, ki v stavki 24. januarja niso sodelovali, so pa podprli vse stavkovne zahteve, je Koordinacija še zapisala v izjavi za javnost.
Pogajanja se morajo nadaljevati s točke, na kateri so bila prekinjena
Dodajajo, da je bila po njihovem mnenju usklajena velika večina vsebin, na katere so se nanašale stavkovne zahteve sindikatov javnega sektorja, sedaj pa zahtevajo, da "se tiste vsebinske rešitve, ki so bile usklajene, ne odpirajo ponovno, je pa ostalo odprtih nekaj vsebinskih točk, za katere pričakujemo, da se bodo pogajanja o njih nadaljevala in uskladile rešitve, ki bodo sprejemljive za obe strani".
Kot eno najpomembnejših točk izpostavljajo dogovor o načinu odprave osmih odstotkov znižanja vrednosti plačnih razredov "glede česar je bilo marca 2018 doseženo načelno soglasje o oblikovanju formule za usklajevanje vrednosti plačnih razredov, ki bi v določenem obdobju nadomestila omenjeno znižanje".
Zapisali so tudi, da podpirajo vladni predlog za povišanje uvrstitev dveh nazivov na delovnem mestu učitelja za dodaten plačni razred iz marca 2018, a "hkrati zahtevamo, da se istočasno identificira in v enaki višini poviša tudi uvrstitve vseh drugih primerljivih delovnih mest in nazivov v vseh drugih dejavnostih javnega sektorja".
Vlada: Intenzivno se pripravljamo
Iz Ministrstva za javno upravo so sporočili, da vlada intenzivno pripravlja pogajalska izhodišča v želji, da se pogajanja čim prej začnejo.
"Napoved splošne stavke vlada razume kot legitimno sindikalno aktivnost, vendar pa si obenem zelo prizadeva, da bi odprta vprašanja vladna in sindikalna stran reševali v dialogu in ob iskanju kompromisa, vsekakor pa za pogajalsko mizo, na kar se sama intenzivno pripravlja," so zapisali.
Sprejem pogajalskih izhodišč nekaj dni kasneje po njihovih besedah pomeni zgolj to, da bodo izhodišča še bolj strokovno pripravljena, pogajanja o stavkovnih zahtevah pa bodo lahko potekala še hitreje in z ustrezno dinamiko.
KOMENTARJI (419)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.