
Družba Javna razsvetljava je v četrtek prekinila optična vlakna na določenih območjih Ljubljane, so sporočili iz družbe Datacenter, ki upravlja z optičnimi kabli in signalom v Ljubljani. Šlo naj bi za spor med družbama zaradi neširitve optične infrastrukture in posledičnega neplačevanja uporabnine za rabo omrežja.
Moten dostop do interneta in telefonije
Podjetje Javna razsvetljava je v četrtek okrog 15. ure "samovoljno in načrtno prekinilo optična vlakna na določenih območjih Ljubljane", pravijo v Datacentru. Po njihovih navedbah tako dostopa do interneta in telefonije niso imela oz. je bil ta moten npr. pri podjetjih Amis in T-2, banki Volksbank, Univerzi v Ljubljani, ministrstvu za šolstvo in šport, Davčni upravi RS ter tudi pri vsaj 20.000 naročnikih internetnega ponudnika Skyline.
Moteno naj bi bilo tudi delovanje sistema ljubljanske mestne kartice Urbana in brezgotovinsko plačevanje v Mercatorjevih poslovalnicah po vsej Sloveniji ter prenos vsebin za tiskarne v skupini Krater, ki tiska časnike Dnevnik, Delo in Finance.
"Prepričani smo, da je bilo dejanje podjetja Javna razsvetljava načrtovano. Optične kable so prekinjali selektivno, saj so prerezali le določene kable. Tako so na primer pustili optični kabel, ki vodi do Kliničnega centra," je v sporočilu zapisal direktor Datacentra Bojan Merc.
V družbi Javna razsvetljava danes za pojasnila niso bili dosegljivi.
Merc dodaja, da jih v Javni razsvetljavi, čeprav je Datacenter upravljalec optičnih vlaken v optičnih sistemih v lasti Javne razsvetljave, ne v četrtek ne danes niso spustili do jaškov, da bi sanirali stanje. Merc pravi, da dostop do jaškov preprečujejo tudi kabelskemu ponudniku Telemach in ponudniku optičnih povezav Maxtel, ki imata optično omrežje speljano po kanalih javne razsvetljave.
Škoda ogromna
V Datalabu ocenjujejo, da je škoda prekinitve optičnih kablov "ogromna", samo v njihovi družbi je čez noč nastalo za več kot 500.000 evrov poslovne škode.
Datacenter je po lastnih navedbah leta 2006 z Javno razsvetljavo sklenil 10-letno pogodbo o zakupu optičnih vlaken v optičnih sistemih tega ljubljanskega podjetja. Po pogodbi bi morala Javna razsvetljava do konca leta 2008 razširiti optično infrastrukturo, česar pa ni storila do danes, pravi Merc.
"Ker podjetje Javna razsvetljava ni izpolnjevalo svojih pogodbenih obveznosti, je podjetje Datacenter s septembrom 2008 prenehalo plačevati mesečna nadomestila za uporabo optičnih vlaken. Želeli smo namreč plačevati le storitve, ki so bile opravljene, ne pa tudi tistih, ki jih Javna razsvetljava za neopravljene storitve neupravičeno terja," je zapisal Merc.
Ker se z Javno razsvetljavo niso uspeli dogovoriti, je spor prevzelo Okrožno sodišče v Ljubljani. Narok na sodišču je "že čez tri mesece, zato je dejanje Javne razsvetljave toliko bolj nerazumno", še meni Merc.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.