parcele

Nekoč je bila najmodernejša na Balkanu, danes pa nihče ne (po)ve, kaj bo z njo

03. 04. 2025 07.00

Ekonomski, zdravstveni in socialni genocid. S temi ostrimi besedami na Jesenicah kritizirajo nedavno odločitev vlade – za katero pravijo, da je politična, ne strokovna – da bo nova regijska bolnišnica zgrajena v Kranju. Prihodnost že obstoječe Splošne bolnišnice Jesenice (SBJ), ki je bila ob odprtju najmodernejša v tem delu Evrope, je tako zdaj negotova. Na ministrstvu za zdravje so za 24ur.com zagotovili le, da bo ta ostala pomemben del zdravstvene mreže. Na zgornjem Gorenjskem pa vztrajajo, da so Jesenice regijsko zdravstveno središče, in borili se bodo, da tako ostane tudi naprej.

Nemško sodišče: bambus kljub višini sodi med žive meje

31. 03. 2025 10.11

Vrhovno sodišče v Nemčiji je v petek odločilo o sosedskem sporu glede žive meje in pritrdilo lastniku bambusa. Ta vztraja, da je šest metrov visok bambus živa meja, čeprav je visok toliko kot drevje.

Občina Ravna Gora bo mladim družinam podarila pet zazidljivih zemljišč

25. 03. 2025 20.18

Če ste mlajši od 40 let in poročeni, vam podarimo zazidljivo parcelo v vrednosti 50 tisoč evrov. S tem vabilom je skušala hrvaška občina Ravna Gora, ki leži nedaleč od slovenske meje, zmanjšati odseljevanje s podeželja. Prednost pri prijavi na razpis so imeli domačini, a je bil odprt za vse. Eden od parov si je zaradi tega celo predčasno obljubil večno zvestobo, pravijo na občini. Štiri od petih zemljišč že imajo lastnike, ti si morajo hiše zgraditi v treh letih. Župan pa mladim družinam že obljublja nove parcele.

Namesto šole bodo na zemljišču stale tri stolpnice: kje je inšpekcija?

24. 03. 2025 20.36

Med prebivalci ljubljanskih Dravelj vre. Namesto načrtovane osnovne šole naj bi na zemljišču ob blokih zgradili tri stolpnice z več kot 350 stanovanji. Čeprav gradbeno dovoljenje še ni pravnomočno, na zemljišču že brnijo stroji. Stanovalci, povezani v civilno iniciativo, pa se sprašujejo: kje je inšpekcija?

Gen-I o milijonskih nakazilih fizičnim osebam: Gre za sistemske napake Erarja

05. 03. 2025 20.04

Zaživela je nova različica Erarja, aplikacije za prikaz porabe javnega denarja. Milijoni evrov davkoplačevalcev, ki jih skoraj 6000 javnih ustanov in državnih podjetij nakazuje več kot pol milijona drugim podjetjem, je s tem dobilo pomembno nadgradnjo. Po novem so v Erarju vidna tudi nakazila fizičnim osebam ter nakazila v tujino, katerih višina presega mesečno bruto plačo predsednice republike.

Se gradnja hiše danes sploh še splača?

05. 03. 2025 17.49

Družina Karpe, ki po več letih trdega dela dokončuje novogradnjo v Domžalah, se nadeja lepih spominov v novi hiši. Kljub temu, da sta zakonca v projekt vložila vsak trenutek prostega časa ter veliko mero potrpljenja, sta se pri gradnji novega poglavja spopadla s težavami pri pridobivanju gradbenega dovoljenja, pa visokimi nepredvidenimi stroški. Ali se torej gradnja hiše danes sploh še splača ter kakšne rešitve za zapletene postopke pridobivanja gradbenih in uporabnih dovoljenj pripravlja pristojno ministrstvo?

Tiha prodaja zloglasne cementarne – nova skrb Trboveljčanov

27. 02. 2025 06.00

Po tem, ko se je po težkih naporih okoljevarstvenikov pred desetletjem zaprla cementarna Lafarge v Trbovljah in so si lahko okoliški prebivalci končno oddahnili, da težka industrija ne zastruplja več zraka, ki ga dihajo, vode, ki jo pijejo, in zemlje, kjer gojijo pridelke, zdaj v Trbovljah vlada nov strah. Da se kompleks prodaja, so izvedeli iz anonimnih virov, zdaj jih skrbi, da bi bodoči kupec proizvodnjo spet zagnal. To ne bi ogrozilo samo zdravja celotne regije – leta 2008, ko je cementarna še delovala, je bila pogostost raka v zasavski regiji najvišja v Sloveniji – ampak bi lahko nepopravljivo prizadelo tudi izgradnjo visokotehnološkega centra.

Na parceli, kjer bo zrasla Emonika, skriti ostanki rimske Emone

25. 02. 2025 19.15

Doslej še neznano antično pokopališče, polno dragocenih predmetov. Sledovi emonske zemljiške razdelitve. In ostanki še neodkrite rimske ceste. Vse to se je kar dve tisočletji skrivalo ob ljubljanski železniški postaji, kjer bo v prihodnjih dveh letih zrasla Emonika. Arheološka izkopavanja so potekala lani spomladi in poleti, najzanimivejša odkritja pa so v torek prvič javno predstavili v zakladnici Mestnega muzeja Ljubljana. Madžarski investitorji si del zbirke želijo vključiti tudi v novo Emoniko.

Posplošena vrednost nepremičnin ne upošteva vrednosti opreme in parcele

31. 01. 2025 15.22

Geodetska uprava RS (Gurs) opaža, da se v zadnjem času v medijih širijo napačne oz. nepopolne informacije o vrednosti določenih nepremičnin, zato uporabnike aplikacije za vpogled v poskusne vrednosti nepremičnin poziva, naj se seznanijo s pravilno uporabo podatkov. Ob tem poudarja, da posplošena vrednost ne upošteva opreme v nepremičninah.

Podjetje Dolinšek transport v Logatcu vrtače zasipava z gradbenimi odpadki

10. 01. 2025 11.47

Podjetje Dolinšek transport, ki sodeluje pri večjih slovenskih projektih, kot je denimo rušenje nekdanjih Žitovih silosov pri BTC, v Logatcu kraške vrtače nezakonito zasipava z gradbenimi odpadki. To sta potrdila tako okoljski kot kmetijski inšpektorat, oba sta podjetju spisala tudi že več odločb.

Najbolj bizarna božična darila: od WC školjke do parcele na pokopališču

28. 12. 2024 20.04

Če ste bili med božičnimi prazniki razočarani nad darili, ki ste jih prejeli, verjemite, da je lahko še huje. V britanski raziskavi so namreč ugotovili, da sta se na začetku lestvice najbolj zanimivih daril letos znašla straniščna školjka in parcela na pokopališču, ki precej dobro konkurirata lanskim darilom, ko je vegetarijanec za darilo dobil kos mesa. Čas po božiču je zato marsikdo izkoristil za zamenjavo ali vračilo daril, ki jih ne potrebuje.

Inšpektorji naročili podpovršinski pregled Kostakovega odlagališča

24. 12. 2024 12.54

V družbi Kostak dopuščajo možnost, da so na odlagališču v Spodnjem Starem Gradu nezakonito zakopani komunalni odpadki, a zanikajo, da bi jih zakopali oni. Okoljska inšpekcija je medtem naročila podpovršinski pregled odlagališča, Mestna občina Krško pa kot največja lastnica družbe zahteva sklic njene skupščine.

Med izkopavanji odkrili bazen in ostanke ogrevalnega sistema

18. 12. 2024 14.56

Na območju, kjer je predvidena gradnja nove Narodne in univerzitetne knjižnice (NUK II), so predstavili potek arheoloških izkopavanj. V tem delu raziskujejo območje dveh stanovanjskih objektov – insul, kjer so med drugim našli ostanke bazena in sistema talnega ogrevanja. Primerke drobnih najdb so razstavili v Spomeniškovarstvenem centru ZVKDS.

Lastništvo parcel ob Bežigrajskem stadionu v ponovno odločanje

04. 12. 2024 18.13

Vrhovno sodišče je ugodilo zahtevi za revizijo odločitev sodišč na prvi in drugi stopnji, ki sta parcele za izvedbo projekta prenove Plečnikovega stadiona kot pripadajoča zemljišča vrnili naselju Fond oz. stanovalcem t. i. Fondovih blokov. Ljubljansko okrajno sodišče bo tako moralo znova odločiti o lastništvu teh zemljišč.

Sum nezakonitega zakopavanja odpadkov v Krškem, Policija vodi preiskavo

04. 12. 2024 11.31

Je komunalno podjetje Kostak iz Krškega v začetku leta na območju podtalnice zakopalo večje količine odpadkov? Podjetje vse obtožbe zanika, okoljska inšpektorica pa med junijskim nadzorom ni ugotovila nepravilnosti. A portal Necenzurirano je pridobil dokaze, ki nekatere navedbe podjetja postavljajo na laž, prav tako pa se postavlja vprašanje, ali je bil inšpekcijski nadzor ustrezno izveden. Na Policijski upravi Novo mesto so potrdili, da vodijo intenzivno kriminalistično preiskavo zaradi suma nezakonitega zakopavanja odpadkov.

Nekdanja vodja Pahorjevega kabineta ne priznava krivde

11. 11. 2024 13.32

Alja Brglez na predobravnavnem naroku na ljubljanskem okrožnem sodišču ni priznala krivde za kaznivo dejanje poslovne goljufije, ki ji ga očita tožilstvo. Tožilstvo ji očita, da se je med letoma 2007 in 2009 kot direktorica podjetja Red s podpisom pogodbe lažno dogovorila, da bo podjetje kupilo zemljišča, ki jih kasneje ni.

Kdo je kriv za zamudo pri začetku gradnje mariborske onkologije?

04. 10. 2024 06.00

Po mesecu dni, ko sta se predsednik vlade Robert Golob in ministrica Valentina Prevolnik Rupel vendarle pojavila na onkologiji v Mariboru, kjer onkološke bolnike zdravijo ob velikem hrupu in celo na hodnikih, je premier izjavil, da je zadovoljen. "Stroji so na gradbišču, spor s stanovalci ne vpliva več na gradnjo," pravi. V isti sapi pa dodaja, da bodo izgubljeni čas, ko je gradnja zaradi spora zastala, nadoknadili. A stroji bi na onkologiji lahko brneli že leto dni, če bi na ministrstvu za zdravje dosegli dogovor o ceni kvadratnega metra stanovanja s stanovalci Masarykove, ki so se ravno zaradi tega pritožili na gradbeno dovoljenje za gradnjo onkologije. Kaj na vse to pravi zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel?

Na Krku iz črnih gradenj zraslo pravo naselje, zdaj ga rušijo

26. 09. 2024 09.41

Po več kot 10 letih boja proti črnograditeljem so v teh dneh na Krku na delu gradbeni inšpektorji in policija. Stroji brnijo, nelegalno zgrajeni objekti v naselju Picik pa eden za drugim izginjajo. V bližini morja stoji več kot 120 objektov, večina je bila postavljena brez dovoljenj. Okoli 40 naj bi jih odstranili že do konca tega tedna.

Svetla hiša Lumar z zunanjim kotičkom za vse letne čase

05. 08. 2024 00.15

Obiskali smo razgibano enodružinsko hišo Lumar, ki preseneti s svojimi velikimi zasteklitvami in razkošno teraso, na kateri družina uživa skozi celo leto.

'Prodajala' turistične parcele, s katerimi sploh nista imela nič

29. 07. 2024 15.31

56-letni Štajerec in 43-letni Primorec sta na spletu oglaševala prodajo turističnih parcel v okolici Ankarana in Rovinja, na katerih naj bi postavili počitniške hišice. Kupce je eden izmed njiju celo odpeljal na ogled parcele, v gotovini prevzel "aro", na podlagi podpisanih pogodb so na bančni račun mariborskega podjetja nato nakazali tudi kupnino. Nazadnje se je izkazalo, da sploh nista lastnika teh zemljišč, dejanskih lastnikov parcel sploh nista poznala. Kupce sta zavajala in od njih izmolzla približno 250.000 evrov.

Zakaj država ne poruši nelegalnih bazenov, hiš, parkirišč na državnih vodnih zemljiščih?

17. 07. 2024 06.00

Kaj se zgodilo po našem majskem razkritju o nelegalnih bazenih, hišah, teniških igrišču, parkirišču na državnih vodnih zemljiščih? Direkcija za vode je gradbeni inšpekciji prijavila zgolj mobilne hiške v Ankaranu. Direkcija letno prijavlja med 50 in 60 nedovoljenih gradenj, posegov. V zadnjih štirih letih skupno 343. Tudi gradnjo stanovanjskih hiš na poplavno ogroženih območjih. Kako ukrepa, kakšne so sankcije? Avgustovske poplave pa so opozorile, da smo gradili tudi tam, kjer ne bi smeli. Se bo gradnja zaostrila? Kakšni pa so načrti glede uničenih, poškodovanih domov, ki čakajo na vladnem seznamu?

Manjkajoči kvadrati: Vežnaver bi zemljišče podaril, če se mu Golob opraviči

12. 07. 2024 19.20

Nakup nesojene sodne stavbe na Litijski v Ljubljani še naprej buri duhove. Ministrstvo za finance s pojasnili ni uspelo prepričati revizorjev računskega sodišča, ki ugotavljajo, da je vlada s prerazporeditvijo proračunskih sredstev kršila zakon o javnih financah. Pred objavo končnega poročila bo sicer ministrstvo vložilo nov ugovor. Še vedno tudi ni jasno, kaj bo s samim poslopjem. Ministrstvo namreč brez parkirišč in manjkajočega 35 kvadratov velikega zemljišča, ki je še vedno v lasti prodajalca Sebastjana Vežnaverja, ne more dobiti gradbenega dovoljenja za obnovo.

Kje bo gorenjska regijska bolnišnica? V igri ostajata Kranj in Radovljica

08. 07. 2024 18.15

Ministrstvo za zdravje je županom Kranja, Radovljice in Jesenic predstavilo analizo primernosti lokacije nove gorenjske regijske bolnišnice. Ta je pokazala, da sta primerni lokaciji Kranj in Radovljica, ki se razlikujeta v podrobnostih, lokacija na Jesenicah pa ne ustreza prostorskim pogojem, je dejal državni sekretar na ministrstvu Marjan Pintar.

Župan Braslovč: Preseliti se bosta morala ves desni in levi breg Letuške gmajne

05. 07. 2024 06.00

V Braslovčah je 11 mesecev po uničujočih poplavah padla dokončna odločitev za krajane Letuša. Kot je v oddaji 24UR ZVEČER pojasnil župan Braslovč Tomaž Žohar, se bosta morala preseliti celoten desni in levi breg Letuške gmajne. Po njegovih besedah se večina prebivalcev tega sklepa veseli. Za nadomestno gradnjo v njihovi občini naj bi se sicer zanimali tudi prebivalci drugih poplavljenih območij, parcele pa bi bile za gradnjo lahko pripravljene do jeseni naslednje leto.

Razočaranje v Strugah: 'Cenitve so okoli 50 odstotkov nižje od pričakovanih'

04. 07. 2024 12.12

"Dvojno razočaranje." S temi besedami je prebivalec Strug opisal prve cenitve, ki so jih skoraj leto po poplavah prejeli nekateri prebivalci Luč in Ljubnega. Ne le, da so na prve cenitve zemljišč čakali skoraj eno leto, tudi ocene so bistveno nižje od pričakovanih oz. "zgolj do 60 odstotkov tržne vrednosti". Prejemniki odločb imajo sicer zdaj 10 dni časa, da pristojnim podajo pripombe in pritožbe, kar po besedah Paula Orešnika tudi že počnejo ter ob tem upajo na posluh države.

V lanski ujmi uničeni Kamp Menina tudi uradno odpira vrata

15. 06. 2024 07.51

V Kampu Menina v Rečici ob Savinji, ki ga je v drugi polovici julija lani prizadelo neurje, le dva tedna pozneje pa so bili zaradi poplavljanja Savinje prisiljeni predčasno končati turistično sezono, so s slovesnostjo tudi uradno odprli obnovljene zmogljivosti. Kamp je sicer v omejenem obsegu odprt že od prvomajskih praznikov.

Je pogrešano kriptokraljico 'pospravila' bolgarska mafija?

06. 06. 2024 18.08

BBC je septembra 2019 začel poročati o neverjetni zgodbi Ruje Ignatove. Gre za Bolgarko, ki jo je FBI začel preiskovati po tem, ko je z lažno kriptovaluto vlagatelje ogoljufala za okoli 4,13 milijarde evrov, nato pa izginila v zrak. Zdaj so preiskovalci odkrili, da je bila tesno povezana tudi z domnevnim šefom bolgarske kriminalne združbe, govorilo pa naj bi se tudi, da je bila brutalno umorjena. Je dejansko uspela uživati v ukradenem denarju, ali jo je ubil prav moški, ki mu je plačevala za zaščito?

'Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute'

14. 05. 2024 06.00

"Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute," opozarja državni svetnik in župan Žirovnice Leopold Pogačar, pobudnik ustavne presoje 146. člena, ki omogoča legalizacijo objektov daljšega obstoja. Zakaj? Ker omogoča legalizacijo praktično kjer koli – na kmetijskih in gozdnih zemljiščih, v narodnih parkih, na zaščitenih območjih ... Ustavno sodišče je te legalizacije zato začasno onemogočilo. Postopki so obtičali, nastopila je panika, ker ljudje nimajo več možnosti cenejše in hitrejše legalizacije svojih nedovoljenih gradenj.

Razkrivamo nedovoljene bazene, teniška igrišča, dele hiš na državnih parcelah

13. 05. 2024 06.00

Bazeni, teniško igrišče, nadstreški, deli hiš na državnih parcelah. Tam nimajo pravice graditi. Zakaj? Ker se nahajajo na vodnih zemljiščih, namenjenih za javno dobro, torej mora imeti pravico do uživanja vsak. Gre za privatiziranje javnega dobrega? To sebično in neodgovorno ravnanje, kot pravi dr. Igor Zelnik z biotehniške fakultete, ogroža tudi sosednje objekte, zgrajene legalno. Kakšne posledice ima lahko to v primeru poplav? Kako bo ukrepala direkcija za vode, ki skrbi za vodotoke?

Ogrožen zeleni biser pod Golovcem: ga bodo presekali železniški tiri?

26. 04. 2024 14.03

Vodja Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani dr. Jože Bavcon opozarja, da je ogrožen obstoj botaničnega vrta, saj naj bi na območje posegla železnica. Čezenj naj bi namreč potekal drugi tir do Ivančne Gorice. Kot opozarja Bavcon, bo tir odvzel znaten del vrta, zato je prvopodpisani pod peticijo za ohranitev Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani.