Koprski župan Boris Popovič je ovadil predsednika Komisije za preprečevanje korupcije Draga Kosa, ker naj bi se lani vpletel v primer domnevno nepravilne prodaje občinskih parcel v Hrvatinih ter s tem presegel pristojnosti, je poročanje današnjega Dela potrdil Popovičev zastopnik Franci Matoz. Gre za poskus vplivanja na delo komisije, je ovadbo komentiral Kos. Komisija pa bo ovadila neznane storilce zaradi oškodovanja državnega in koprskega občinskega proračuna v postopku prisilne poravnave nekdanjega domnevno Popovičevega podjetja.
Kosova komisija ovadila neznane storilce
Protikorupcijska komisija je na seji 6. aprila odločila, da bo zoper neznane storilce na davčni upravi (DURS), Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ) in občini Koper pristojnemu državnemu tožilstvu podala kazensko ovadbo zaradi utemeljenega suma, da so v postopku prisilne poravnave oktobra 2005 naklepno zamudili rok za prijavo zapadlih terjatev ter s tem storili kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic po 3. in 4. odstavku 261. člena kazenskega zakonika. S tem dejanjem naj bi dolžniku - gre za podjetje - omogočili, da se je izognil vsaj delnemu poplačilu teh terjatev. Po podatkih komisije višina dolga državi znaša 544.501.296 takratnih tolarjev, občini Koper pa 3.023.663 takratnih tolarjev.
Na vprašanje, ali se v postopku prisilne poravnave govori morda o podjetju BPC (katerega nekdanji lastnik je Popovič), Kos ni mogel ne potrditi ne zanikati, dodal pa je, da "gre za zgodbo, o kateri se je že pisalo, nihče pa še ni reagiral".
Koprska občina: Terjatev obstaja
V zvezi z današnjim sporočilom za javnost Komisije za preprečevanje korupcije v Mestni občini Koper pojasnjujejo, da terjatev v postopku prisilne poravnave iz leta 2005 še vedno obstaja. Mestna občina Koper je terjatev prijavila. Kljub temu, da je to storila nekaj dni prepozno (tako kot npr. DURS in ZPIZ), ni bilo zaradi tega nobene škode, so prepričani v občini. "Edina posledica zamude je bila, da Mestna občina Koper ni imela svojega predstavnika v upniškem odboru. Terjatev dolžnika do Mestne občine Koper torej mora biti poplačana in to v skladu s sklepom senata prisilne poravnave okrožnega sodišča v Kopru, ki je terjatev občine seveda upošteval in skladno s tem dolžniku naložil plačilo," je še zapisano v izjavi koprske občine.
Davčna uprava se brani
Direktor koprske davčne uprave Dušan Salmič je v odgovoru na ovadbo Kosove komisije sporočil, da je davčni urad ravnal zakonito, pravočasno in v skladu s predpisano zakonodajo.
"Mi smo izjavo protikorupcijske komisije proučili in skušali razumeti, kje to koruptivno dejanje je. Jaz ne morem zatrditi, da gre za Popovičevo podjetje, tudi zato ker me zavezuje davčna tajnost", je še povedal Salmič in dodal, da davčna uprava postopa po svojih pravilih in predpisih.
Popovič ovadil Kosa
Današnje Delo je poročalo o ovadbi, ki jo je koprski župan Popovič vložil zoper Kosa zaradi domnevne zlorabe položaja. Kos naj bi presegel pristojnosti z namenom, da oškoduje Popoviča v lanskem primeru domnevne nepravilne prodaje koprskega občinskega premoženja, in sicer parcel na Hrvatinih, je pojasnil Matoz. Župan in njegov odvetnik sta predlagala tudi Kosovo razrešitev.
Ker se je afera sprožila nekaj mesecev pred lokalnimi volitvami, sta Popovič in njegov odvetnik prepričana, da je šlo za očitno predvolilno akcijo, v katero se po njunem mnenju Kos ne bi smel vplesti na tak način, saj naj bi s tem kršil določila zakona o preprečevanju korupcije.
"Gre za poskus vplivanja na moje delo in na delo protikorupcijske komisije, v smislu, da bi zanemarili naše aktivnosti, ki se nanašajo na občino Koper, kar pa se ne bo zgodilo," je ovadbo komentiral Kos in dodal, da jih to še bolj utrjuje v prepričanju, da so na pravi poti in da je to, kar delajo, tisto, zaradi česar so bili ustanovljeni.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.