Že minuli teden, ko v Sloveniji ni bilo potrjenega primera okužbe z novim koronavirusom, so v vrtcih, šolah in tudi na fakultetah začeli zavzeto opozarjati na preventivne ukrepe za preprečevanje širjenja okužb dihal. Opozarjali so tudi, naj ljudje z znaki okužb dihal ostajajo doma.
Ponekod so šli še nekaj korakov dlje. V nekaterih osnovnih in srednjih šolah so začeli odpovedovati šole v naravi, ekskurzije in izlete. Ponekod so do nadaljnjega odpovedali tudi vse dogodke, na primer predavanja za starše.
Z Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ) so danes šolam poslali posodobljene usmeritve, v katerih opozarjajo, da v Sloveniji epidemije koronavirusa ni razglašene ter zato ni izrečenih ukrepov zapiranja vrtcev, šol in ostalih izobraževalnih ustanov. "Pojav novega koronavirusa naj ne ohromi vsakdanjega življenja," pozivajo na MIZŠ.
Vsem zavodom s področja vzgoje in izobraževanja, ki imajo vprašanja glede šolskih potovanj in ekskurzij na rizična območja ter vračanja iz tujine, pa svetujejo, da se obrnejo na Ministrstvo za zunanje zadeve.
Vodstva šol odločitve o zaprtju ne morejo odločati sama
Ponekod se vodstva šol soočajo tudi z zahtevami staršev, naj iz previdnosti šolo zaprejo, prekinejo pouk oz. predavanja. Tako je na primer vodstvo neke srednje šole od posameznih staršev prejelo celo grožnje s tožbo, če šole ne bodo zaprli.
A na ministrstvu za izobraževanje poudarjajo, da vodstva take odločitve ne morejo sprejeti sama. Po zakonu o nalezljivih boleznih zbiranje ljudi po šolah, kinodvoranah in drugih javnih mestih prepove minister za zdravje. Po izdaji takega sklepa začne veljati državni načrt zaščite in reševanja za primer pojava epidemije oz. pandemije nalezljive bolezni pri ljudeh. Takrat lahko minister za izobraževanje tudi odredi morebitno prenehanje pouka ali predčasen zaključek šolskega ali študijskega leta.
Dokler pa vzgojno izobraževalne ustanove delujejo, lahko tudi učitelji oz. vzgojitelji do določene mere posredujejo, če nek otrok kaže očitne znake bolezni, so še pojasnili na ministrstvu. Najprej o tem obvestijo starše oz. skrbnike ter jih pozovejo, naj pridejo po otroka. Če starši oziroma skrbniki ne bi bili dosegljivi, pa lahko tudi pokličejo zdravstveno službo, naj otroka odpelje v obravnavo.
"Šole so središče organizacije življenja"
V oddaji 24UR ZVEČER je minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo dejal, da se virus sicer res širi, ampak da moramo postopati v skladu s protokolom, tako kot svuje Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Povedal je, da smo trenutno v fazi ena poteka bolezni, zato sploh ni razloga, da bi zapirali vse šole – tudi on opozarja, da panika ni potrebna in da je situacija pod nadzorom.
"Šole se zapre, kadar pride do epidemije – torej ko na ministrstvu za zdravje ugotovijo, da imamo v Sloveniji epidemijo koronavirusa, potem nastopijo drugačni pogoji, z ministrom pa dobiva tudi drugačna pooblastila," na vprašanje, kdaj se bi zaprle šole, odgovarja Pikalo. Povedal je, da se bo tudi takrat verjetno sprva zaprlo le nekaj šol, tiste, kjer je žarišče. "Ne smemo spregledati, da so šole središče organizacije življenja, in če jih kar naenkrat zapremo, bo to povzročilo nemalo težav v družbi," še opozarja minister.
Glede ekskurzij in šolskih izletov v tujino je dejal, da naj šole upoštevajo navodila iz prve okrožnice MIZŠ, torej, da lahko vse, kar ni nujno, počaka. "Šole v naravi v Sloveniji in vse ostalo lahko normalno teče," pa je dodal. Povedal je, da za fakultete veljajo enaka navodila kot za šole, razen za študente, ki delajo v zdravstvu in so v stiku z bolniki.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.