Močna nevihtna linija je v torek pozno popoldne dosegla severno Slovenijo in se razdelila na dva dela. Prvi se je usmeril proti Savinjski in prešel pas med Celjem in Mariborom. Zahodni del linije pa se je s severne Primorske usmeril nad Notranjsko, osrednjo Slovenijo in se pomaknil proti Dolenjski, Kočevski in Beli krajini.
Na Kredarici je po podatkih Agencije RS za okolje (Arso) veter dosegel hitrost 164 kilometrov na uro, na Krvavcu 136 kilometrov na uro. Na območju Črnomlja so zabeležili sunek vetra s hitrostjo 106 kilometrov na uro.
V Hrastniku odkrilo streho doma starejših občanov
V številnih krajih so bile zvečer na terenu intervencijske službe, ki so odpravljale posledice neurja. Na Celjskem in v Zasavju je med neurjem pihal močan veter, ki je odkril ali poškodoval strehe na več stanovanjskih hišah in gospodarskih poslopjih. Podrtih je tudi nekaj električnih drogov, zaradi česar je motena dobava električne energije. Na terenu so gasilci, poroča uprava za zaščito in reševanje.
Kot je na danes na novinarski konferenci povedal župan Šoštanja Boris Goličnik, jih je doletelo silovito neurje z dežjem in vetrom, ki je prišel s Slemena, preko Zavodnja in Topolšice. Veliko težav imajo predvsem v centru Šoštanja in Topolšici. Šoštanjski prostovoljni gasilci iz štirih prostovoljnih gasilskih društev že od 7. ure zjutraj nadaljujejo z delom na terenu, skupno je bilo danes že 21 intervencij, v katerih je sodelovalo 51 gasilcev z 11 vozili.
Gasilcem največ težav povzroča polomljeno drevje, kljub temu pa so že zagotovili prevoznost skoraj vseh cest, pokrili so nekaj razkritih streh, nekaj pa jih še morajo. Ob gasilcih so na terenu še elektro službe in sekači. Goličnik je dejal, da so štiri hiše v Topolšici, ker se nahajajo v zelo ozki soteski, še odrezane od sveta, saj je cesta zasuta s polomljenim drevjem.
Veter je poškodoval tudi nedavno prenovljeni Kajuhov park, del Zavodnja pa je še brez elektrike. Športno in otroško igrišče Tresimir sta zaradi polomljenega drevja in nevarnosti, da se še kaj polomi, zaprta za uporabo. Škodo je za zdaj težko oceniti, a bo zagotovo velika, je poudaril Goličnik.
Celjski župan Matija Kovač pa je na Facebooku zapisal, da je torkovo neurje tudi v Celju povzročilo kar nekaj škode. Močan veter je podrl ali polomil številna drevesa, škodo so zabeležili tudi na objektih, javni infrastrukturi, cestah, podrto drevo je padlo tudi na železniško progo in onemogočilo vožnjo vlaka med Celjem in Velenjem.
Posledice vetroloma so že v torek zvečer začeli odpravljati gasilci, delavci javnih podjetij in drugih služb, je še navedel Kovač.
Na Kumu v Trbovljah je v bližini oddajnika v torek zvečer udarila strela. Gasilci PGD Trbovlje in Dobovec so s termokamero preventivno pregledali okolico in objekt, zaznali niso nobenih nepravilnosti. Na Rudarski cesti v Trbovljah pa so gasilci PGD Trbovlje in Klek s tehničnim posegom razžagali in odstranili drevo s cestišča.
V Hrastniku je močan veter odkril ali poškodoval strehe na več stanovanjskih hišah, gospodarskih poslopjih in na domu starejših občanov. Na več krajih pa so se na cesto podrla drevesa, ki so ovirala promet. Posredovali so prostovoljni gasilci Hrastnika in Dola pri Hrastniku. Tudi območje šentjurske občine je zajelo močno neurje s silovitim vetrom in padavinami. Razkritih je veliko streh stanovanjskih in gospodarskih objektov ter podrtih več dreves, ki so poškodovala komunalno in prometno infrastrukturo. Podrtih je tudi nekaj električnih drogov, zaradi česar je motena dobava električne energije. Na terenu so gasilci PGD Ponikva, Slivnica, Dramlje in Loka pri Žusmu.
Na Koroškem znova podiralo drevesa, zaprtih več lokalnih cest
Že tretjič v zadnjem tednu je tudi v torkovem neurju na Koroškem veter ruval in podiral drevesa, tokrat največ v občinah Črna na Koroškem, Mežica in Prevalje.
"Največji problem je, da večina Črne še vedno nima elektrike, ker je podrlo veliko električnih drogov. Ekipe elektro podjetja, delavci družbe Slovenski državni gozdovi in delavci režijskega obrata so vseskozi na terenu. Gasilci so imeli veliko dela," je dejala županja Črne na Koroškem Romana Lesjak. Šele danes so po njenih besedah pravzaprav začeli ugotavljati posledice neurja, ki je občino zajelo v torek zvečer.
Na območju Črne je poškodovanih tudi nekaj streh, nekaj strešnikov je padlo tudi s strehe črnjanske osnovne šole, nekaj dreves je padlo na vrtne ute. "K sreči ni žrtev," je dodala županja, ki ocenjuje, da so posledice tokratnega neurja zelo hude zaradi veliko podrtega drevja.
Na terenu so bili tudi mežiški gasilci, ki so po podatkih centra za obveščanje odstranili več dreves z lokalnih cest in prekrili poškodovan objekt s folijo. Tudi na območju občin Prevalje, Ravne na Koroškem in Slovenj Gradec so bili gasilci znova na terenu in so z lokalnih in regionalnih cest odstranjevali podrta drevesa in ponekod pomagali pokrivati razkrite strehe.
Tudi gasilci Prostovoljnega gasilskega društva Šentjanž pri Dravogradu so odstranili drevo, ki je zaprlo lokalno cesto, prav tako so sanirali poškodovani objekt in črpali vodo na poplavljeni ulici. Dravograjski gasilci pa so posredovali ob nesreči vozila, ki se je zaletelo v podrto drevo. Posledice so odstranili, poškodovanih ni bilo, navaja center za obveščanje.
Številni brez električne energije
Po državi je včeraj brez električne energije ostalo več tisoč uporabnikov.
Iz Elektra Primorska so sporočili, da je bilo zjutraj brez elektrike nekaj več kot 800 odjemalcev na Bovškem, Cerknem, Tolminskem, v Kobaridu, Idriji, na Kanalskem in Ajdovskem. Večinoma gre za podrta drevesa na daljnovodih in potrgane žice. "Ekipe so na terenu in se trudijo vzpostaviti normalno stanje, predvidoma bodo dela zaključena do 20. ure," so zapisali.
Ob 15. uri je bilo brez električne energije še okoli 514 odjemalcev, največ na Tolminskem (Sela nad Podmelcem, Logaršče, Lom, Trebuša, Šebrelje) in nekaj na Kanalskem (Doblar). Kjer napak ne bo mogoče odpraviti bodo namestili agregat, so še sporočili iz podjetja Elektro Primorska.
Na distribucijskem območju Elektra Celje je bilo v torek zaradi posledic neurja brez električne energije skupaj nekaj več kot 4300 odjemalcev. Takoj, ko so se vremenske razmere umirile, so dežurne ekipe sistematično pristopile k odpravi škod na omrežju. Največ težav pri odpravi napak povzročajo podrta drevesa ob srednjenapetostnih daljnovodih. Dežurne ekipe Elektra Celje so napake odpravljale do 3. ure zjutraj, so sporočili iz Elektra Celje.
Davi ob 7. uri je bilo brez električne energije nekaj več kot 1300 odjemalcev Elektra Celje, ob 10.30 pa še nekaj manj kot 700 odjemalcev. Od tega 574 na območju distribucijske enote Slovenj Gradec, okoli 60 na območju celjske enote, 50 na območju velenjske in sedem odjemalcev na območju krške enote, so sporočili iz Elektra Celje. Vse odjemalce opozarjajo, naj se izogibajo poškodovanim področjem. Prav tako naj se ne dotikajo vodnikov in naj z napravami ravnajo, kot da so pod napetostjo.
Zaradi torkovega neurja in vetroloma je bilo na območju Elektra Ljubljana brez električne energije zvečer skoraj 35.000 uporabnikov. Zjutraj je bilo brez napajanja še nekaj več kot 6000 uporabnikov, ekipe Elektra Ljubljana pa so na terenu in odpravljajo okvare, je zapisano na spletni strani družbe. Okoli 8. zjutraj je bilo na območju Elektra Ljubljana brez električne energije 6325 uporabnikov, največ na širšem območju Vrhnike in na Kočevskem.
Po prehodu vremenske fronte v torek zvečer med 18. in 20. uro je predvsem zaradi močnega vetra in strel na oskrbovanem območju Elektra Maribor ostalo brez napajanja okoli 12.000 odjemalcev, predvsem na območjih Maribora za okolico, Slovenske Bistrice in Gornje Radgone.
"Do polnoči smo, kljub temu da so vse razpoložljive ekipe bile še na terenu zaradi posledic prejšnjega neurja z dne 13. julija, zagotovili električno energijo okoli 90 odstotkom teh odjemalcev. Trenutno so spet vse razpoložljive ekipe na terenu in še ugotavljajo razsežnost včerajšnje nevihte," so za STA pojasnili pri Elektru Maribor.
Zaradi neurja evakuirali 253 ljudi
Po do sedaj zbranih podatkih so bila prizadeta območja regijskih centrov za obveščanje Brežice (14 dogodkov), Celje (145 dogodkov), Koper (en dogodek), Kranj (55 dogodkov), Ljubljana (213 dogodkov), Maribor (22 dogodkov), Murska Sobota (deset dogodkov), Nova Gorica (61 dogodkov), Novo mesto (73 dogodkov), Postojna (14 dogodkov), Ptuj (devet dogodkov), Slovenj Gradec (61 dogodkov) in Trbovlje (13 dogodkov).
Gasilci desetih poklicnih enot in 301 prostovoljnega društva so s cestišč, objektov, vozil in telekomunikacijskih vodov odstranjevali večje število podrtih dreves, ter prekrivali odkrite strehe stanovanjskih, gospodarskih, kmetijskih, industrijskih in poslovnih objektov. Podrta drevesa in veter sta povzročila škodo na objektih, cestni in železniški infrastrukturi ter na vozilih. Na progi v Grosupljem je zaradi podrtih dreves prišlo do prekinitve železniškega prometa.
V občini Kostel je močan veter uničil šotorišče tabornikov, gasilci so evakuirali skupino 110 ljudi, od tega 70 otrok, v Center šolskih in obšolskih dejavnosti Fara. V naselju Dovje v občini Kranjska Gora so gasilci zaradi močnega vetra v prostore osnovne šole evakuirali 45 otrok, ki so taborili na prostem. V naselju Velike Malence v občini Brežice so gasilci iz kampa v prostore gasilskega doma evakuirali 98 tabornikov.
Posledice vetroloma so odpravljali tudi delavci cestnih, komunalnih, elektro in drugih podjetij.
Neurje z močnimi sunki vetra je sicer že prejšnji teden pustošilo v velikem delu Slovenije. V Cerknem so zaradi obilnih padavin poplavljali vodotoki, voda je drla po cestah in zalivala objekte. Toča je med drugim povzročila veliko škode na Dolenjskem in v Posavju, kjer je poškodovanih okoli 1350 hektarjev kmetijskih površin. Številne poljščine je uničilo tudi v delu Pomurja, predvsem apaški dolini ter na poljih od Rakičana proti Turnišču.
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.