Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) je na poziv ministrstva za delo, družino in socialne zadeve pripravila 16 predlogov za morebitne spremembe in dopolnitve zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. "Želimo, da gredo vse morebitne spremembe, zlasti v pokojninskem sistemu, v smeri ohranjanja solidarnosti in pravičnosti sistema," je na današnji novinarski konferenci povedal predsednik ZSSS Dušan Semolič. Do sprememb zakona sicer lahko pride le ob soglasju s socialnimi partnerji, opozarja ZSSS.
Reforma pokojninskega sistema v Sloveniji, glede katere je država leta 1999 s socialnimi partnerji sklenila dogovor, še teče, je opozoril Semolič in dodal, da "reforma reforme pač ni potrebna". So pa spremembe po njegovem mnenju morebiti potrebne zaradi demografskih trendov. Pri razmišljanju o prihodnjih spremembah sistema je treba upoštevati pozitivne trende, ki jih je prinesla zadnja reforma pokojninskega sistema.
Kasneje v pokoj
Med pozitivnimi trendi je Semolič navedel dejstvo, da se starostna meja ljudi, ki gredo v pokoj, dviguje. Od leta 1992 se je povprečna starost dvignila za štiri leta. "To je izjemno pomemben podatek," je dodal. To po njegovem mnenju pomeni, da obstajajo zdravstveni in ekonomski pogoji, da ljudje delajo dalj časa. Naslednji pozitivni rezultat je bilančno stanje pokojninske blagajne, "ki je izrazito pozitivno", je povedal Semolič.
Sporazum o razmerju med plačo in pokojnino
Zveza sindikatov sicer za prihodnje spremembe sistema med drugim predlaga, da vlada, sindikati in delodajalci podpišejo socialni sporazum o sprejemljivem razmerju med višino povprečne plače in povprečne starostne pokojnine, je povedala izvršna sekretarka ZSSS Lučka Boehm.
Po mnenju ZSSS bi bilo treba pripraviti ekonomske vzpodbude za vključitev vsega aktivnega prebivalstva v drugi pokojninski steber. Ker se je kolektivno zavarovanje v primerjavi z individualnim izkazalo za tisto, ki omogoča dodatno zavarovanje tudi za dohodkovno šibke sloje, v zvezi sindikatov predlagajo, da se razvija prav ta pokojninski steber.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.