Milko Novič, obsojen zaradi umora direktorja Kemijskega inštituta, odhaja na prostost, je sporočilo Vrhovno sodišče RS.
To je v zahtevi za varstvo zakonitosti uveljavljanih kršitev pravice do obrambe namreč ocenilo, da je treba na podlagi določbe četrtega odstavka 423. člena Zakona o kazenskem postopku odrediti, da se izvršitev izpodbijane pravnomočne sodbe za obsojenega dr. Milka Noviča prekine.
V zaporu so popoldne iz vrhovnega sodišča po faksu sicer prejeli sklep, da ga morajo izpustiti na prostost, poroča Večer. Novičev odvetnik Jože Hribernik je novico izvedel okoli 16. ure popoldne, na Dobu pa so mu nato potrdili, da bo Novič iz zapora izpuščen že danes. "Najraje bi, da je oproščen takoj, drugače se bomo še malo morali mučiti; čeprav se ne bojimo nadaljnjega postopka, ker je stvar popolnoma jasna," je ob tem dejal Hribernik. "Na Noviču ni sence zločina, enega samega dokaza ni, da bi to dejanje storil. Tisti, ki se lahko tukaj kesajo, so samo določeni organi, ki so stvari globoko zamočili," je še dodal odvetnik.
Novič je na prostost tako odkorakal okoli 18.30. Ob odhodu z Doba je bil predvsem zelo čustven. "22. decembra 2014 nisem mogel verjeti, da gre zares. Takoj tudi zdaj nekako težko dojemam, da gre zares," je dejal takoj po prihodu iz zapora. Po poročanju novinarke oddaje Svet na Kanalu A Karmen Lugarič, je dejal, da komaj čaka, da bo prespal v domači postelji, da se bo pogovoril s hčerkama in pocrkljal hišnega ljubljenčka. Govoril je tudi o tem, da bi odšel na delo v Avstralijo, a da o 'begu' iz države ne razmišlja. Pojasnil je, da odločitve sodišča še ni videl, pričakuje pa vsaj obnovitev postopka.
Z njim se je za oddajo 24UR ZVEČER pogovarjala tudi novinarka Tina Hojnik.
Vrhovno sodišče ima pri odločanju o zahtevi za varstvo zakonitosti sedaj na voljo sicer tri možne konstitutivne odločbe. Zahtevo lahko zavrne kot neutemeljeno; če pa oceni, da je zahteva utemeljena, pa lahko spremeni odločbo sodišča nižje stopnje ali pa v celoti ali delno razveljavi odločbo sodišča nižje stopnje in jo vrne v ponovno odločanje. V zadnjem primeru lahko sodišče razveljavi tako odločbo sodišča prve stopnje kot višjega sodišča ali pa samo višjega sodišča.
Odločitev Vrhovnega sodišča za prekinitev prestajanja zaporne kazni pa lahko tudi namiguje, da bo sodbo spremenilo v oprostilno ali razveljavilo odločbi obeh sodišč in zadevo vrnilo v ponovno sojenje.
Noviča je Okrožno sodišče v Ljubljani 13. aprila lani spoznalo za krivega umora nekdanjega direktorja Kemijskega inštituta Janka Jamnika 16. decembra 2014 na ljubljanskem Viču. Novič je bil v priporu od 18. septembra 2014 do 8. decembra 2016. Nato je sojenje, ki je trajalo dobro leto in pol spremljal s prostosti. Sodba je postala pravnomočna decembra lani, ko jo je potrdilo tudi višje sodišče, Novič pa je bil obsojen na 25 let zaporne kazni. Novičeva odvetnika Jože Hribernik in Žiga Podobnik sta že takrat napovedala vložitev zahteve za varstvo zakonitosti na vrhovno sodišče, kar sta storila spomladi letos.
Novič je z izjemo nekaj mesecev večino časa od prijetja decembra 2014 do obsodbe preživel v priporu, po obsodbi pa je bil premeščen v zapor na Dob.
KOMENTARJI (373)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.