"Danes v Sloveniji praznujemo državni praznik, dan suverenosti. Pred natančno 30 leti je zadnji sovražni vojak zapustil slovenska tla in takrat, vsaj jaz in najbrž mnogi drugi, nismo razmišljali o tem, da bi se čez natanko 30 let spet morali bati sovražnih pušk in metkov," je v izjavi za medije dejal vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat.
Ko se ta nestrpnost in sovraštvo razplamtita, žrtev ne izbira po politični barvi, je opozoril. Pri tem je poudaril, da mora za sožitje in miroljubje v naši državi vsak prispevati svoj delež in svojo odgovornost.
Tudi predsednik Državnega zbora Igor Zorčič je poudaril, da najostreje obsoja vse grožnje, ki so izrečene bodisi politikom bodisi kateremu koli drugemu človeku. Po njegovih besedah so sumljive pošiljke zaznale tudi službe v DZ.
Je pa ob tem Zorčič pozval vse politike, da komunicirajo strpno predvsem na družbenih omrežjih. Kot je dejal, ne samo na Twitterju, tudi na TikToku. "Tudi tam smo videli govor, ki ni v ponos nobenemu politiku," je pojasnil. Po njegovi oceni je čas, da se vsi nekoliko potegnejo nazaj.
Po njegovih besedah so politiki dostikrat tarča tako pohval kot tudi kritik, včasih tudi takšnih, ki presegajo mejo dobrega okusa. Kaj je grožnja, je seveda tudi stvar individualne ocene. "Mislim, da konec koncev tudi vsak politik ali pa tisti, na katerega je grožnja naslovljena, sam oceni, koliko se počuti ogroženega. Ampak glede na to, da nekateri politiki sami komunicirajo na podoben način, se seveda danes težko sklicujejo, da jim je kdor koli grozil," je še dejal Zorčič. S temi besedami pa je, kot je potrdil, ciljal na predsednika SNS Zmaga Jelinčiča Plemenitega.
Notranji minister Aleš Hojs se je odzval že v nedeljo na družbenih omrežjih, kjer je zapisal, da so grožnje predsedniku vlade in obrambnemu ministru nesprejemljive in zavržne. "Še bolj zavržno je dejstvo, da groženj še niso obsodile vse politične stranke. Policija mora storiti vse, da bodo storilci odkriti. Bi pa take reči lahko že omejilo tožilstvo," je še dodal.
Evropska poslanka Ljudmila Novak je ocenila, da ima vsak pravico do svojega mnenja, nihče pa nima pravice, da v imenu svojega prepričanja grozi ali spodbuja k sovraštvu. "Vsakršna oblika groženj ali nasilja je zavržno dejanje, ki ga naostreje obsojam."
Predsednica SD Tanja Fajon je v odzivu zapisala, da so tovrstne grožnje politikom, družini oziroma komur koli v naši družbi nesprejemljive, zato jih ostro obsoja. "Kdor koli priliva olje na ogenj, da smo dosegli tako zaskrbljujočo raven jeze ljudi, nezadovoljstva, nestrpnosti, tudi brezupa v družbi, je soodgovoren."
"Kakršna koli grožnja komur koli je v naši državi nesprejemljiva. Če je bila pošiljka res plačljiva in sta jo naslovnika osebno prevzela, potem bi po pravilih moral biti znan tudi pošiljatelj. Sama groženj nikoli nisem javno komunicirala, temveč sem sodelovala s Policijo," je komentirala predsednica SAB Alenka Bratušek.
V SMC pa menijo, da je treba tovrstne grožnje in nedopustne pritiske vsakič znova obsoditi. Odkar del politike namesto dialoga goji zgolj izključevanje, so grožnje postale del vsakdana nosilcev javnih funkcij, so še navedli. Vodja poslanske skupine SMC Gregor Perič je izrazil tudi solidarnost do vseh, ki so grožnje prejeli.
Kot so sicer sporočili iz poslanske skupine SMC, sami tovrstnih groženj niso prejeli.
Policija pa je začela zbiranje obvestil o pošiljkah z grožnjami s smrtjo, ki so jih prejeli politiki in poslanski skupini SNS in DeSUS.
Predsednik države Borut Pahor je ob dnevu suverenosti znova izrazil skrb zaradi tona javne razprave v državi. "Ko se javnosti začenja dozdevati, da se politiki ne trudimo dovolj za to, da bi se poslušali in slišali, se ustvari vtis, da je godrnjanje, prepiranje, tudi grd in nespoštljiv jezik legitimen. In da pravzaprav, če ni grd, če ni nespoštljiv, če ni surov, ni slišan."
To pa lahko pripelje do tega, da bodo grožnje s silo postale naša stvarnost. V demokratični družbi je vse mogoče urediti na miren način, je še povedal Pahor in poudaril, da grožnje s silo in izgredi ter nasilništvo v naši družbi nimajo prostora.
KOMENTARJI (296)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.