Časopis Delo je objavil naslednji del kopije zaslišanja predsednika protikorupcijske komisije Draga Kosa aprila lani na Finskem, ko je finskim kriminalistom govoril o vlogi nekaterih slovenskih državljanov v zadevi Patria. Povedal naj bi jim, da sta nekdanji direktor Sistemske tehnike Jože Studenčnik in njegov namestnik Milan Švajger (sedanji direktor Sistemske tehnike) sama prišla k njemu in se mu pritoževala nad koruptivnimi dejanji v primeru izbire Patrie.
"Moram povedati, da sta na tej točki obtoževala premiera (takrat je bil to Janez Janša), zaradi česar smo (protikorupcijska komisija) ju morali pomiriti. Za to, kar se je zgodilo, sta vendar obtožila premiera. Bila sta čisto iz sebe," je finskim kriminalistom povedal Kos. Studenčnik in Švajger naj bi na protikorupcijsko komisijo odšla zato, ker policiji nista zaupala.
Govorice o podkupninah so se nanašele tudi na Janšo
Studenčnik je potrdil, da sta bila s Švajgerjem pri predsedniku protikorupcijske komisije. Pogovarjali naj bi se marsikaj in ena od tem je bila povezana tudi z "raznimi govoricami, ki so se takrat pojavljale okrog podkupnin". Te govorice pa so se nanašale tudi na Janšo. Ob tem nekdanji direktor Sistemske tehnike dodaja, da na policijo nista šla, ker nista imela dokazov. Sicer pa je po njegovem skoraj normalno, da "smo te informacije nekomu prenesli, da malo pogleda, kaj je res in kaj ni". Govorice, da naj bi Janša prejel podkupnino, so bile na Koroškem še posebej aktualne, je dejal. Pojasnil je, da so potem, ko so posel izgubili, namreč na najrazličnejše načine, tudi z vlaganjem tožb, poskušali postopek obrniti sebi v prid. "To je bilo iskanje nečesa, da bi tok dogodkov obrnili sebi v prid," je povedal Studenčnik.
Vidno navijali za Patrio
Delo sicer omenja še nekatere podrobnosti iz zaslišanja Kosa. Na testiranju oklepnikov naj bi komisija, ki je izbirala med konkurenčnima oklepnikoma, po Kosovih navedbah vidno "navijala" za vozilo Patrie, vendar so ljudje, ki so to prišli povedat protikorupcijski komisiji, o tem govorili z velikim strahom, piše časnik. Kos je preiskovalcem povedal, da "takega strahu nismo opazili še nikjer. Tudi ko so ljudje prišli k nam, so prosili, če lahko ostanejo anonimni (tudi Zdenko Pavček je komisijo prosil, da bi ostal anonimen)".
"Ko je postalo jasno, da so bili nekateri rezultati testiranja konkurenčnih oklepnikov spremenjeni (v prid Patrii), je Sistemska tehnika testnim voznikom Patrie – vsi so zaposleni v Slovenski vojski – ponudila vse, da bi dobila njihove prvotne ocene s testiranj. Celo službe. Vozniki so jim odvrnili, da ne bodo govorili, ker jih bodo ubili. Torej, niso se bali le za svoje službe, temveč tudi za svoja življenja," je finskim preiskovalcem povedal Kos. Medtem pa so bili ljudje iz komisije, ki je izbrala Patrio, menda celo nagrajeni z napredovanji, je navedbe Kosa iz lanskega zaslišanja še povzelo Delo.
V zadnjih dneh je časnik sicer objavil kopiji že dveh delov zapisnika zaslišanja Kosa. V njih je ta opisoval domnevno vlogo nekaterih slovenskih državljanov v zadevi Patria. Tako je med drugim govoril o Darku Njavru in Tonetu Krkoviču in nekdanjemu direktorju Petrola Marku Kryžanowskem, ki da naj bi lobirali za Patrio. Kot tistega, ki naj bi podpisal del pogodbe o protidobavah, je Kos omenjal nekdanjega ministra za gospodarstvo Andreja Vizjaka, medtem ko je o predsedniku SDS Janezu Janši povedal, da je bil sošolec brigadirja Bojana Pograjca in tesen prijatelj Darka Njavra.
Objava zapisnika je sprožila številne odzive. Brigadir Tone Krkovič jih je označil za "ostudno laž", Darko Njavro pa je Kosu očital, da je "lažnivec, goljuf in prevarant", zaradi česar je Kos kasneje sporočil, da bo Njavra kazensko preganjal. Janša pa je izrazil pričakovanje, da bo zoper Kosa ukrepalo državno tožilstvo. Navedbe Kosa je za neresnične označil tudi nekdanji minister za gospodarstvo Andrej Vizjak, medtem ko jih je Kryžanowsky ocenil za izkrivljene.
KOMENTARJI (115)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.