Zoran Vaskrsić je pred stavbo državnega zbora s protestom opozoril na svojo stisko. Kot je znano, je litijsko sodišče zaradi dolga v višini 124 evrov na javni dražbi prodalo Vaskrsićevo hišo. Pred parlamentom se mu je pridružilo še okoli 50 podpornikov. Ti so pripovedovali zgodbe o krivicah, ki so se jim zgodile. "50 jih je bilo. S takimi in podobnimi težavami. To se mora ustaviti," je Vaskrsić dejal za 24UR OB ENIH. Zdaj upa, da bo protest zalegel, v nasprotnem primeru pa bodo proteste še ponavljali.
Vaskrsića je podprlo tudi gibanje 15o. Po prepričanju člana gibanja 15o Irfana Beširovića je sramota, da za 124 evrov prodajo hišo in družino dajo na cesto. Po njegovih besedah tudi upnik ni zahteval izvršbe na hišo Vaskrsića. Vlada mora to zakonodajo čim prej spremeniti, je menil Beširović.
V petek bo sicer potekala deložacija nepremičnine, ob čemer Vaskrsić v podporo pričakuje čim več ljudi. "Če je treba, me bodo mrtvega ven odnesli, drugega mi ne preostane. To je celo moje življenje, življenje mojih staršev," je povedal. "To se ne sme dogajati. Dobro, da še nisem znorel," je dodal.
Želeli so rubiti, a niso imeli kaj
Sodni izvršitelj v primeru Vaskrsić Marjan Hojs je za 24UR ZVEČER povedal, da so želeli opraviti rubež predmetov, vendar so ugotovili, da Vaskrsić nima primernih predmetov. Ob njihovem obisku v hiši namreč ni bilo predmetov, ki bi zadostili za poplačilo dolga in stroške izvršbe, medtem ko zakon ne dovoljuje rubeža štedilnika, pralnega stroja, mize, oblačil in podobnega. Avtomobila pa mu niso mogli zarubiti, tako Hojs, ker je last leasing hiše. Ker niso imeli kaj rubiti, je Hojs sodišču predlagal, da se rubež ustavi, a sodišče je vodilo postopek naprej.
Litijska podžupanja Lijana Lovše pa je v oddaji SVET povedala, da se je Vaskrsić že prijavil na razpis za dodelitev neprofitnega stanovanja. Če se na prednostni listi ne bo uvrstil dovolj visoko, bodo po petku skupaj z njim iskali novo rešitev. Lovšetova je optimistična, saj je v Litiji precej praznih stanovanj, glede na to, da je Vaskrsić zaposlen, pa naj ne bi bilo težko najti takšno stanovanje.
![Protest pred parlamentom v zadevi Vaskrsić - 1](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Mar2012/60894621.jpg?v=d41d)
Vaskrsić zanika, da bi ga petkrat obvestili
Predsednik Okrožnega sodišča v Ljubljani Anton Panjan je v torek dejal, da je Vaskrsić pred rubežem hiše prejel pet sodnih pošiljk in da je višje sodišče o primeru odločalo trikrat. Vaskrsić pa zanika, da bi ga petkrat obvestili.
Panjan je sicer opozoril, da se je izvršbi v primeru Vaskrsić poleg podjetja Vodovod-Kanalizacija priključil še upnik, ki je že imel pravnomočno sodbo zoper Vaskrsića v civilni tožbi. Ta tožba je že dve leti pravnomočna in je še ena sodna odločba, ki je Vaskrsić ni spoštoval, je dejal Panjak.
Podpredsednica vrhovnega sodišča Nina Betetto pa je v zvezi z omenjenim primerom v torek odredila službeni nadzor z namenom, da se raziščejo vsa sporna dejstva glede izvršilnih postopkov in dražbe nepremičnin v primeru.
Tudi v Državljanski listi Gregorja Viranta (DLGV) odločno nasprotujejo nespoštovanju plačilne discipline in izmikanju plačila računov. Na podlagi poročanja medijev v DLGV sklepajo, da sta tako sodišče kot tudi izvršitelj v okviru zakonskih možnosti naredila vse, da bi od dolžnika izterjala dolg na način, da bi se lahko izognili izvršbi na nepremičnino. Zato menijo, da bi bilo od dolžnika prav, da javnosti predstavi celovito sliko o omenjeni zadevi.
Če se bodo dejansko ugotovile pomanjkljivosti obstoječe zakonodaje, v DLGV dopuščajo možnost, da se izvedejo ustrezne spremembe. "Vendar nikakor ne želimo, da se v ukrepih prenaglimo in izvajamo spremembe samo na podlagi enega 'razvpitega' primera," so še zapisali v DLGV.
V bran Vasksičem tudi avtoprevozniki
V boj za hišo Vaskrsićevih pa so se vključili tudi avtoprevozniki. "Družina Vaskrsić potrebuje pomoč," pravi vodja avtoprevoznikov Andrej Klobasa, ki je za 24 UR ZVEČER povedal, da se krivice dogajajo tudi avtoprevoznikom. Po njegovem namreč sodstvo ne ukrepa, ko nekatera podjetja ne plačujejo avtoprevoznikom. V primeru Vaskrsićev pa pravna država mogoče res deluje, ugotavlja Klobasa, "po kmečki zdravi pameti pa to ni."
Emil Milan Pintar, ki je je nekoč vodil interesno združenje avtoprevoznikov, pa se sicer strinja, da odločitev sodišča v primeru Vaskrsić ni bila najbolj razumna, še bolj nerazumni pa se mu zdijo nekateri komentarji. Po njegovem mnenju so namreč Klobasa in avtoprevozniki zadnji, ki lahko druge učijo spoštovanja pravnega reda.
Pličanič išče rešitve
O Vaskrsićevem primeru pa bo v četrtek odločala tudi vlada. Premier Janez Janša je v ponedeljek ministru za pravosodje in javno upravo Senku Pličaniču naročil, naj do četrtkove seje vlade pripravi poročilo o tem primeru. Na podlagi poročila bo vlada pripravila spremembe neprimernih predpisov ali pa zahtevala revizijo spornih primerov.
Pličanič je ob tem pojasnil, da bodo na ministrstvu skušali najti odgovor na vprašanja: ali je posameznik v konkretnem primeru ravnal prav, ali se je sodnim in drugim pozivom izogibal, ali je zakonodaja na tem področju ustrezna, ali na ustrezen način ščiti tako upnike kot dolžnike ter pri tem zagotavlja pravo razmerje med človekovimi pravicami, interesi upnikov in plačilno disciplino.
KOMENTARJI (2271)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.