Policija je začela zbiranje obvestil o pošiljkah z grožnjami s smrtjo, ki so jih prejeli politiki, med drugim premier Janez Janša, notranji minister Aleš Hojs in obrambni minister Matej Tonin, so pojasnili na policiji. Pošiljke z grožnjami in priloženim nabojem sta sicer dobili še poslanski skupini DeSUS in SNS ter predsednik SNS Zmago Jelinčič Plemeniti.
Kot je v izjavi za medije pojasnil vodja oddelka za organizirano kriminaliteto v sektorju kriminalistične policije Policijske uprave Ljubljana Stojan Belšak, policija obravnava dogodek po 135. členu kazenskega zakonika. V skladu s tem so na posamezne naslove že poslali kriminaliste, s ciljem, da bi ta "zavržna dejanja preiskali in zagotovili varnost tako najvišjim predstavnikom kot tudi vsem drugim državljanom Republike Slovenije", je dejal Belšak.
Pregon za takšno kaznivo dejanje se po njegovih besedah začne na predlog, policija pa je za zdaj še v fazi pridobivanja teh predlogov. Nekatere predloge je policija že pridobila, ker pa je bilo takšnih pošiljk več, bodo z osebami, ki so bile ogrožene, opravili razgovor in poskušali pridobiti njihove predloge za pregon, je še pojasnil Belšak. Takšno kaznivo dejanje se lahko sicer kaznuje tudi z zaporno kaznijo dveh let. A kot je opozoril Belšak, je odkrivanje teh dejanj kompleksno. "Običajno so to anonimne prijave, pri katerih je treba zbrati zelo veliko obvestil in izvesti dodatnih kriminalistično-tehničnih opravil za odkritje teh storilcev," je pojasnil.
Po njegovih besedah je policija za zdaj še v začetni fazi zbiranja obvestil, zbirajo določena dejstva, ki bi jih lahko pripeljala do možnih osumljencev. Ali gre v vseh primerih za istega osumljenca, za zdaj še ugotavljajo.
Pošta Slovenije: Ravnali smo skladno z veljavnimi postopki in protokoli
Kdo točno pa je pošiljke prestregel? Pri Toninu, denimo, naj bi jo odkrili na Pošti, Hojs pravi, da jo je brez kakega opozorila po pošti dobil v nabiralnik, so poročali v oddaji 24UR.
Na Pošto Slovenije smo se obrnili z vprašanji, kako sta lahko grozilni pismi z naboji prispeli na dom varovanih oseb. Kot so nam odgovorili, z vsebino pošiljk Pošta ne razpolaga in je v skladu z zakonom zavezana k spoštovanju zaupnosti poštnih pošiljk. Poseganje v vsebino pošiljk je dovoljeno le pristojnim organom, in sicer pod pogoji, ki jih določa veljavna zakonodaja.
V primeru odkrtija nevarne, prepovedane oziroma sumljive vsebine Pošta ravna v skladu s predpisanimi protokoli in obvesti pristojne organe. Zaznavanje sumljivih pošiljk je možno na več načinov, posebej pa so pregledane vse pošiljke, namenjene določenim državnim organom ali državnikom. To velja tako za njihove službene naslove kot tudi domače.
"Posebej poudarjamo, da je Pošta Slovenije ravnala skladno z veljavnimi postopki in protokoli ter v sodelovanju s pristojnimi organi," so še odgovorili.
GPU: Načrti varovanja so zaupne narave
Varovanje vsake osebe je opredeljeno z načrtom varovanja, ki pa je zaupne narave, zato dodatnih informacij tudi na Generalni policijski upravi niso mogli dati. "Načini izvedbe ukrepov prevenitvno-operativnega, fizičnega in tehničnega varovanja so opredeljeni v načrtu varovanja posamezne varovane osebe. Načrti varovanja so zaupne narave, zato vam načina izvedbe posameznih ukrepov varovanja ne moremo posredovati," je zapisal predstavnik GPU Drago Menegalija.
Spomnimo
Kot smo poročali, sta Janša in Tonin v petek prejela pošiljki z grožnjami s smrtjo, pismom pa sta bila priložena strelna naboja. V ovojnicah, ki sta jih prejela na dom, sta bila priložena naboja, prav tako sta prejela svoje fotografije, na katerih so narisane tarče. Nad fotografijo so neznanci pripeli opozorilo, da "ekipe čakajo na komando in da bo premier padel prvi". Pošiljki sta bili naslovljeni na njun domači naslov.
Minister Tonin je prejel pismo, v katerem naj bi pisalo: "Ti misliš, da ti bo vojska pomagala. Ne bo ti, ko ti bomo po ljudsko sodili. Kmalu pride ta čas. Direkt v glavo." Na ministrovem domačem naslovu sta se prejšnji teden oglasili tudi dve sumljivi osebi, ki sta želeli vstopiti v hišo. Toninovi so dogodek prijavili Policiji. Kot je danes povedal Belšak, je Policija ugotovila, da življenje družine v tem primeru ni bilo ogroženo in da je šlo za "naključen dogodek". Obiskala sta jih namreč zaposlena v podjetju s telekomunikacijskimi storitvami.
KOMENTARJI (2201)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.