Lastnik Ram Investa Igor Pogačar do zdaj z notranjega ministrstva (MNZ) še ni prejel odpovedi pogodbe o najemu prostorov za Nacionalni preiskovalni urad (NPU) na Dimičevi v Ljubljani. Kot je dejal, se bo o tem, kako bo ravnal, odločal po tem, ko bo odpoved prejel. Hkrati zagotavlja, da z njegove strani pri poslu "ni bilo nobene korupcije".
Ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal je namreč po torkovi ugotovitvi Računskega sodišča RS, da je šlo pri najemu prostorov za NPU za negospodarno ravnanje, povedala, da je ministrstvo postopek odpovedi najemne pogodbe že začelo.
Pogačar pravi, da do zdaj uradne odpovedi še ni dobil, prav tako pa ga ni kontaktiral nihče z MNZ. Na vprašanje, ali je pripravljen tudi na spremembo pogodbe, pa odgovarja: "Ne vem, če sem po vsem tem, kar se dogaja, pripravljen na to."
Današnje navedbe Komisije za preprečevanje korupcije, da je imelo njegovo podjetje Ram Invest, ki je omenjene prostore na Dimičevi oddalo MNZ, privilegiran dostop do informacij, Pogačar, kot je dejal, ne more komentirati, saj ne ve, "kakšen dostop do informacij MNZ so imeli ostali ponudniki".
Prav tako zanika ugotovitve računskega sodišča, da je bil najem stavbe najverjetneje dogovorjen še pred uradno odločitvijo MNZ in pred podpisom pogodbe o najemu, kar po navedbah revizorjev med drugim dokazuje tudi dobavnica za opremo 5. 8. 2009, to je, še preden je MNZ sprejel uradno odločitev o najemu.
Kot pravi, so prostore, kjer je danes NPU, opremljali kot poslovno hišo. Na ugotovitev, da je bila med opremo tudi oprema, ki je specifična za policijsko dejavnost, pa odgovarja, da je te opreme le za dva ali tri odstotke. Dodaja pa še: "Naročilo za opremo je bilo tovarni pisarniškega pohištva Duka dano 1. 12. 2009. Datum 5. 8. 2009 na dobavnici, ki ga navaja računsko sodišče, pa je napačen."
Če ne odstopi, bo SDS prisiljena v interpelacijo
Premier Borut Pahor naj še v tem tednu v DZ vloži predlog za razrešitev notranje ministrice Katarine Kresal, sicer bo SDS prisiljena prek opozicije v DZ zahtevati njeno odgovornost, pa je dejal podpredsednik SDS Zvonko Černač.
V SDS so sicer po Černačevih besedah prepričani, da bi morala Kresalova po zadnjih ugotovitvah Računskega sodišča RS in Komisije za preprečevanje korupcije glede najema prostorov za NPU nemudoma odstopiti, a ker se to po njihovem mnenju najverjetneje ne bo zgodilo, pozivajo premierja, da v DZ pošlje predlog za njeno razrešitev.
Ob tem na vprašanje, kakšna je verjetnost, da bodo v DZ zahtevali odgovornost ministrice, če se to ne bo zgodilo, odgovarja, da bodo takšno odgovornost "skoraj zagotovo" zahtevali.
Če bi Pahor v DZ predlagal razrešitev Kresalove, bi se s tem po besedah Černača vsaj deloma razbremenil odgovornosti, ki jo nosi v omenjeni zadevi. Hkrati je tudi spomnil, da je Pahor že ob lanski interpelaciji zoper Kresalovo v DZ zagotavljal, da bi ministrico nemudoma razrešil s položaja, če bi menil, da Kresalova svoj položaj izkorišča v prid svojim znancem. "Ne dvomite v to. Ker sicer postavljam dvom v svojo lastno verodostojnost," je takratne Pahorjeve besede danes povzel Černač.
V SDS so tudi prepričani, da morebitna odpoved pogodbe ministrstva za notranje zadeve Ram Investu za prostore za NPU ugotovljenega koruptivnega dejanja v ničemer ne spremeni, prav tako ne odgovornosti Kresalove in Pahorja zanj. Če pa se bo pogodba kljub vsemu odpovedala ali spremenila, pa pričakujejo, da se bo spremenila tako, da bo ministrstvo po plačilu zadnjega obroka lastnik stavbe.
Zares: Resno bi morala razmisliti o odstopu
Vsak politik, ki je s strani dveh neodvisnih nadzornih institucij opozorjen na znake koruptivnega ravnanja, bi moral resno razmisliti o svojem odstopu, menijo v Zares. ''To velja tako za Janeza Janšo, zoper katerega teče celo kazenski postopek, kot tudi za Katarino Kresal,'' so zapisali v izjavi za javnost.
''Sicer pa želimo v stranki Zares spomniti, da smo aprila lani ob obravnavi interpelacije zoper ministrico za notranje zadeve Katarino Kresal predsedniku vlade Borutu Pahorju predlagali, da natančno razišče okoliščine sklenitve najemne pogodbe za prostore NPU in da se čim prej ustanovi javni sklad za upravljanje z nepremičnim premoženjem države, ki bi s centralizacijo upravljanja preprečeval različne, očitno tudi nezakonite prakse ministrstev pri najemanju poslovnih prostorov. Ta sklad je bil na predlog tedanje ministrice za javno upravo Irme Pavlinič Krebs ustanovljen, namesto predsednika vlade pa sta "preiskavo" opravila računsko sodišče in protikorupcijska komisija,'' so še zapisali.
''Rezultati so znani: nezakonit postopek, negospodarno ravnanje in obstoj obeh pogojev, ki definirata koruptivno ravnanje. Ob obravnavi interpelacije aprila lani smo Katarino Kresal (z določenimi zadržki in nekaj vzdržanimi glasovi) sicer podprli, a obenem tudi opozorili, da bi v primeru negativnega mnenja računskega sodišča morala odstopiti z mesta ministrice za notranje zadeve,'' še pravijo v Zares.
Erjavec: Odstopiti bi moral Pahor
Po mnenju predsednika stranke DeSUS Karla Erjavca pa bi moral odstopiti kar sam premier Borut Pahor. ''Ker podpira korupcijo, ker ni sprejel včeraj odstopa Katarine Kresal, čeprav bi bilo za pričakovati, da bo sama odstopila. Mislim, da je predsednik vlade izgubil še tisto kredibilnost, ki jo je imel, in bi bilo najbolje, da vrne svoj mandat,'' je dejal Erjavec.
''Ko je šlo zame, je brez problema predlagal razrešitev, ko je šlo za Križaniča in zdaj Kresalovo, ki je vpletena v koruptivne zadeve, se nič ne zgodi, tako da je očitno tudi predsednik vlade del teh omrežij,'' je za POP TV še dejal Erjavec.
NSi: Kresalova naj nepreklicno odstopi
V Novi Sloveniji (NSi) zaradi dogajanja okoli NPU pričakujejo nepreklicni odstop ministrice Kresalove. ''Slovenija si za zagotavljanje pravne države ne sme privoščiti, da na svoji funkciji ostaja ministrica, ki je obtožena korupcije in klientelizma. V kolikor Katarina Kresal ne bo odstopila ali pa je predsednik vlade ne bo zamenjal, je pravna država popolnoma poteptana in dotolčena,'' menijo v NSi.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.