Po prehodu popoldanskega nevihtnega sistema se je ozračje v večjem delu Slovenije umirilo, marsikje se je tudi zjasnilo, a zvečer so nad severno Italijo nastale nove močne nevihte, ki so se do večera pomaknile proti Sloveniji.
Nevihtne celice, ki so nastale v Italiji, so se hitro približale Sloveniji in okoli 19. ure zajele severno Primorsko, nato pa so se v pasu pomaknile nad osrednjo Slovenijo, kjer pa je nevihtni sistem že oslabel.
Pozno zvečer se je nato iz Italije proti Istri, slovenski obali, Primorski in Kvarnerju približal še en nevihtni sistem, znotraj katerega se je na južnem robu izoblikovala močna supercelična nevihta, ki je potovala proti Pulju.
"Zaradi toplega morja pričakujemo, da se bodo nevihte nad morjem okrepile. V prvem delu noči bodo predvsem v južni polovici Slovenije sicer še možni močnejši sunki vetra, nalivi in toča," so pred nočnim vremenskim dogajanjem opozorili na Agenciji za okolje.
Brez neviht ne bo šlo niti v sredo čez dan, a bo vremensko dogajanje predvidoma nekoliko manj burno kot danes, napovedujejo pri Meteoinfo Slovenijo.
Popoldne nevihtni pas prešel večji del države
Nekaj po 14. uri je nevihta dosegla osrednjo Slovenijo, kjer so se na nebu razvili oblaki vrste mammatus, ki nakazujejo, da je bilo ozračje turbulentno.
Nevihtna linija je prečkala tudi Dravsko polje. Poličasti oblak je znak močnega nevihtnega piša, zelenkasta barva padavinske zavese pa kaže na to, da je v oblaku prisotna tudi toča, so pojasnili na Meteoinfo Slovenija.
Prihod nevihtnega pasu je prinesel tudi občutno ohladitev. Ponekod se je ohladilo tudi za več kot 10 stopinj Celzija, so po nevihti sporočili iz Arsa in dodali, da se bo ob razjasnitvi tudi nazaj ogrelo. V večjem delu države, z izjemo Goriške in Obale, so temperature pade pod 30 stopinj Celzija.
Kot opozarja hišni prognostik Rok Nosan, pri prehodu nevihtnega pasa glavno nevarnost predstavljajo močni sunki vetra, lokalno pa se ob prehodu nevihtnega pasu pojavljajo tudi nalivi s sodro in točo. Spodnjo fotografijo debele toče nam je posredoval bralec Tine z območja Občine Velike Lašče. Debela toča je padala tudi na Blokah.
Neurje s točo je doseglo tudi območje Ribnice. Padala je toča v velikosti oreha.
Po besedah Nosana se je nad nami še zadrževala vlažna in nestabilna zračna masa, v višinah pa je pihal močan veter, zato so ob popoldanskem prehodu hladne fronte nastale številnih neviht, ki so ponekod prerasle v krajevna neurja.
Popoldne je bilo pomikanje nevihtnih celic razmeroma hitro, glavno nevarnost so spet predstavljali močni sunki vetra. Spet so se pojavili obsežnejši vetrolomi.
Arso izdal opozorilo za celotno državo
Po napovedih Agencije RS za okolje (Arso) danes popoldne, zvečer in v noči na četrtek pričakujemo krajevna neurja s točo, sunki vetra in močnimi nalivi. Zaradi napovedanih močnih neurij so popoldne za vso državo razglasili rdeče opozorilo, za večerna neurja pa so izdali oranžno opozorilo, kar pomeni, da so vremenske razmere lahko nevarne.
Opozorilo pred poplavami in povišanim valovanjem
Hidrometeorologi opozarjajo, da je od popoldneva do jutri zjutraj verjetno hitro naraščanje in razlivanje hudourniških vodotokov in manjših rek. Poplavljajo lahko padavinske in zaledne vode. Pojav bo ponovno možen v četrtek popoldan in v petek. Zvečer bo ob možnih močnejših nevihtah povišano valovanje morja.
Kaj pomeni rdeče vremensko opozorilo?
Kot navajajo na Arsu, so na območju napovedani lokalno močnejši nalivi s točo, močnejši piš vetra in udari strel. Toča lahko poškoduje posevke. Ob hudourniških vodotokih so možne poplave. Udari strel lahko zanetijo požare. Vsem svetujejo, da počakajo na varnem mestu v zgradbi, na prostem poiščejo zavetje v zgradbah ali v vozilu. Med nevihto se ne zadržujejo pod drevesi ali daljnovodi, saj je udar strele smrtno nevaren! Prav tako se ne zadržujte v bližini hudourniških vodotokov in ne parkirajte pod drevesi.
V številnih krajih so po včerajšnjem popoldanskem dogajanju še vedno na terenu intervencijske službe, ki odpravljajo posledice neurja. Največ težav je povzročal izredno močan veter. Po podatkih Agencije za okolje je na Kredarici veter dosegel hitrost 164 kilometrov na uro, na Krvavcu pa 136 kilometrov na uro. Na območju Črnomlja so zabeležili sunek vetra s hitrostjo 106 kilometrov na uro.
KOMENTARJI (322)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.