Vlada je Hrvaško uvrstila na rdeči seznam držav, kar pomeni 14-dnevno karanteno ob vrnitvi. To je veliko razočaranje za vse, ki so se veselili oddiha konec meseca ali pa v septembru. Na nas so se obrnili številni bralci z vprašanjem, kaj naj zdaj naredijo. Ali jim pripada vračilo denarja? Mogoče druga destinacija?
Po odgovore smo se obrnili na Generalnega sekretarja Združenja turističnih agencij Slovenije Miša Mrvaljevića, ki pojasnjuje, da se na Hrvaškem nahaja 120 tisoč Slovencev, od tega pa je le 10 odstotkov agencijskih gostov, večina je v lastni režiji. Poudarja, da bodo gostje, ki potujejo z agencijami in so svoje aranžmaje rezervirali in vplačali po 1. 6., dobili povrnjena vplačila.
V agenciji Palma poudarjajo, da bodo vsakega gosta obravnavali individualno in poiskali zanj najbolj optimalno rešitev. Se pa na njih gostje v večji meri obračajo z vprašanjem, kakšne so druge možnosti, saj si dopusta želijo. V zadnjih dneh beležijo veliko povpraševanja po Grčiji. Na vprašanje, kako je z vrnitvijo stroškov, odgovarjajo, da se ukvarjajo z vsakim gostom in z vsakim hotelirjem posebej, da če dobijo s strani hotelirja denar povrnjen, ga povrnejo tudi gostom.
Iz agencije Kompas so nam odgovorili, da se bodo glede odpovedi rezervacij z datumi pričetka storitve do vključno 6. septembra s strankami dogovarjali individualno in tudi skupaj s partnerji bodo iskali ugodne rešitve. Ponudili bodo možnost prestavitve na drug termin ali drug aranžma. Če nobena od ponujenih možnosti strankam ne bo ustrezala, bodo vrnili vplačani znesek v celoti, razen administrativnih stroškov (stroškov rezervacije).
V Relaxu prav tako odgovarjajo, da bodo vsako rezervacijo obravnavali individualno, vključno do 6. septembra. Gostom ponujajo možnost prestavitve na drug termin ali drug aranžma. Veliko gostov izbere drug aranžma. Alternative so predvsem počitnice v Sloveniji ter letos zelo popularni grški otoki. Če pa gostom ne bo ustrezal alternativni aranžma ali prestavitev na drug termin, jim bodo vrnili vplačani znesek v celoti, razen stroškov rezervacije. Pravijo, da se je pokazalo, da se je veliko gostov, ki so imeli rezervacijo za Hrvaško, odločilo predvsem za slovensko obalo in grške otoke.
Težave za tiste, ki bi dopustovali v lastni režiji
Mrvaljević predvideva, da lahko težave pričakujejo predvsem individualni gostje, ki so si sami rezervirali ali plačevali namestitve. Na Hrvaškem namreč ni epidemije in samo od dobre volje lastnikov namestitev je odvisno, ali bodo dobili povrnjen vsaj del plačila. Pravi, da se tudi na njih obračajo potrošniki z vprašanji, kaj naj naredijo, ko jim lastnik apartmaja noče vrniti denarja. A dodaja, da jim žal ne morejo pomagati.
So pa že včeraj na vlado naslovili predlog, da agencijske goste, ki že do sedaj niso prinašali okužb domov, saj so nastanjeni v hotelih, ki so sanitarno kontrolirani, in pazijo na socialno distanciranje, izvzamejo iz predvidene karantenske ureditve. Gre za posezonski čas, ki ga izkoristijo družino s s predšolskimi otroci ali posamezniki brez otrok. "Gre za velik del Slovencev, ki niso tako bogati, da bi imeli lastne vile ali plovila. Škoda je, da jim odrekamo to možnost," še dodaja Mrvaljević .
KOMENTARJI (160)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.