Šprint čez parkirišče do upravne enote in podobne prizore najbližji sosedje opazujejo vsako jutro. Vse samo zato, da bi se državljani po mesecu dni stavke uradnikov lahko postavili v kolono in upali, da bodo tisti dan sploh prišli na vrsto za najnujnejše opravke z državo. Posnetek pokažemo predstavniku stavkajočih Frančišku Verku in ga prosimo za komentar. "Lahko rečemo, da je to stanje resnično sramotno za državo članico EU in članico OECD. A vendar tako je. Mi to našo ljubio drago državo že 10 let prosimo, da stanje na upravnih enotah uredi," odgovori. "Ena sama pot je do tega in ta pot je, da se ta sistem naslovi naenkrat celovito za vse," medtem vztraja predsednik vlade Robert Golob.
Ljudje se pred Upravno enoto Ljubljana začnejo zbirati že sredi noči. In ko ob šestih zjutraj odprejo železna vrata, se začne šprint za čim boljše pozicije v vrsti. Pat pozicija med stavkajočimi in vladajočimi poleg dolgih kolon, ki se jim v nekaterih primerih da izogniti z odhodom na manjše normalno delujoče upravne enote po državi, razkriva še drugo veliko usodnejšo posledico stavke. "Brez gradbenih dovoljenj opravljanje svoje dejavnosti, ki je postavitev montažnih niš, enostavno ne moremo opravljati. In če gradbenih dovoljenj ni, lahko samo ustavimo proizvodnjo. To vidimo kot res zelo veliko grožnjo," pove direktor podjetja Lamar, Marko Lukič. Težava je v tem, da gradbenega dovoljenja ne morete urediti nikjer drugje, kot tam, kjer gradite.
Državljanom tako ob že pregovorno dolgih postopkih, ki zdaj postajajo še daljši, ne preostane kaj drugega kot divji tek."V zadnjih dveh mesecih smo dobivali zgolj po dve gradbeni dovoljenji na mesec. Kar ni nič. Podjetje pa proizvaja nekje od osem do deset hiš mesečno. In ta izpad pomeni, da pravzaprav podjetje ne bi moglo rentabilno poslovati. Razmišljamo tudi o tem, da bi morali v tem primeru dati delavce na čakanje," dodaja Lukič.
"Ne razumem, kako lahko država to gleda. Ko dobesedno s hitrim tekom tekmujejo stranke, katera bo prva prišla na vrsto. Da se to dobesedno nikogar ne dotakne," se dogajanju čudi Verk.
Novi v. d. načelnika Upravne enote Ljubljana Marko Grujičič, ki ga je resorni minister Franc Props nastavil prejšnji teden, pred našo kamero ni želel, saj da nima časa. So pa iz upravne enote pisno pojasnili, da skupaj z zaposlenimi vlaga vse napore, da se razmere čimprej normalizirajo. Medtem ko gospodarstvo državo in stavkajoče poziva, naj gradbena dovoljenja obravnavajo kot nujne primere in jih sproti rešujejo. Sicer Sloveniji grozi črni scenariji.
KOMENTARJI (157)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.