Slovenija

Politična polarizacija in sodelovanje med (političnimi) nasprotniki

Ljubljana, 07. 05. 2022 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Jan Artiček
Komentarji
22

Nikomur izmed nas ni všeč današnje stanje javnega političnega diskurza. Preveč je polariziran in preveč čustven, hkrati mu obenem manjka razumevanja in empatije. Ko govorimo o politični polarizaciji, pogosto kot vzroke zanjo navajamo raznorazne dejavnike okolja, kot so gonja medijev za gledanostjo in kliki, manko politične kulture naših izvoljenih predstavnikov, še najbolj pa internet in delovanje algoritmov na družbenih omrežjih, ki nas vztrajno potiskajo v vedno bolj ekstremne oblike naših lastnih ideoloških preferenc, da na koncu na nasprotna stališča reagiramo čustveno ali celo sovražno. Možnosti za razumen kompromis je v današnjem političnem prostoru malo. A kot kažejo raziskave in ugotovitve na področju politične in moralne psihologije, vsi našteti (negativni) dejavniki v veliki meri izkoriščajo nekatere primarne psihološke vzgibe ljudi kot družbenih bitij.

Politična in moralna psihologinja z Univerze v Pensilvaniji, dr. Cory Clark, ki se je nedavno ustavila tudi v Ljubljani, v svojem raziskovanju ugotavlja, da smo ljudje tribalistično naravnani, in sicer iz evolucijskih razlogov. V naših začetkih je bilo za posameznika ključno, da je dobro sodeloval s svojo skupnostjo in bil tej skupnosti lojalen; neupoštevanje tega načela je lahko pomenilo ne le izobčenje, ampak smrt. Tako smo se že zgodaj naučili razločevati med "našo" skupnostjo (ingroup) in tujo skupnostjo (outgroup). In še danes imamo ljudje psihološko tendenco po identificiranju nam lastne skupnosti in lojalnosti le-tej. Kot pojasni dr. Clarkova, v modernih sekularnih družbah "politika ustvari kontekst, v katerem to lahko storimo".

Jan Artiček
Jan Artiček FOTO: Homopolitikus

Od tod tudi današnji politični tribalizem, ki se kaže na različne načine. Prvič, za pripadnike naše politične skupnosti (ali politične stranke ipd.) imamo drugačne moralne standarde kot za pripadnike drugih političnih skupnosti. Natančneje, slednje sodimo bolj strogo kot naše somišljenike. Za njihove moralne prestopke tudi zahtevamo višje kazni kot za iste prestopke naših somišljenikov. Ko nekdo izmed "naših" stori nekaj neprimernega ali nezakonitega, bomo hitro racionalizirali situacijo z olajševalnimi okoliščinami, ko pa črto prestopi kdo izmed "njih", bomo vztrajali, da je imela oseba vendar svobodno voljo in da je točno vedela, kaj je počela. V kočljivih situacijah "naši" kar naenkrat nimajo svobodne volje in zatorej niso polno odgovorni za svoja dejanja, "njihovi" pa jo ravno takrat dobijo, z vso moralno odgovornostjo, ki svobodni volji pritiče. Drugič, pripadnike nasprotne politične skupnosti pogosto karakteriziramo kot bolj ekstremne, kot v resnici so.

Dr. Clark izpostavlja tudi dve ključni psihološki tendenci posameznikov, ki vodita v polarizacijo in tribalizem. Prva je selektivna izpostavljenost (selective exposure), kar pomeni, da aktivno iščemo in izbiramo informacije (oziroma "vsebine", kot bi rekli danes), ki zgolj potrjujejo, kar že tako ali tako verjamemo. Ta tendenca je danes še toliko bolj amplificirana, ker znajo algoritmi na družbenih omrežjih in YouTubu zaznati naše preference na podlagi vse bolj subtilnih in pogosto nezavednih inputov. Ko pa smo vseeno enkrat izpostavljeni tudi informacijam, ki nasprotujejo našim vrednotam ali svetovnemu nazoru, uporabimo drugo strategijo, in sicer da od teh informacij zahtevamo mnogo višje dokazno breme kot od nam bližjih informacij. Če se s perspektivo nekega članka že strinjamo, bomo verjetno pokimali in si rekli, da smo točno vedeli, da je tako. Kot pravi ameriški komik Bill Burr, smo ravnokar šli na spletno stran pravimam.com in na njej našli ustrezno statistiko. Če pa naletimo na informacije, ki niso v skladu z našo predstavo sveta, bomo preverili vire, kredibilnost avtorja, podvomili v vsako empirično trditev itd.

Družboslovni znanstveniki na politične predsodke (biases) niso nič bolj imuni kot vsi ostali, čeravno se radi sklicujejo na znanstveno metodo in objektivnost, ki iz nje izhaja. Delno je to zato, ker smo pač vsi politično pristranski, vključno z večinsko levo-usmerjenimi družboslovnimi znanstveniki. Delno pa so v tem delu znanstvene sfere tudi karierne spodbude, ki družboslovce vseh barv spodbujajo, da prispejo do takih empiričnih podatkov, ki potrjujejo politične narative raznih think-tankov in fundacij, ki za tovrstne študije ponujajo finančna sredstva. Te študije so nato večkrat navajane od  drugih akademikov ali civilno-družbenih organizacij, ker podatki prikladno potrjujejo njihova politična stališča, bolj pogosta citiranost pa seveda koristi prvotnemu avtorju študije. In ta modus operandi velja za oba politična pola.

Besedilo je pripravljeno v sklopu projekta Homopolitikus, političnega think tanka Inštituta za politični menedžment. Kolumna izraža stališče avtorja, in ne nujno tudi uredništva 24ur.com.

Dr. Clarkova se temu statusu quo v akademski sferi zoperstavlja s projektom "nasprotniškega" sodelovanja (adversarial collaborations), ki predlaga, da se družboslovno raziskovanje vedno opravlja v sodelovanju z ideološkimi nasprotniki. Tako bi liberalno usmerjen raziskovalec moral študijo opraviti ob boku s konzervativno usmerjenim raziskovalcem, v teku te študije pa bi se morala najprej zediniti, kako formulirati raziskovalno vprašanje, kakšna metodologija je najprimernejša itd. Ko bi se strinjala glede vseh parametrov in bi oba menila, da bodo empirični podatki študije dejansko objektivni, bi študijo tudi izvedla. Tovrstno sodelovanje med političnimi nasprotniki bi lahko dobro služilo tudi širši družbeni sferi, čeprav opozarja, da je najbolj koristno v empiričnih argumentih, ne toliko moralnih oziroma normativnih argumentih, ki zavzemajo dobršen del javne politične debate.

Pravkar opisane začetne faze tovrstnih sodelovanj bi lahko pomagale ljudem bolj jasno artikulirati svoja stališča, bolje razumeti stališča svojih nasprotnikov in izogibati se zatekanju k argumentom slamnatega moža ali žaljivim karakterizacijam nasprotnih stališč. Ena izmed strategij, ki jo predlaga dr. Clarkova, je, da skušaš s svojimi besedami opisati oziroma povzeti stališče, ki ti ga je pravkar predstavil ideološki nasprotnik ("Torej hočeš reči ..."), tvoj opis oziroma povzetek pa mora biti tako dobro artikuliran, da se bo tvoj nasprotnik z njim popolnoma strinjal ("Ja, točno to sem mislil, še sam ne bi mogel bolje reči."). V kolikor se nasprotnik z opisom ne strinja, verjetno njegovo/njeno stališče predstavljamo v slabši luči, kot je bilo mišljeno.

Vprašanje je, če lahko intelektualna poštenost, ki je implicirana v teh nasprotniških sodelovanjih, odtehta in regulira prej opisane psihološke vzgibe po pripadnosti skupini, ki nas vodijo v politično polarizacijo in vse bolj nevzdržen javni diskurz. Če zraven prištejemo še delovanje družabnih omrežij, mainstream medijev in političnih institucij, ki naše evolucionarne tendence še potencirajo, se vse skupaj zdi kot boj z mlini na veter. A morda nasprotniška sodelovanja in podobni projekti, ki stremijo k preseganju politične polarizacije, predstavljajo vsaj dobro izhodiščno točko za izhod iz krize.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (22)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Pomnim
07. 05. 2022 16.28
+3
Sodelovanje je dobro, nujno in pametno. A ne vedno. Pogoj, da je dobro, nujno in pametno je, da med sodelujočimi obstaja vsaj minimalno zaupanje in da vsi sodelujoči imajo moralni kompas in osnovno človeško dostojanstvo ter razumejo pomen časti. Nadmudrivanje mora biti izločeno iz igre.
ArkaMast
07. 05. 2022 14.32
+2
KOPRIVA poslanka SDS veliko piše. Sedaj je morda že kakšna PELAGONIJA ali HIJACINTA.
andy.m
07. 05. 2022 11.45
+5
Naj gre maršal Twito allias Princ Teme na smetišče zgodovine, pa se bodo tudi skrajni desničarji normalizirali!!! Dialog v dobrobit vseh prebivalcev Slovenije bo stekel kot namazan....
Nithdil
07. 05. 2022 09.48
+0
oni še kako sodelujejo, show je samo za rajo
titonium
07. 05. 2022 09.42
+10
KOLIKO strank je že uništil jajo, ki so šle z njim v španovijo nac-vladanja najmanj 5!
titonium
07. 05. 2022 09.41
+11
domobrančke je treba zradirat iz politične scene! to so bili quislingi nacistom!
crestor
07. 05. 2022 09.16
-8
Kar se tiče Golobove vlade, pa bodo boleči računi kmalu izstavljeni vsem...
crestor
07. 05. 2022 09.10
-9
Še predno je bila ustanovljena Janševa vlada, februarja 2020, so levičarji že pozivali k nasilni zrušitvi legitimne oblasti. Debato lahko zelo hitro zaključimo, kdo je krivec za stanje duha v družbi....
Mihelij
07. 05. 2022 09.41
+1
Ne bi tako hitro delal zaključkov, ker vsi poznamo zgodovino metanja polen pod noge. Je pa tudi mene sram, da levi ne premorejo melo več sodelovanja z desnimi. Upal sem, da se bo Golob usedel vsaj s Toninom. Drugače pa ja, tvoje razmišljanje je res dobro opisano v tem članku.
metuljka
07. 05. 2022 11.26
+8
Ne, Golob se nima kaj pogovarjat z Toninom, ker je Tonin samo Jašev hlapček bil in bo. Vedno bo delal samo za Janšo. Po volitvah 2018 se je cel mesec kao dogovarjal z Šarcem, potem pa mu je tik pred zdajci obrnil hrbet . Dogovarjanje s Toninom je dogovarjanje s Trojanskim konjem od Janše.
slovenka62
07. 05. 2022 11.45
+5
Ma nehaj.sds najbolj maščevalna stranka z jj na čelu.Toninček je šel z njimi v španovijo zaradi koristi da ga slučajno ne bi pozabili.Poglej sedaj.Nikjer ni jajota videt ker toči solze ker je izgubil prej pa ni vedel kaj bi še potalal seveda s pufom.
andy.m
07. 05. 2022 11.47
+6
Ja, seveda vemo: tvoj Twito s svojim sovraštvom, maščevalnostjo, hudobijo in narcisizmom!!!!
Sokril
07. 05. 2022 08.29
+11
Kompromis s SDS je za vsako politično stranko (rezen NSi) samomor. Zadeva se samo slabša, ker se SDS vsako leto bolj radikalizira. Zmerni ljudje v stranki odhajajo, prav tako tudi zmerni volivci. Ostajajo samo vedno večji radikalneži, ki častijo vodjo stranke, in to dobesedno častijo.
crestor
07. 05. 2022 09.19
-4
Jaz radikalno obnašanje vidim predvsem na levici. Izključevanje, nezmožnost sodelovanja, izraba vseh sredstev, tudi laži in manipulacij za dosego ciljev. Adijo...
resslovenka
07. 05. 2022 10.31
+5
Ti lahko naštejem imena vsaj 10 SDS skrajno radikalnih desničarskih poslancev. Najprej je potrebno vzet pod drobnogled tiste, ki so izgubili letošnje volitve. Seveda, če zmoreš toliko samokritike. 😎
andy.m
07. 05. 2022 11.49
+3
Opisal si točno in natančno - delovanje radikalizirane DESNICE!!!!! Če si seveda pripravljen gledati in poslušati!
Jerry321
07. 05. 2022 08.26
+4
Tu gre za vprašanje kam stremimo kot družba. Desničarji nas vlečejo v smeri ZDA, Levičarjem pa so vzor skandinavci. Mislim da ni težko priti do odgovora pri vprašanje katera smer je boljša. Skandinavska seveda!
Spacapal
07. 05. 2022 08.50
-3
jerry321 skandinavska stran, ma levičarji sploh ne vejo kaj je to🤣🤣🤣🤣🤣, njim je bliže Rusija, Venezuela, S. Koreja, samo mi, dogo nic pa zopet mi, pa nic pa mi🤣🤣🤣🤣🤣🤣. Mislim da to ni skandinavski način
Jožajoža
07. 05. 2022 08.04
+8
Danes je jasno, da je slovenska demokracija, seveda pisano z malo, komaj uspela preživeti dve leti načrtnega uničevanja. A prej ali slej se bomo morali vprašati: kdo bo zahteval odgovornost Aleša Hojsa in njegovih " prijatelje" naših sovražnikov
crestor
07. 05. 2022 09.07
+0
Kakšno zavajanje! Vsi smo lahko 2 leti opazovali skrajno sovražen diskurz levičarjev do legitimne vlade, podprt s hujskaškim delovanjem medijev in nasiljem na ulici. Ne se sramotiti z lažmi!
crni jezdec
07. 05. 2022 09.08
+4
crestor
07. 05. 2022 09.13
-1