Po torkovem zasedanju skupščine Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), katere se je s pojasnili glede zdravstvene reforme udeležil tudi zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan, so se zdaj odzvali tudi z ZZZS. Minister je na skupščini med drugim govoril tudi o tem, da je želelo vodstvo ZZZS drastično znižati cene storitev. O slednjem so dejali, da zavod ni zmanjševal cen storitev ter da so bili popravki cen posameznih skupin primerljivih primerov (SPP) popolnoma utemeljeni.
"Šlo je namreč za izračunane z algoritmi in dogovorjeno metodologijo, ki je bila posledica novih klasifikacij, kjer je šlo za nove – manj zahtevne primere SPP. Ti niso imeli primerjave v dotedanjih bolj zahtevnih primerih, s katerimi so jih izvajalci primerjali in zahtevali popravke," so pojasnili. S prvim januarjem je bila namreč na pobudo ZZZS ustanovljena nova verzija klasifikacij bolezni, postopkov in SPP. S tem pa se je število SPP bistveno povečalo, zato so zanje začasno postavili nove cene, te pa so bile določene po enotnih pravilih: če je SPP ostal enak, je cena ostala enaka, če se je SPP razdelil na dražjo ali cenejšo (zahtevnejšo ali manj zahtevno), pa so obe popravili tako, da v povprečju ostane na enakem nivoju.
Dodali so, da so se izvajalci pritoževali zaradi novo oblikovanih cen, a da popravkov niso zahtevali za tiste SPP, kjer so cene ostale enake, četudi se je zahtevnost teh zmanjšala. Je pa ministrstvo za zdravje zahtevalo, da nobena cena za nobeno skupino ne sme biti nižja od dosedanje, četudi gre za manj zahtevni SPP, ki ni primerljiv s prejšnjim zahtevnejšim SPP.
'Uskladitev šifrantov bo mogoča, ko bo pripravljen nabor kliničnih storitev, ki bodo vpisane v e-karton'
Bešič Loredan je na seji izpostavil tudi pomen transparentnosti sistema, da bo jasno, ali je zbran denar za zdravstvo uporabljen smotrno in učinkovito. Kako točno naj bi bila videti prenova zdravstvene blagajne, minister ni podal konkretnih pojasnil, večkrat pa je poudaril pomen vzpostavitve transparentnosti sistema s primerljivimi podatki. "Za vsak evro, ki ga damo za zdravstvo, moramo točno vedeti, za kaj smo ga porabili," je poudaril. Kritiziral je tudi dvojnost sistema oz. neenotnost kod, ki jih imata Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) in ZZZS.
A zavod odgovarja, da gre pri šifrantih ZZZS za sezname storitev, ki se lahko obračunavajo v okviru posamezne zdravstvene dejavnosti. "Ko govorimo o šifrantu NIJZ, pa gre za šifrant vrst zdravstvenih storitev, ki ima dva namena: del storitev, ki so na seznamu, se uporablja za spremljanje čakalnih seznamov in čakalnih dob, drug del na seznamu ene ali več zdravstvenih storitev (VZS) pa je namenjen spremljanju javno zdravstvenih vsebin," pravijo.
Ob tem dodajajo, da je ZZZS naredil potrebne korake za uskladitev šifrantov z NIJZ, a da sta za dogovor potrebni obe strani. "Ko bosta zdravstveno ministrstvo in medicinska stroka pripravila nabor kliničnih storitev, ki jih bodo zdravstveni delavci vpisovali v e-karton, se lahko približamo poenotenju vseh teh šifrantov, saj bo ZZZS klinične storitve lahko takoj ovrednotil oz. pripravil križni šifrant z obračunskimi storitvami. Podobno pa bo verjetno lahko za svoje namene storil tudi NIJZ," pravijo.
Tu pa je tudi spor glede sprememb aktov ZZZS, tudi pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja. Predlog novele Pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja je, kot pojasnjujejo na ZZZS, upravni odbor obravnaval po javni razpravi in medresorskem usklajevanju na seji odbora, 20. septembra lani. Takrat pa, kot pravijo, pripomb zdravstvenega ministrstva ni bilo, zato so novembra novelo na skupščini tudi sprejeli, kasneje pa so jo v soglasje poslali še na ministrstvo. "Šele takrat pa smo potem na že sprejeto novelo prejeli nekaj vprašanj in predlogov ministrstva," pravijo.
Na te so 1. decembra tudi odgovorili in ocenili, da pripombe in vprašanja nimajo vsebinske teže, da bi bilo treba novelo Pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja kakorkoli spreminjati. Kasneje pa so prejeli tudi soglasje ministrstva, novela pa je bila tudi objavljena v Uradnem listu RS.
"Je pa ministrstvo res posredovalo svoje pripombe na nekaj aktov, katerih pripravljavec je ZZZS (za področje nadomestila plače, o obrazcu in listinah itd.)," pravijo in pojasnjujejo, da gre za splošne akte ZZZS ter da te na ministrstvo posredujejo le zato, ker ministrstvo za zavod izvaja postopek informacijske podpore priprave predpisov. Zagotavljajo pa, da bodo pripombe zdravstvenega ministrstva proučili po koncu javne razprave in medresorskega usklajevanja, skupaj z morebitnimi pripombami drugih deležnikov.
'Pri preventivnih pregledih športnikov so težave povezane s široko zakonsko dikcijo'
Pojasnili so tudi primer, ko je zdravstveni upravičenec na sodišču dokazal, da mu je ZZZS neupravičeno zavrnil plačilo storitve preventivnega športnega pregleda. Da so pri preventivnih pregledih športnikov težave povezane s široko zakonsko dikcijo, "ki daje pravico do preventivnih in obdobnih zdravstvenih pregledov športnikom, ki tekmujejo tudi le na uradnih tekmovanjih nacionalnih zvez, in zastarelostjo Pravilnika ministrstva za zdravje za izvajanje preventivnega zdravstvenega varstva na primarni ravni".
Dodali so, da so v zadnjih dveh letih na ministrstvo poslali več pozivov za posodobitev pravilnika. "Bil je namreč nadgrajen samo za najmlajšo skupino športnikov, ki vstopajo prvič na uradna tekmovanja (13-letniki oz. učenci 7. razredov), ostale skupine pa se niso posodabljale," pojasnjujejo.
Bešič Loredan je sicer pred dnevi komentiral, da so ugotovili, da imajo nekatere območne enote ZZZS to zadevo v celoti urejene, druge območne enote pa ne. "Vse območne enote ZZZS popolnoma primerljivo plačujejo stroške za kategorizirane vrhunske športnike, teh je približno 5000, in tudi priznavajo stroške za preventivne preglede 13-letnikov. Drži pa, da vse območne enote tega stroška nimajo, ker po podatkih NIJZ, kjer objavljajo izvajalce medicine dela prometa in športa, ki izvajajo te preventivne preglede športnikov v okviru programa ZDAJ, teh izvajalcev ni na vseh območjih Republike Slovenije," pravijo. Tako je na primer na na območju območne enote Koper.
Zavod pa je ob tem opozoril, da so zadnja tri leta sistematično skušali odpravljati nepotrebne administrativne bremenitve, zlasti za primarni nivo. S tem da je seznanjeno tudi ministrstvo, "skupaj smo jih implementirali že 17, vse v sodelovanju s predstavniki izvajalcev primarnega nivoja". V dopisih, ki jih je ministrstvo prejelo od Zdravniške zbornice Slovenije, pa da zbornica izpostavlja njihovo interpretacijo administrativnega bremena evidentiranja obračunskih storitev, po katerih ZZZS izvajalcem plačuje opravljene storitve. "Trenutno pa imamo v Sloveniji za evidentiranje dela v ambulantah samo obračunske storitve, ki jih je pripravil ZZZS," pojasnjujejo in dodajajo, da bo ZZZS klinične storitve ovrednotil za plačilo, ko bosta ministrstvo in medicinska stroka pripravila nabor kliničnih storitev, ki jih bodo zdravstveni delavci vpisovali v e-karton.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.