Slovenija

Naprodaj študija Kofetarice Ivane Kobilca

Ljubljana, 28. 05. 2019 12.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Zasebni zbiratelj je galeriji Ex arte v prodajo prepustil študijo Kofetarice Ivane Kobilca. Študija ni podpisana, vendar je več izvedencev delo pripisalo Kobilci. Študija bo do sredine junija na ogled v koprski galeriji, nato jo bodo prenesli v Ljubljano.

Umetnostna zgodovinarka Janja Babelić, kuratorka v galeriji Ex arte, je za 24ur.com povedala, da je študija Kofetarice popolnoma brezhibno ohranjena in tako še nekaj let ne bo potrebovala konservatorskih posegov. Sicer pa gre za olje na plošči, manjših dimenzij, kot je Kofetarica, ki jo hranijo v Narodni galeriji. "Gre pa za isto osebo," je pojasnila in dodala, da je študija nastala v istem letu in v istem kraju. Študija sicer ni podpisana, a je Babelićeva povedala, da je to dokaj pogost pojav pri manjših portretih Kobilce. Kot je še dejala, zanimanje za študijo je, več pa ni želela razkriti, saj tudi gospod, ki jo prodaja, želi ostati anonimen.

Lastništvo takšne slike zahteva posebno skrb in skrb za njeno varovanje. Tudi v galeriji Ex Arte so morali za sliko sprejeti posebne varnostne ukrepe.

Sicer pa je bila Ivana Kobilca na Kofetarico zelo navezana. Ko je umrla, je vsa svoja dela zapustila nečakinji. Nekatere slike so nato prodali, druge pa so še v družinski lasti. "Gre za izjemno redek pojav, da se na trgu pojavi nekaj podobnega, enkrat na generacijo se zgodi kaj takega, saj se zasebni lastniki neradi ločijo od del svojih prednikov," je pojasnila.

Študija bo sicer do sredine junija na ogled v koprski galeriji Ex arte, nato pa jo bodo preselili še v Ljubljano.

Študija Kofetarice Ivana Kobilca
Študija Kofetarice Ivana Kobilca FOTO: Ex arte

Boris Žbona iz Ex arte je za Delo povedal, da so v teh letih prodali veliko dragih slik, a tako kultne še niso imeli. Tudi zato niso zainteresirani za prodajo takih del državnim galerijam ali podjetjem, ker se v takem primeru zgodi, da se slika ne znajde več na trgu, od katerega galeristi živijo. Na vprašanje o ceni pa je dejal, da gre za nekakšno stavo s samim seboj. "Če imamo dovolj narodne samozavesti, jo bomo prodali za več kot zahtevanih sto tisoč evrov, če pa tega nimamo, jo bomo za manj." Direktorica Narodne galerije Barbara Jaki pa je za Delo povedala, da omenjeno delo za njih ne pomeni neodložljivega nakupa in za Narodno galerijo ta cena ni interesantna. "Tako delo je sicer pomembno za naš likovni prostor, če ga vsi skupaj želimo bogatiti, saj prispeva k našemu ustvarjalnemu premoženju," je dodala.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Mauzahecmauzares
28. 05. 2019 14.06
+3
Vredno ogleda.
scipio
28. 05. 2019 13.39
-14
Oh, to staro babo prodajajo kot bi bila monaliza ali kaj. Ne bi jo mogel gledat kje nad svojim kaminom, pravzaprav tudi v kopalnici ne. Moj tip ženske pojave sta Botticellijeva Venera in kakšna Klimtova ali Modiglianijeva punca, pa tudi Barbara Anderson na kakšni Baywatch VHS kaseti ni slaba. A vsake oči imajo svojega malarja, zato jo glejte, kofetarco in jo tudi kupujte, če ste pri denarju in vam je vsaj eden od teh dveh močno všeč.
Rafael Kramar
28. 05. 2019 14.20
+12
Umetnina ni erotični pripomoček in ni namenjena za na roke metat.
Rafael Kramar
28. 05. 2019 13.02
+6
Dobra naložba, vsekakor. Sto jurjev spet ni toliko, glede na to, da gre za eno precej znano delo.