S polnočjo se Hrvaška uvršča na rdeči seznam, je na tiskovni konferenci povedal notranji minister Aleš Hojs. V novem odloku so posebej opredeljene države naše soseščine, saj je velik del našega gospodarstva vezan na te države in se želimo izogniti ponovnemu popolnemu zaprtju. "Določili smo precejšnjo število izjem," je dodal Hojs.
Državljani se bodo imeli brez karantene čas vrniti do torka oziroma do 23.59 v ponedeljek, a notranji minister vseeno poziva, da se za vrnitev ljudje ne odločijo v zadnjem trenutku in tako zamudijo rok. Vlada bo zadeve tedensko spremljala in bo v primeru, da se bodo razmere na Hrvaškem izboljšale, državo zopet uvrstila na rumeni seznam. Tisti, ki imajo v načrtu dopust sredi septembra, bodo tako morda lahko tja odšli in se vrnili brez karantene.
Nov odlok vlade določa, da se lahko slovenski državljan ali tujec s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki je lastnik nepremičnine, bivalnega plovila oziroma ima na podlagi pogodbe o zakupu oziroma najemu pravico do uporabe nepremičnine, bivalnega plovila ali parcele v avtokampu v eni od sosednjih držav (Italija, Hrvaška, Avstrija in Madžarska), vrne v Slovenijo brez odrejene karantene tudi v primeru, če je katera od sosednjih držav na rdečem seznamu. Pogoj je, da se v Slovenijo vrne v 48 urah po izstopu iz države.
Prav tako lahko mejo iz sosednje države na rdečem seznamu brez odreditve karantene prestopi oseba z dokazilom o načrtovanem zdravstvenem pregledu ali posegu v tej državi, če se vrača čez mejo v istem dnevu ali pa neposredno po končanem zdravstvenem pregledu ali posegu, če je tak pregled ali poseg trajal več kot en dan.
S spremembo odloka lahko brez karantene vstopajo na primer poklicni športniki, člani spremljevalnega osebja poklicnega športnika, športni delegati ali športni sodniki zaradi udeležbe na uradnih tekmovanjih mednarodnih športnih zvez, kar izkažejo z ustreznim dokazilom (akreditacijo, pogodbo o zaposlitvi, vabilom na tekmovanje ipd.) in predložijo negativni izvid na covid-19. Z negativnim testom lahko brez karantene v Slovenijo vstopijo tudi osebe, ki so člani tuje uradne delegacije. Dodana je še izjema za osebo, ki je v Slovenijo prepeljana z reševalnim vozilom, za njo pa negativni test na covid-19 ni potreben.
Negativni test po novem ne bo potreben za osebe, ki mejo prehajajo zaradi vključenosti v vzgojno-izobraževalni proces, se udeležijo pogreba, vzdržujejo stike z družinskimi člani ali imajo neodložljive osebne opravke. Te osebe se morajo v državo vrniti v 24 urah po izstopu.
Odlok na novo določa, da ustreznost in verodostojnost tujih laboratorijev (v tretjih državah) za priznanje veljavnosti testa na covid-19 skupaj presojata Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo ter NIJZ. Seznam laboratorijev v tretjih državah, katerih teste na covid-19 priznava Slovenija, bo objavljen na spletni strani NIJZ.
Po novem lahko mejo brez karantene prestopijo osebe (s spremljevalcem), ki imajo dokazilo o načrtovanem nujnem zdravstvenem pregledu ali posegu v Republiki Sloveniji, drugi državi Evropske unije ali drugi državi schengenskega območja. Med nujne zdravstvene preglede in posege štejejo tisti, ko bi lahko zaradi opustitve obravnave prišlo do poslabšanja zdravstvenega stanja (kot npr. kemoterapije, posebni diagnostični postopki, storitve na terciarni ravni zdravstvenega varstva), ne štejejo pa na primer rutinski specialistični pregledi ali storitve, ki jih je mogoče opraviti v matični državi.
Slovenci, ki jim je bila v tujini odrejena karantena, jo lahko prestajajo doma
Z novim odlokom je omogočen tranzit slovenskega ozemlja za osebe, ki jim je bila v tujini odrejena karantena zaradi stika z okuženo osebo, pri tem pa sami ne kažejo znakov okužbe. V tem primeru Policija taki osebi lahko omogoči vstop na podlagi najave pristojnega organa, torej Ministrstva za zdravje ali NIJZ. Tranzit mora opraviti v šestih urah.
Omogočen je tudi vstop v Slovenijo državljanom Slovenije ali tujcem s stalnim ali začasnim bivališčem v Sloveniji, ki jim je bila v tujini odrejena karantena zaradi stika z okuženo osebo s covidom-19, karanteno pa želijo prestajati v Sloveniji. Tudi v tem primeru policija tej osebi omogoči vstop na podlagi najave pristojnega organa v Sloveniji in potovanje z lastnim vozilom po najkrajši poti do naslova, kjer bo oseba prestajala karanteno.
Odlok začne veljati 21. avgusta 2020 ob 00.00.
"Razmere na Hrvaškem se zelo hitro spreminjajo in se še vedno iz dneva v dan poslabšujejo. Jaz sicer verjamem, da bodo s svojimi ukrepi ta trend uspeli obrniti, a kljub temu zaradi prehoda med županijami obstaja možnost, da tudi tiste, ki niso bile nevarne, to postanejo," je na vprašanje, zakaj so se odločili za karanteno za celo Hrvaško, ne le za županije v rdečem, v oddaji 24UR ZVEČER odgovoril minister za zdravje Tomaž Gantar. V Slovenijo se sicer mora vrniti okoli 80.000 Slovencev.
To, kako dolgo bo Hrvaška na rdečem seznamu, je odvisno od tega, kakšne ukrepe bodo sprejeli. Če se bo stanje pri njih izboljšalo, lahko hitro ukrepamo in jih znova uvrstimo na rumeni seznam.
Gantar pravi, da morajo ljudje tudi po povratku domov upoštevati varnostno razdaljo in se v primeru znakov respiratornih obolenj samoizolirati. Bojana Beović je dejala, da prosi in roti tiste, ki se vračajo iz Hrvaške, da ne stopajo v stik z ranljivimi skupinami. "Če je le možno, naj se vsak, ki se vrača, za kakšen teden osami," je pozvala ljudi.
Kot pa je poudaril Gantar, bomo šele po povratku dopustnikov v Slovenijo videli, kje smo z okužbami pri nas. "Naredili bomo vse, da bomo lahko tiste, ki so okuženi, epidemiološko spremljali. Gledati moramo tudi na zdravstvene zmogljivosti. Trenutno je zasedenost v bolnišnicah šele nekje okoli 40-odstotna," je še povedal zdravstveni minister.
Počivalšek: Zaostrovanje ukrepov lahko privede do krivičnega 'kaznovanja'
Svoje osebno stališče o prehajanju slovensko-hrvaške meje je izrazil tudi gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Na Twitter je zapisal, da mora biti odločitev sprejeta na podlagi tehtnih argumentov. "Zaostrovanje ukrepov vsepovprek lahko privede do krivičnega 'kaznovanja' ljudi in podjetij, ki se ves čas vedejo odgovorno do sebe in drugih. To je moje stališče," je zapisal.
KOMENTARJI (714)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.