Potem ko se je pri zgodbi požrtvovalnega gasilca Sandija Zajca zapletlo z denarjem, je prvi s predlogom o tem, kaj naj sledi, v javnost prišel obrambni minister Marjan Šarec. Zapis je objavil že na svojem Facebookovem profilu, nato pa je spregovoril še za oddajo 24UR.
"Glede na to, da so denar v dobri veri darovali ljudje praktično iz vse Slovenije, bi bilo v nastali situaciji najbolj pošteno, če je to seveda možno, da se denar vrne tistim, ki so ga darovali. Kajti za gasilsko organizacijo je izjemno slabo, da se meče čudna luč na tovrstne donacije," je povedal.
Opomnil je, da so vsa društva vedno in povsod zbirala donacije za opremo in delovanje društva, nikakor pa za posameznika, kar tudi sam podpira. "Gasilstvo je prostovoljno in je tudi poslanstvo. Ta primer nas uči, da se tam, kjer je v igri denar, zlasti za posameznika, zadeve zapletejo."
Ko so bile poplave, se je s tem ukvarjala cela vlada – vključno s predsednikom vlade – zato, da obdarovancem ne bi bilo treba plačati dohodnine. "Tudi zato mi ni vseeno, kaj se s to donacijo dogaja. In glede na nastalo situacijo je resnično neprimerno za gasilsko organizacijo, da smo prišli do te točke, zlasti, ker se omenjajo tudi odvetniki."
Kljub vsemu Šarec ljudi poziva, naj v bodoče ne sodijo po tem primeru. "Vsekakor ta primer ne kaže na to, da bi morali donacije ukiniti, morajo pa društva zbirati donacije izključno za opremo in delovanje društva, kajti takih Sandijev Zajcev sem na terenu videl sto ali več."
Moteče je to, pravi, da so se donacije zbirale za posameznika. "Ko bodo za novo leto člani lokalnega društva prišli k ljudem s koledarjem, naj jih ne bo strah dati, kajti večina društev in posameznikov v gasilstvu se zaveda, kakšno poslanstvo je to. Ne bi želel, da to vrže slabo luč na celotno gasilstvo. Gasilstvo je plemenito poslanstvo, takšno ostaja in bo vedno ostalo, so pa v vsaki organizaciji ljudje, ki jim to poslanstvo ni vedno čisto jasno. Zato je prav, da se v tem primeru, če je le možno, denar vrne tistim, ki so ga darovali. To bi bilo najlepše v tej celotni zgodbi, če je tukaj sploh kaj lepega," je še dejal.
Kot je znano, se je Zajc, mož, ki je iz poplavljenega vrtca v Mengšu reševal otroke ter bil pri tem ujet v enega najbolj znamenitih in dramatičnih prizorov avgustovske katastrofe, znašel v krogu javnih anonimnih obtožb, zasebnih težav in posledičnega zapleta glede nakazila pomoči, ki jo je zanj zbirala Slovenija.
Ko govorimo o sredstvih, izplačanih preko humanitarnih organizacij, so pravila jasna, kdo in na kakšen način je upravičen do denarja. V tem primeru pa je denar prihajal neposredno na račun prostovoljnega gasilskega društva, kjer pravil za delitev ni. Prav tako niso vsi donatorji v zadevo nakazila napisali, komu in za kaj namenjajo svoj denar – ali denimo za opremo gasilcev ali za posameznega gasilca.
KOMENTARJI (607)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.