Nova ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar je v izjavi za medije po nastopu funkcije dejala, da je položaj ministrice sprejela z namenom, da "ministrstvo z obema organoma vrne v roke stroki in ljudem". Spomnila je na začetek leta 2020, ko je skupaj z Boštjanom Lindavom pred stavbo Generalne policijske uprave seznanjala javnost o "nedopustnem poskusu vpogleda politike v podatke Policije, za katere ni bila pristojna".
"Ne samo, da so naju zamenjali, kar sva tudi pričakovala ... osebno so deskreditirali vrhunske strokovnjake, ker so ostali zvesti stroki," je dejala Bobnarjeva. Kot je ocenila, smo bili v zadnjih dveh letih priča "pravemu barbarstvu" v podobi odlokov, ki so bili protiustavni. "Danes stojiva na istem mestu, da sporočiva, da je tega konec."
Dodala je še, da je za Slovenijo težko obdobje, ki je prineslo določena spoznanja, in sicer da ni nič samoumevno ter da se moramo za temeljne človekove pravice boriti vsak dan. Ocenila je, da je njena ekipa zmagovalna, pogumna in modra.
Lindav je v izjavi uvodoma poudaril, da si z Bobnarjevo delita enake vrednote in vizijo razvoja Slovenske policije, ki temelji na spoštovanju človekovih pravic ter visokih standardih profesionalne in osebne integritete. Sam meni, da bosta z novo ministrico odlično sodelovala. Pojasnil je, da Bobnarjeva prihaja iz policijskih vrst, v preteklosti pa je predstavljala "branik pred vdorom politike v Policijo", zato po njegovem mnenju ve, kje so meje.
"Vrnitev stroke v Policijo je naše temeljno vodilo," je dejal Lindav, hkrati pa želijo Policijo znova približati ljudem. Kot direktor Policije si bo Lindav prizadeval za dobro sodelovanje s policisti in policijskimi sindikati ter nevladnimi organizacijami. Če želimo stroko pripeljati na pozicijo odločanja, so potrebne določene kadrovske menjave, je ocenil Lindav. O konkretnih imenih sicer še ni želel govoriti.
Lindav nekdanji direktor Uprave kriminalistične policije
Boštjan Lindav, novi v. d. generalnega direktorja Policije, je v Policiji že več kot tri desetletja, pri čemer je večji del njegove kariere povezan s področjem preprečevanja, preiskovanja in odkrivanja kriminalitete. Preden je leta 2018 prevzel mesto prvega kriminalista v državi, je bil tri leta pomočnik direktorja Uprave kriminalistične policije pod okriljem Generalne policijske uprave, pred tem pa se je več desetletij kalil na različnih funkcijah na Policijski upravi Kranj. Od leta 2009 je bil v Kranju vodja Sektorja kriminalistične policije.
Lindava je zamenjal v. d. generalnega direktorja Policije Anton Travner aprila 2020. O tem je Lindav na komisiji DZ, ki je preiskovala sum političnega vmešavanja v delo Policije, povedal, da so ga zamenjali po naročilu politike. Kasneje je pristal v delovni skupini za področje migracij, fizično pa so ga premestili v prostore policijske akademije v Tacnu.
Menjava direktorja Policije je bila napovedana poteza nove vlade. Lindav je za zdaj imenovan za vršilca dolžnosti generalnega direktorja, in sicer do imenovanja generalnega direktorja Policije po opravljenem natečajnem postopku, vendar največ za šest mesecev.
Vlada je izdala tudi odločbo, s katero so Damjana Žuglja razrešili s položaja direktorja Urada za preprečevanje pranja denarja. Aniko Vrabec Božič pa so imenovali za vršilko dolžnosti direktorice, in sicer do imenovanja direktorja po opravljenem natečajnem postopku.
V Sindikatu policistov Slovenije pozdravljajo imenovanje Lindava
V Sindikatu policistov Slovenije so pozdravili imenovanje Lindava za v. d. generalnega direktorja policije, saj je med zaposlenimi znan kot vrhunski strokovnjak ter kot oseba z veliko stopnjo integritete, etike in predvsem strokovnosti. Ocenjujejo, da "gre za pravo izbiro, predvsem v luči trenutnega stanja v policiji".
"Gre za kariernega policista, ki tako v splošni javnosti, posebej pa v policijskih krogih, uživa velik ugled," so ob imenovanju Lindava na čelo policije za STA zapisali v Sindikatu policistov Slovenije (SPS).
Kot je navedel njegov predsednik Kristjan Mlekuš, vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije v naslednjih dneh in tednih čaka veliko trdega dela, "saj je ugled tako policije, kot policistk in policistov, v zadnjih dveh letih močno načet". "Veliko truda bo treba vlagati, da si policija vsaj deloma povrne ugled, ki ga je nekoč že uživala," je ocenil.
V sindikatu pričakujejo, da se bodo z novima vodstvoma policije in ministrstva za notranje zadeve sestali v prihodnjih dneh "ter izmenjali mnenja o nadaljnji viziji ter nadaljnjem razvoju poklica policist ter se odkrito in kritično pogovorili o vseh odprtih vprašanjih".
"Glede na velik ugled, ki ga Boštjan Lindav uživa v javnosti in glede na njegove že izkazane vrednote in načela, ne dvomimo v to, da bo socialni dialog ponovno vzpostavljen in bo potekal na visoki strokovni ravni, predvsem pa ob medsebojnem spoštovanju in konstruktivni kritiki," je dodal Mlekuš.
Na čelu Sove Joško Kadivnik
Vlada je na ustanovni seji prav tako razrešila direktorja Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova) Janeza Stuška in na njegovo mesto kot vršilca dolžnosti za šest mesecev imenovala dosedanjega vodjo protiobveščevalnega oddelka Sove Joška Kadivnika.
Kadivnik je izkušeni obveščevalec, ki se je na Sovi zaposlil leta 1988. Od leta 2001 tam zaseda vodstvena in vodilna delovna mesta. Med drugim je bil koordinator za operativne zadeve, nato je bil vodja operative ter vodja sektorja za protiobveščevalno in varnostno dejavnost. Bil je tudi direktor urada za operativne zadeve, na koncu pa namestnik direktorja Sove.
Nekdanji šef Sove Andrej Rupnik je za 24ur.com dejal, da je Kadivnik odlična izbira. Na naše vprašanje, kako to argumentira, je odgovoril: "Ker sem delal z njim. Je predan, strokoven, politično nevtralen. Skratka, ima vse kompetence in znanja, da zasede mesto direktorja."
Razrešili tudi vodje direktoratov na Mors
Vlada je s položaja generalnega direktorja Direktorata za logistiko Ministrstva za obrambo (MORS) razrešila Uroša Korošca in za vršilca dolžnosti z današnjim dnem imenovala mag. Željka Kralja, so sporočili po seji. Kralj je bil pred tem sekretar v vodstvu omenjenega direktorat.
Kralj je na Morsu zaposlen od leta 1992 in v tem času je opravljal vrsto odgovornih nalog v Slovenski vojski in na področju logistike. Funkcijo generalnega direktorja Direktorata za logistiko MORS je opravljal tudi med leti 2013 in 2020.
Vlada je s položaja generalnega direktorja Direktorata za obrambno politiko na MORS razrešila tudi mag. Uroša Zorka. Za vršilca dolžnosti pa je do imenovanja generalnega direktorja imenovala Rolanda Žela. Pred imenovanjem je opravljal dolžnost svetovalca generalnega direktorja Direktorata za obrambne zadeve na Ministrstvu za obrambo na področju koordinacije kriznega upravljanja.
Žel večino svoje poklicne kariere deluje na Ministrstvu za obrambo, predvsem na področju obrambnih zadev in obrambne politike. Med leti 2010 in 2014 je bil generalni direktor Direktorata za obrambne zadeve, od leta 2014 do leta 2019 pa je bil predstavnik Republike Slovenije v Evropski obrambni agenciji (EDA) in v Politično vojaški skupini (PMG) v okviru Stalnega predstavništva RS pri Evropski uniji v Bruslju.
Vlada je na današnji seji s položaja generalnega sekretarja Ministrstva za obrambo razrešila tudi mag. Marka Doblekarja in za vršilca dolžnosti generalnega sekretarja imenovala mag. Marka Lovšeta.
Lovše je bil vrsto let zaposlen v Upravi RS za zaščito in reševanje, kjer je opravljal različne dolžnosti na področju logistike, opremljanja, financ in odnosov z javnostmi. Med drugim je bilo od leta 2018 svetovalec predsednika Vlade RS za odnose z javnostmi, kasneje vodja kabineta ministra na Ministrstvu za finance in nazadnje sekretar v Generalnem sekretariatu Ministrstva za finance. Je tudi član Upravnega odbora Sklada za financiranje razgradnje Nuklearne elektrarne Krško in odlaganja radioaktivnih odpadkov iz Nuklearne elektrarne Krško.
Imenovani so na funkcijo vršilcev dolžnosti do imenovanja novega generalnega direktorja, ki jih bodo izbrali z razpisom, oziroma za največ šest mesecev.
KOMENTARJI (831)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.