zsss

Umrl sindikalist Ladislav Rožič

18. 02. 2025 10.02

V 68. letu starosti je umrl dolgoletni sindikalist Ladislav Rožič, so za potrdili v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Rožič je bil zadnja leta generalni sekretar Sindikata delavcev trgovine Slovenije pri ZSSS in član nadzornega sveta Kapitalske družbe, v preteklosti pa je bil tudi državni svetnik.

Za naslednika Lidije Jerkič na čelu ZSSS štirje kandidati

01. 02. 2025 10.28

Za naslednika Lidije Jerkič, ki se poleti predčasno poslavlja z mesta predsednice Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, se potegujejo Brane Dimić, Dušan Kaplan, David Švarc in Andrej Zorko. Zdaj so na vrsti sindikati zveze, da se do evidentiranih kandidatov opredelijo, volitve predsednika pa bodo predvidoma maja.

Stavka odpovedana, a opozorila ostajajo: 'Je država slišala bistvo?'

21. 11. 2024 08.44

Poštarji v petek ne bodo stavkali. V četrtek pozno zvečer so podpisali stavkovni dogovor, ki prinaša boljše delovne pogoje in zagotovilo za ohranitev enotne kolektivne pogodbe. Ob tem pa vseeno v sindikatu poudarjajo, da vzorec težav ostaja in da pošta potrebuje stabilno financiranje javnega servisa.

Slovo Lidije Jerkič – prihodnje leto se poslavlja z mesta predsednice ZSSS

13. 10. 2024 08.50

Lidija Jerkič prihodnje leto zapušča položaj predsednice Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Kdo bi jo lahko nasledil, še ni znano, čeprav kroži več imen. Po neuradnih informacijah STA je še vedno mogoča združitev ZSSS s Konfederacijo sindikatov Slovenije Pergam, s čimer bi se lahko na vrh skupne centrale zavihtel Jakob Počivavšek.

'Kozmetično krpanje zakonov, davčni paket je nesistematičen in nedomišljen'

13. 09. 2024 18.31

Na seji Ekonomsko-socialnega sveta so predstavniki delodajalcev znova nasprotovali predlogu davčnih sprememb in predlagali njegov umik iz zakonodajnega postopka, ki pa ni dobil podpore. Sindikalna stran na drugi strani spremembe podpira. Člani ESS pa so bili medtem bolj enotni glede prihajajočih sprememb v zdravstvenem sistemu.

Poštarji, ki delajo v vročini, pozivajo k izboljšanju delovnih pogojev

01. 08. 2024 10.46

Sindikat Pošte Slovenije opozarja, da tudi poštarji opravljajo delo v hudi vročini. Pošto med drugim dostavljajo starejši delavci, med njimi pa so tudi ženske in invalidi, ki dostavo opravljajo peš ali s kolesom. Sindikat želi predvsem, da se delavcem omogoči prilagoditev delovnega časa (zgodnejši prihod), odmore med delovnim časom, zagotovitev hlajenih prostorov in hladne napitke, hkrati pa opozarja, da vodstvo Pošte Slovenije ni odzivno.

Stavkovni koledar: kdo je že in kdo še bo 'na nogah'?

01. 05. 2024 19.32

Kako prazničen sploh je letošnji praznik dela? Glede na fronte, ki jih ima vlada s številnimi skupinami v javnem sektorju, ne prav močno. Zdravniki, sodniki, tožilci, dispečerji, zaposleni na upravnih enotah, pa šolniki, veterinarski higieniki. Vsi omenjeni že stavkajo ali pa to še napovedujejo. In kdaj bo realizirana opevana plačna reforma, ki jo vlada napoveduje že dolgo in ki bi umirila trenutne, več kot razgrete strasti v javnem sektorju?

Praznovanja ob 1. maju: 'Brez našega dela ni ničesar'

01. 05. 2024 07.19

Po torkovih kresovanjih so godbe zgodaj zjutraj s tradicionalnimi budnicami napovedale praznik dela. Čez dan bodo v organizaciji sindikatov in drugih prirediteljev potekala značilna prvomajska srečanja. V Ljubljani so svobodni sindikati priredili praznovanje na Rožniku, zbrane pa je nagovoril župan Zoran Janković.

Po Sloveniji zagoreli kresovi, simboli delavcev

30. 04. 2024 18.22

Na Rožniku se je odvila osrednja sindikalna prireditev na predvečer praznika dela. Zbrane sta nagovorila predsednik Konfederacija sindikatov Slovenije (KSS) Pergam Jakob Počivavšek in predstavnica Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) Alenka Potočnik. Ob letošnjih praznovanjih v zvezi svobodnih sindikatov poudarjajo pomen sindikatov oziroma sindikalnega organiziranja. "Vsak napredek pri delavskih pravicah je težak, težko si je izboriti kakšno dodatno pravico, pa vendar razvoj gre naprej, upajmo, da ne bo šel nazaj," je dejala predsednica ZSSS Lidija Jerkič. Po Sloveniji pa so že vzplamteli tudi kresovi, simboli delavcev.

Na predvečer praznika dela bodo po gričih zagoreli kresovi

30. 04. 2024 06.15

Po gričih bodo na predvečer praznika dela zagoreli kresovi, sindikati in nekatere druge organizacije pa bodo poskrbeli za vsebino kresovanj. Na kresovanju na Rožniku v Ljubljani bodo spregovorili predsednica svobodnih sindikatov Lidija Jerkič, predstavniki konfederacije sindikatov javnega sektorja in konfederacije sindikatov Pergam.

Mesec: Cilj je, da Ekonomsko-socialni svet oživimo v maju

23. 04. 2024 10.43

Premier Robert Golob je za dopoldne sklical srečanje predstavnikov sindikatov, delodajalcev in vlade, ki sodelujejo v Ekonomsko-socialnem svetu (ESS). Namen srečanja je bila želja po obuditvi socialnega dialoga. Minister za delo Luka Mesec je po srečanju dejal, da ciljajo na oživitev sveta v maju. Do srečanja so sicer bili kritični pri Gospodarski zbornici Slovenije, kjer so ocenili, da je namen "bolj proslavljanje obletnice delovanja ESS kot pa resno pogajanje" in da ESS trenutno ne deluje. Partnerji se o vsebini danes sicer niso pogovarjali.

Golob za mizo s sindikalisti: za obuditev Ekonomsko-socialnega sveta

28. 03. 2024 16.36

Socialni dialog je edini način za reševanje ključnih izzivov ter doseganje trajnostnega gospodarskega in socialnega napredka, so sporočilo srečanja premierja Roberta Goloba s predstavniki reprezentativnih sindikalnih central povzeli v kabinetu predsednika vlade. Sogovorniki so se zato zavzeli za obuditev Ekonomsko-socialnega sveta (ESS).

Sindikati predčasno zapustili pogajanja z ministrom Mescem

08. 03. 2024 16.15

Sestanek socialnih partnerjev o evidentiranju delovnega časa se ni izšel po željah ministrstva za delo. Sindikati so namreč pogajanja predčasno zapustili. Razloge za to bodo javnosti pojasnili v ponedeljek, znano pa je, da so proti večjim spremembam zakonodaje, medtem ko delodajalci vztrajno nasprotujejo vsem novembra uveljavljenim spremembam.

Evidentiranje delovnega časa: inšpektorji tudi v prihodnje sankcij še ne bodo izrekali

02. 03. 2024 10.07

Socialni partnerji še niso uskladili osnutka novele zakona o evidencah delovnega časa. Potem ko je ministrstvo za delo pripravilo delovno gradivo, ki med drugim kaže na popuščanje pri evidentiranju odmora, delodajalci pričakujejo še več omilitev. Inšpektorji medtem tudi po preteku roka nadzor nad izvajanjem tega zakona opravljajo kot svetovalci. Na ministrstvu za delo so medtem potrdili, da je bila svetovalna vloga Inšpektorata RS za delo v zvezi z novelo zakona o evidencah delovnega časa podaljšana, iz tega so izvzete le večje kršitve.

Turški delavci preklicali napovedano stavko na drugem tiru

14. 02. 2024 13.53

Četrtkove stavke, ki so jo napovedali turški delavci na drugem tiru, ne bo. Na pogajanjih v torek so namreč delavci dosegli dogovor z vodstvom glede zvišanja plač in drugih stavkovnih zahtev. Družba 2TDK je dogovor med izvajalci gradbenih del in izvršnimi odbori sindikatov ter posledičen preklic stavke pozdravila.

Turškim delavcem prekipelo, na ministrstvu za delo 'pozdravljajo njihov pogum'

07. 02. 2024 10.38

Delavci štirih turških izvajalcev, ki sodelujejo pri projektu gradnje drugega železniškega tira Divača–Koper, so napovedali stavko. Delovne stroje nameravajo ugasniti prihodnji četrtek, 15. februarja. Med drugim zahtevajo dvig osnovnih plač vseh delavcev za 30 odstotkov, plačilo opravljenih nadur, ureditev varnosti in zdravja pri delu. V družbi 2TDK pravijo, da so se takoj po prejemu napovedi stavke sešli z vodstvi izvajalcev gradbenih del. Poudarjajo, pa da napoved stavke ne sme negativno vplivati na časovnico izvedbe projekta. Na ministrstvu za delo, kjer so spomnili na številne ugotovljene nepravilnosti pri inšpekcijskih nadzorih, "pozdravljajo pogum turških delavcev".

'Zaposleni na upravnih enotah so najslabše plačani javni uslužbenci'

29. 01. 2024 06.20

Zaposleni na večini upravnih enot po državi so začeli tridnevno stavko. V tem času bodo zagotavljali najnujnejše storitve, ponekod bodo zaprti krajevni uradi. V prvi vrsti zahtevajo primernejše plačilo za svoje delo, opozarjajo pa tudi na preobremenjenost zaposlenih. Predsednik sindikata Frančišek Verk je poudaril, da so zaposleni na upravni enoti najslabše plačani javni uslužbenci. "Pripravljeni smo na pogovore, vendar za začetek potrebujemo bolj konkretne predloge," pravi predsednik Sindikata delavcev UE Ljubljana Dragan Stanković. Zaradi stavke je sicer delo okrnjeno. Na Upravni enoti Ljubljana, največji upravni enoti v državi, so predhodno prenaročili 750 strank, ki so bile sicer naročene za katerega od treh dni, ko stavka poteka. Kakšnih večjih težav pa niso zaznali.

Sindikati in delodajalci na različnih bregovih, Mesec se bo posvetoval na vladi

19. 01. 2024 15.36

Socialni partnerji so opravili posvetovanje o uskladitvi minimalne plače za letošnje leto. Sindikati so predlagali vsaj 7,5-odstotno zvišanje, delodajalci pa so vztrajali pri 4,2-odstotni uskladitvi, kolikor je znašala decembrska letna inflacija. Minister za delo Luka Mesec naj bi odločitev sporočil v začetku prihodnjega tedna.

Predsednica ZSSS in izvršni direktor GZS o dvigu minimalne plače

18. 01. 2024 17.58

Ob vseh podražitvah je jasno, da se bo morala minimalna plača letos dvigniti za 4,2 odstotka, kolikor je decembra znašala letna inflacija, a je vse več glasnih opozoril, da je to absolutno premalo. Poleg odprtih stavk in front vlado zdaj ob zid stiska še Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, ki bo na petkovem sestanku zahtevala zvišanje minimalne plače za vsaj 7,5 odstotka. Po zakonu bi se minimalna plača z zdajšnjih 878 evrov dvignila na 902 evra neto, sindikalna zahteva pa bi minimalno plačo dvignila na 913 evrov neto. Situacijo sta pokomentirala predsednica ZSSS Lidijo Jerkič in izvršni direktor GZS Mitja Gorenšček.

Zakaj je v predalu obtičala soudeležba delavcev pri dobičku in lastništvu podjetja?

18. 01. 2024 06.00

Več denarja v državnem proračunu, več možnosti nagrajevanja zaposlenih in možnost, da delavci postanejo solastniki podjetij. Ne zgodi se velikokrat, da se tako podjetniki kot sindikati strinjajo, še manjkrat je na istem bregu tudi resorno ministrstvo. Pa se vseeno zatakne. Zakaj že najmanj od jeseni na mizi čaka nov zakon o udeležbi delavcev pri dobičku in opcijskem nagrajevanju, se sprašuje gospodarstvo, če pa je v celoti usklajen tako s sindikati kot z gospodarskim ministrstvom?

Delodajalci: 7,5-odstotni dvig nas katapultira na sam vrh v EU

17. 01. 2024 06.00

Ob zdravniški in sodniški stavki bo vlada, kot kaže, morala ugrizniti še v eno kislo jabolko. Zveza svobodnih sindikatov namreč zahteva višje usklajevanje minimalne plače, kot je določeno z zakonom. Ta določa, da se minimalna plača uskladi z višino lanskoletne inflacije, ki znaša 4,2 odstotka. Sindikati pa delodajalcem in vladi pred petkovim sestankom sporočajo, da to ne bo dovolj, in zahtevajo dvig minimalne plače za 7,5 odstotka, kar bi pomenilo 913 evrov neto, po zakonu pa bi se minimalna plača dvignila na 902 evra neto. Zakaj takšna zahteva sindikatov, kaj nanjo pravijo delodajalci in kaj bodo vladi predlagali oni? V oddaji 24UR ZVEČER sta argumente soočila predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Lidija Jerkič in predstavnik delodajalcev Marjan Trobiš.

Nagrada za delavce, ki ne koristijo bolniške? 'Igranje z denarjem na račun zdravja'

16. 01. 2024 07.25

Na naše uredništvo so se obrnili zaposleni v škofjeloškem podjetju, ki je z novim letom uvedlo finančno nagrajevanje zaposlenih, ki ne koristijo bolniškega staleža. Potezo so označili za sramotno. V podjetju kot razlog za tak ukrep navajajo povečanje absentizma, ki v zadnjih letih postaja vse večja težava. Poleg tega nismo edini, se branijo, češ da zgolj sledijo uveljavljenim praksam v Sloveniji. Takšno nagrajevanje je moralno, etično in strokovno sporno, saj se bolezni s tem poglabljajo in kronificirajo, pa opozarja Metoda Dodič Fikfak s Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa. Strinjajo se v ZSSS, kjer so prepričani, da bi tudi zagovornik načela enakosti ugotovil, da gre za diskriminacijo.

ZSSS za 7,5-odstotno zvišanje minimalne plače

15. 01. 2024 13.50

ZSSS med osrednje teme v 2024 uvršča zvišanje minimalne plače, ki naj bi bilo vsaj 7,5-odstotno, davčno reformo, ki bo v primeru razbremenitve plač bolj obremenila premoženje, nove dopolnitve zakona o delovnih razmerjih, med drugim z osnovami plačnega modela v zasebnem sektorju, pokojninsko reformo in ureditev področja zdravstvenega zavarovanja.

Sindikati: Dvig minimalne plače mora biti večji od 4,2 odstotka

10. 01. 2024 16.22

Več sindikatov, ki delujejo pod okriljem Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), je ministra za delo Luko Mesca v odprtem pismu pozvalo, naj dvig minimalne plače preseže dvig življenjskih stroškov, ki je bil lani 4,2-odstoten. Novi znesek minimalne plače v letošnjem letu gre sicer pričakovati v kratkem.

'Poskuša se varčevati na vseh koncih, zdaj pa povečujemo budžet politiki'

02. 01. 2024 21.08

Še bolj kot cestnine, elektrika in davki se bo podražila - politika. Poslanci so namreč lani izglasovali spremembo, po kateri bodo letos stranke v skupnem znesku prejele skoraj enkrat več denarja kot v zadnjih letih. Potem, ko so Slovenijo prizadele hude poplave in vlada zaradi popoplavne obnove klesti porabo na vseh področjih, je poteza, ki bo finančno najbolj okrepila Gibanje Svoboda in SDS, za socialne partnerje nesprejemljiva. Ko gre za lasten žep, vlada očitno ravna povsem drugače kot takrat, ko gre za prejemke drugih, ocenjuje sindikalistka Lidija Jerkič.

Po neuspešnih pogajanjih: 'Odločitev za protestni shod je pravilna'

06. 12. 2023 14.01

Predstavniki sindikatov javnega sektorja so se znova pogajali s finančnim ministrom Klemnom Boštjančičem, a tudi tokrat velikega napredka ni bilo. Vlada naj bi namreč vztrajala pri ponudbi, po kateri bi se plače uskladile šele s 1. julijem prihodnje leto, pa še to le za okoli 2,2 odstotka. Čeprav so se dogovorili, da bodo s pogajanji nadaljevali v ponedeljek, bodo jutri ob 12. uri vseeno zakorakali na ulice. Predsednik konfederacije sindikatov Slovenije Jakob Počivavšek je dejal, da je vztrajanje vlade pri tej ponudbi zgolj potrditev, da je odločitev za protestni shod pravilna.

Protest poštnih delavcev: Ne prenesemo več. Dovolj je bilo!

28. 11. 2023 14.33

Delavci Pošte Slovenije so popoldne na protestnem shodu opozorili na zmanjševanje števila zaposlenih, zapiranje poslovalnic oz. njihovo preusmerjanje v pogodbene pošte ter netransparentno komunikacijo vodstva. Poudarjajo tudi nujnost sofinanciranja univerzalnih poštnih storitev. V 14 dneh naj bi se srečali s pristojnim ministrom Matjažem Hanom, če premika ne bo, pa so napovedali zaostrovanje aktivnosti. Poslovodstvo Pošte Slovenije se je seznanilo z navedbami sindikatov in je hkrati presenečeno nad trditvami, so sporočili iz poslovodstva, kjer menijo, da povečane sindikalne aktivnosti potekajo zaradi prihajajočih decembrskih volitev v Svet delavcev.

Mesec: Zakona o evidencah ne bomo ustavljali

16. 11. 2023 12.45

Loči nas le nekaj dni od začetka veljave novele zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, ki predvideva beleženje dodatnih podatkov o delovnem času in uvaja obvezne elektronske evidence za kršitelje. V javnosti se je pojavilo več zahtev delodajalcev za zamrznitev zakona o evidencah, kar pa je minister za delo Luka Mesec zavrnil.

Poslanski da 'mali delavski ustavi', sindikati za skrajšanje 40-urnega delavnika

26. 10. 2023 12.15

Državni zbor je potrdil novelo Zakona o delovnih razmerjih, ob obstrukciji poslancev SDS so proti glasovali le poslanci NSi. Zakon med drugim prinaša petdnevni oskrbovalski dopust, ukrepe za zaščito sindikalnih zaupnikov in žrtev družinskega nasilja ter pravico do odklopa.

Pogajanja o noveli zakona o delovnih razmerjih neuspešna

18. 10. 2023 11.12

Pogajanja o besedilu osnutka novele zakona o delovnih razmerjih so bila neuspešna, so sporočili iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Noben kompromisni predlog, ki so ga sindikati, delodajalci in ministrstvo za delo poskušali uskladiti v zadnjih dneh, po navedbah zveze za delodajalske organizacije ni sprejemljiv.