Slovenija

NIJZ: Termini zdravstvenih storitev so bili izbrisani zaradi napak pri izvajalcih

Ljubljana, 28. 11. 2022 13.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA, Ma.Ko.
Komentarji
12

Izbrisani termini zdravstvenih storitev niso bili izbrisani zaradi napake v centralnem sistemu eNaročanja, pač pa zaradi napak pri izvajalcih, so poudarili na NIJZ. Na zahtevo Ministrstva za zdravje in skladno z zakonom pristojni sicer še naprej brišejo neizkoriščene termine s čakalnih seznamov.

 

Na ministrstvu za zdravje so namreč z oktobrom znova vzpostavili med epidemijo covida-19 ustavljeno storitev brisanja terminov zdravstvenih storitev s čakalnih seznamov, ki se jih bolniki niso udeležili in se za odsotnost niso opravičili. Pri tem se jim je zgodila napaka, saj so hkrati iz sistema izbrisali tudi tiste paciente, ki niso sodili v to skupino. Oškodovanih je bilo vsaj 5977 oseb, ki se zaradi prenaročanja ali trajne napotnice, na katere je vezanih več terminov, 'pregleda v prihodnosti' še niso mogle udeležiti.

NIJZ: Ne gre za sistemsko napako v informacijskem sistemu, pač pa se navedbe o sistemski napaki nanašajo na sistemsko napako zatečenega stanja na področju reševanja čakalnih dob.
NIJZ: Ne gre za sistemsko napako v informacijskem sistemu, pač pa se navedbe o sistemski napaki nanašajo na sistemsko napako zatečenega stanja na področju reševanja čakalnih dob. FOTO: Shutterstock

V skladu z Zakonom o pacientovih pravicah se napotnica zaključi, termini zdravstvenih storitev pa odpovejo, če bolnik na termin ne pride in ga ne odpove. Bolnik se lahko na čakalni seznam za zdravstveno storitev pri izvajalcu zdravstvene dejavnosti znova uvrsti šele po poteku treh mesecev od termina, na katerem je bil neopravičeno odsoten, razen če izvajalec presodi, da taka omejitev ogroža zdravstveno stanje bolnika, so pojasnili predstavniki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

Ob tem so izpostavili, da je odgovornost izvajalcev zdravstvene dejavnosti, da ustrezno zaključujejo termine. Na voljo so tri možnosti: bolnik se je oglasil na termin, ki se označi kot izveden, bolnik se je pravočasno opravičil, pri čemer se termin odpove z razlogom za odpoved, v primeru opravičene odpovedi pa se lahko bolniku dodeli nov termin. "Če izvajalec izvede enega od teh treh ukrepov, ne bo prišlo do odpovedi termina in zaključevanja napotnice s strani centralnega sistema eNaročanja," so razložili na NIJZ.

NIJZ: Ne gre za sistemsko napako v informacijskem sistemu

Radio Slovenija je v soboto poročal, da izbris terminov zdravstvenih storitev s čakalnih seznamov povzroča sistemska napaka, ki da jo NIJZ še ni uspel odpraviti, zato se vsak dan še vedno izbriše nekaj deset napotnic z datumi v prihodnosti.

A na NIJZ so pojasnili, da ne gre za sistemsko napako v informacijskem sistemu, pač pa se navedbe o sistemski napaki nanašajo na sistemsko napako zatečenega stanja na področju reševanja čakalnih dob, tudi z vidika vzporednih informacijskih rešitev pri izvajalcih zdravstvenih storitev ter glede točnosti in pravilnosti podatkov, ki jih izvajalci poročajo v sistem eNaročanje. "To so težave, ki jih skupaj z izvajalci in ministrstvom rešujemo s ciljem, da se to področje končno uredi," so poudarili.

Pri zaključevanju napotnic po preteku 30 dni po njihovih navedbah torej ne gre za sistemsko napako v informacijskem sistemu, pač pa za vprašanje o spoštovanju zakonskih predpisov ter pravilno beleženje in obdelavo podatkov pri izvajalcih.

Zaradi izbrisa je bilo oškodovanih vsaj 5977 oseb, ki se zaradi prenaročanja ali trajne napotnice, na katere je vezanih več terminov, 'pregleda v prihodnosti' še niso mogle udeležiti.
Zaradi izbrisa je bilo oškodovanih vsaj 5977 oseb, ki se zaradi prenaročanja ali trajne napotnice, na katere je vezanih več terminov, 'pregleda v prihodnosti' še niso mogle udeležiti. FOTO: Adobe Stock

Odpoved nerealiziranih terminov, na katere se bolnik ni oglasil in se po 30 dneh za odsotnost ni opravičil, zaključevanje pripadajočih napotnic in odpoved preostalih terminov na napotnici se v skladu z zakonodajo in na zahtevo Ministrstva za zdravje izvaja še naprej, so še sporočili z NIJZ.

Na vprašanje, koliko dodatnih terminov je bilo izbrisanih od opozorila o problematiki, so na NIJZ naknadno odgovorili, da o točnih dnevnih številkah ne morejo govoriti. Število odpovedanih naročil in zaključenih napotnic je namreč odvisno od ažurnosti čakalnih seznamov pri izvajalcih zdravstvene dejavnosti. "Idealno bi bilo, da teh odpovedi sploh ne bi bilo in bi bila ta številka enaka nič," so poudarili.

Večina izvajalcev je težave po navedbah inštituta že odpravila in imajo svoje podatke o čakajočih bolnikih urejene. Pri tem so jim na NIJZ pomagali z analizami odpovedanih naročil in zaključenih napotnic, pomagali so jim tudi njihovi ponudniki informacijskih rešitev. Številni izvajalci težav ob vklopu sistema brisanja neporabljenih terminov niso imeli, saj že ves čas zgledno vodijo svoje čakalne knjige, so dodali.

Spomnimo

Prvi so na problem izbrisa opozorili v Zdravstvenem domu Idrija, da je večje število naročenih pacientov izginilo s seznamov, pa so ugotovili tudi v zdravstvenih ustanovah v Celju in Brežicah. 

V pulmološki ambulanti v idrijskem zdravstvenem domu so konec oktobra opazili, da je iz njihove čakalne knjige izginilo 11 pacientov, nekaj primerov so odkrili tudi v dispanzerju za mentalno zdravje. Vsem pacientom je skupno to, da so jim zaradi odsotnosti zdravnice preložili pregled na poznejši datum. "Pri nas so bili iz čakalne knjige izbrisani tudi pacienti, ki so upravičeno dobili nov termin," je za portal MMC povedal Tomaž Glažar, direktor ZD Idrija.

Podatkov, ki so bili izbrisani, ni mogoče več dobiti nazaj. V primeru Idrije gre za manjši zdravstveni dom in nastalo zmešnjavo zdaj rešujejo sami. "Drugega ni, kot da vzpostavimo nazaj čakalne knjige po svojih zmožnostih – če so kakršne koli elektronske sledi za nazaj, nekatere pa po spominu," je še dejal Glažar. Po njegovih besedah so z ministrstva dobili odgovor, naj preverijo lastne evidence, ali so res pravilno postopali.

Glasujte za najboljši portal v regiji.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

123soba
28. 11. 2022 17.50
+2
Mafija. Vsako leto bo še slabše...
Harpuna
28. 11. 2022 17.32
+2
Volitve in referendumi so mimo,Janša in SDS so izgubili in ne bodo več krivi za vse,kar se dogaja v državi.Torej od zdaj naprej Golob in Svoboda so krivi.Paše malo spremembe.
jutri bolje bo
28. 11. 2022 15.31
+3
Seveda, meni je jasno, da Golob in Bešič nista kriva nič, ma ama nič. Kapiš.
dorisg
28. 11. 2022 14.55
+8
Banda! Drugega ni kaj dodati!
proofreader
28. 11. 2022 14.23
+7
Kaj pa telefonski klici in izsiljevanje? Se ne sme pisati o tem?
User1832247
28. 11. 2022 14.31
+11
o golobnjaku se lahko piše samo lepe stvari,ha,ha,ha!
zajebant1
28. 11. 2022 14.21
+12
A še minister ni odstopil?
Krneki 00
28. 11. 2022 14.12
+3
sam jambrat znajo ko se gre za njih... magnetna resonanca pa 6 mesecov za čakat da prideš na vrsto.... kao ne dohajajo zarad gužve ...
proofreader
28. 11. 2022 14.23
+6
celjan2
28. 11. 2022 15.33
+1
ne delajo vseh preiskav. pravkar iščem ustanovo za MR srca. čakalne dobe za za zelo hitro od 1 meseca do leta in pol. ne povem kje je najhitreje, da me kdo ne prehiti. vsekakor ni UKC Lj
proofreader
28. 11. 2022 14.11
+15
Vse se da povrniti Samo ne ljubi se jim. Če bi izbrisali Jenulla bi minister osebno vnašal nazaj v naročila.
petka5
28. 11. 2022 14.04
+3
sem ze takrat pisala, da so krivi izvajalci... nic cudnega da je bilo spet vse najbolj narobe v sb celje