Slovenija
Oglas

Naj bo druženje z vašim ljubljenčkom brezskrbno

Ljubljana, 08. 04. 2019 00.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Vedno več ljudi se odloča za kosmate ljubljenčke, najpogosteje za pse in mačke. Zato ni nič nenavadnega, če žival spi kar v vaši postelji ali pa vam dela družbo na domačem kavču. Pri tem pa se je še kako pomembno zavedati, da lahko štirinožni prijatelj poleg obilice veselja v gospodinjstvo prinese tudi neželene obiskovalce, ki predstavljajo tveganje tako za njegovo kot tudi za vaše zdravje.

Največja nadloga psov in mačk so zagotovo bolhe. Večina lastnikov domačih živali pa se niti ne zaveda, da lahko pik sproži alergijsko reakcijo na bolšjo slino, ki je ena od najpogostejših alergij pri malih živalih.

Vašega štirinožnega prijatelja so napadle bolhe

Bolhe običajno povzročajo povečano izpadanje dlake, hudo srbenje, praskanje in grizenje. Žival se zato lahko poškoduje, na prizadetih mestih pa se pogosto razvije okužba kože, ki jo povzročijo bakterije ali kvasovke. Zdravljenje z antibiotiki je dolgotrajno in drago.

Z bolhami se sooča večina lastnikov domačih živali. Popolnoma odpraviti jih je težko, saj se jih največ v različnih razvojnih oblikah nahaja v okolici živali, samo 5 % pa je odraslih bolh. To pomeni, da je žival neprestano izpostavljena okužbi iz okolice, zato je zelo pomembna redna preventiva.

Ali ste vedeli?

Bolhe so bile v srednjem veku najpomembnejše prenašalke kuge, zaradi katere je umrlo na tisoče ljudi. Prenašajo tudi bartonelozo (bolezen mačje praske) in trakuljo.

Poleg bolh so na preži tudi klopi

Klopi so nevarni prenašalci številnih bolezni, ki ogrožajo tudi ljudi. Najraje se zadržujejo v visoki travi in bolj vlažnih okoljih, neredko pa jih najdemo tudi na malo manj značilnih območjih, na primer v mestnih parkih in na domačih vrtovih. Prisesajo se na pse in mačke. Prenašajo predvsem viruse, bakterije in majhne zajedavce, t. i. protozooje, ki jih v gostitelja prenesejo v 24 do 48 urah po ugrizu. Še neprisesani klopi so lahko nevarni tudi za ljudi, saj jih zajeda ista vrsta klopov kot pse in mačke. Zato je zelo pomembno, da svojega štirinožnega prijatelja po vsakem sprehodu pregledate in odstranite morebitne klope. Največkrat se naselijo na glavi, za ušesi in na notranji strani uhljev, na vratu in manj dlakavih predelih (pod pazduho, v dimljah). Prisesanega klopa takoj odstranite s posebno pinceto za klope. Pred odstranjevanjem ga ne stiskajte, ne polivajte z alkoholom, oljem ali celo s strupi, ker lahko s tem pospešite prenos povzročiteljev bolezni iz prebavil klopa na psa.

Svoje ljubljenčke lahko učinkovito zaščitite s Krkinimi izdelki. Za zaščito psov in mačk pred klopi in bolhami izberite Fypryst® Combo.

Notranje zajedavce lahko odpravite z izdelkoma Dehinel® za mačke in Dehinel® plus za pse. Omenjena zdravila so na voljo tudi v lekarnah. Za več informacij o zajedavcih in Krkinih izdelkih obiščite novo spletno stran oduhljadorepa.com.

Besedilo obravnava izdelek brez recepta. Pred uporabo natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z veterinarjem ali s farmacevtom.

 

Naročnik oglasa je Krka, d. d., Novo mesto.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.