Ko je ministrstvo za zdravje izbrisalo stare napotnice, so s čakalnih list izginili tudi nekateri prenaročeni pacienti. O tem, kako je lahko prišlo do takšne napake, sta na novinarski konferenci spregovorila minister za zdravje Danijel Bešič Loredan in v. d. direktorja direktorata za digitalizacijo v zdravstvu Alenka Kolar.
Kot je pojasnila Kolarjeva, je bila storitev brisanja terminov zdravstvenih storitev s čakalnih seznamov, ki se jih bolniki niso udeležili, v obdobju epidemije covida-19 ustavljena. 26. septembra letos je ministrstvo za zdravje prek Združenja zdravstvenih zavodov vse izvajalce obvestilo, da bo 10. oktobra ta servis ponovno vklopljen. Prosili so jih, naj preverijo, kaj bo to povzročilo v njihovih informacijskih sistemih, a se do 10. oktobra ni javil nihče.
19. 10. jih je poklicala prva koncesionarka, da se je njeni pacientki pobrisala napotnica. "NIJZ je takoj pristopil k temu, kaj se je zgodilo, pokazali so ji, katere napotnice in termini so bileiizbrisani, in gospa je sama priznala, da so nekaj delali narobe v informacijskem sistemu, se zahvalila in popravila svoj sistem. 21. 10. pa je nastala še malo večja panika, ko je eden večjih zdravstvenih domov javil, da ima velike težave, ker jim briše sezname. Takrat smo ustavili začasno delovanje tega servisa in jim dali 10 dni, da pogledajo, kaj se jim v sistemih dogaja in zakaj se pacienti brišejo. Povedali smo jim, da bomo po 1. novembru storitev vklopili nazaj, in smo tudi jo."
Od ponovnega vklopa sistema 18. novembra je bilo odpovedanih 645.690 naročil s točnim terminom. "Opozarjam, ta servis ni deloval dve leti in pol. To so termini iz leta 2020, 2021 in 2022 . Sistem je dejansko pospravil termine, ki so obstajali v samem eNaročanju. To je dve leti in pol terminov, ko ni nihče v informacijskih sistemih pri izvajalcih pospravljal terminov," je še povedala Kolarjeva.
Odpovedanih je bilo 424.732 napotnic iz zadnjih dveh let in pol. Na mesec sicer v sistem pride okoli pol milijona napotnic.
'Škoda je bila narejena 5977 ljudem'
Naročila so bila odpovedana 294.148 individualnim pacientom. "Ampak to so lahko pacienti, ki so imeli eno samo naročilo leta 2021, na katerega niso prišli ali pa so prišli in to ni bilo vpisano v sistem." 5977 ljudem, ki tega niti ne vedo, pa so pobrisali termine v prihodnosti in morajo zdaj pri izvajalcu dobiti novega. "To je 5977 napotnic, kjer je bila pacientom res storjena škoda. Razen, če so sami odpovedali termin. Če niso krivi sami, morajo termin dobiti čim prej," je še dejala Kolarjeva.
Največkrat odpovedana storitev je po njenih besedah številka 1888, to je rentgen prsnega koša. "To je storitev, na katero se praktično ne čaka, če pogledate v sistem zVem, lahko pridete takoj. In še kot zanimivost – največ odpovedi ima splošna bolnica Celje. Kar šestino odpovedi paše tja."
Napake po njenih besedah še niso odpravljene. "Morda je ZD Idrija to že odpravil, ker je šlo le za 11 ljudi. Morda nekateri niti ne vejo, da imajo te napake, dokler se ne bo pojavil prvi pacient in zanj ne bo termina." Zdaj bi bilo najbolje, da bi NIJZ te paciente razdelil med izvajalce, kjer so bili odpovedan, oni pa bi jih začeli sami klicati. Še prej pa je treba ugotoviti, zakaj je do te napake prišlo.
Velik problem predstavljajo tudi okvirni termini
Večja skrb ministrstva in ogromna skrb izvajalcev bi po besedah Kolarjeve morali biti okvirni termini. "V tem trenutku imamo v sistemu skoraj štiri milijone okvirnih sistemov v preteklosti. Kar pomeni, da štiri milijone terminov še ni bilo dodeljenih – ali je pacient opravil poseg drugje ali pa ne znajo dati termina v prihodnosti. Jaz sem veliko govorila z izvajalci – namerno držijo ta okvirni termin, ker nimajo človeka kam naročiti."
V NSi zaradi izbrisa terminov zahtevajo sklic nujne seje odbora za zdravstvo
Poslanec NSi Jožef Horvat je dejal, da bodo v poslanski skupini zaradi izbrisa terminov še danes vložili zahtevo za sklic nujne seje odbora DZ za zdravstvo, kjer bodo med drugim zahtevali "odgovornost z imeni in priimki", je napovedal. Izbris terminov je poslanec označil za "nesprejemljiv".
"Zaradi tega bi morali zvoniti vsi alarmi, predvsem pa izbris kaže na stanje našega zdravstvenega sistema," je ob napovedi vložitve zahteve za sklic izredne seje odbora DZ za zdravstvo povedal Horvat in dodal, da "v NSi se ne moremo znebiti občutka, da ministrstvo za zdravje do krajšanja čakalnih dob skuša priti s fiktivnim brisanjem napotnic bolnikov, pri čemer se brišejo tudi veljavne napotnice," je še izpostavil.
Spomnimo
Ministrstvo za zdravje je konec oktobra iz centralnega sistema po vsej državi izbrisalo stare napotnice pacientov, ki na naročeni pregled niso prišli in svoje odsotnosti niso opravičili. A pri tem se jim je zgodila napaka, saj so hkrati iz sistema izbrisali tudi tiste paciente, ki so nov datum za pregled dobili upravičeno, so v torek poročali na portalu MMC.
Prvi so na to opozorili v zdravstvenem domu Idrija, da je večje število naročenih pacientov izginilo s seznamov, pa ugotavljajo tudi v zdravstvenih ustanovah v Celju in Brežicah.
V pulmološki ambulanti v idrijskem zdravstvenem domu so konec oktobra ugotovili, da je iz njihove čakalne knjige izginilo 11 pacientov, nekaj primerov so odkrili tudi v dispanzerju za mentalno zdravje. Vsem pacientom je skupno to, da so jim zaradi odsotnosti zdravnice preložili pregled na poznejši datum. "Pri nas so bili iz čakalne knjige izbrisani tudi pacienti, ki so upravičeno dobili nov termin," je za omenjen portal povedal Tomaž Glažar, direktor ZD Idrija.
Podatkov, ki so bili izbrisani, ni mogoče več dobiti nazaj. V primeru Idrije gre za manjši zdravstveni dom in nastalo zmešnjavo zdaj rešujejo sami. "Drugega ni, kot da vzpostavimo nazaj čakalne knjige po svojih zmožnostih – če so kakršne koli elektronske sledi za nazaj, nekatere pa po spominu," je še dejal Glažar. Po njegovih besedah so z ministrstva dobili odgovor, naj preverijo lastne evidence, ali so res pravilno postopali.
KOMENTARJI (345)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.