Ljubljanski višji sodniki so danes obravnavali pritožbo Milka Noviča na obsodbo za umor direktorja Kemijskega inštituta Petra Jamnika. Nato pa so sklenili, da opravijo še obravnavo. Te danes sicer še niso končali, nadaljevali jo bodo v petek, ko bodo zaslišali očeta Janka Jamnika.
Novič je bil na ljubljanskem okrožnem sodišču obsojen na 25 let zapora, že ves čas pa vztraja, da je nedolžen.
Po poročanju novinarke 24UR Nike Kunaver je višja sodnica poročevalka najprej zelo podrobno, skoraj dve uri predstavljala primer, nato pa je bila na vrsti obramba. Sledilo je še nekaj zaključnih stavkov Noviča. Po seji senata so se višji sodniki odločili, da obravnavo opravijo kar danes.
Na njej so prebrali tudi zapisnika z dveh zaslišanj iz preiskave suma načrtovanja umora enega od vodilnih uslužbencev Kemijskega inštituta, ki naj bi ga načrtoval Michael Stephan.
Pritožbeno sodišče je torej presojalo še nekatere nove dokazne predloge. Javnost so iz obravnave izključili, saj gre za zapisnike iz preiskave, ki je v tem trenutku še tajna.
Branje zapisnikov zaslišanj iz preiskave zoper libanonskega kemika Stephana, sicer nekdanjega sodelavca Kemijskega inštituta, je na pritožbeni seji predlagal Novičev odvetnik Jože Hribernik, saj meni, da bi bil lahko Stephan povezan tudi z umorom Jamnika. Opozarja namreč, da je šlo pri načrtovanju umora za srhljivo podobno, praktično enako izvedbo, kot se je zgodila pri Jamniku. Opozoril je tudi, da je bil Stephan eden izmed osumljenih.
Hribernik je predlagal, da sodišče zasliši Jožeta Kobeta s Kemijskega inštituta, ki so ga v preiskavi načrtovanja umora zaslišali v ponedeljek, očeta umorjenega direktorja inštituta Antona Jamnika, ter nekdanjega direktorja inštituta Stanislava Pejovnika. Tožilstvo je zaslišanju vseh treh nasprotovalo, saj meni, da ne morejo prinesti nič novega. Sodišče se je odločilo, da bo zaslišalo Antona Jamnika.
Hribernik je danes tudi predlagal, da višje sodišče Noviču odpravi pripor, saj da je v priporu že tretje leto, "kar je nedopustno in v Evropi leta 2017 nima primerjave", vendar o predlogu sodišče še ni odločilo. Tožilstvo odpravi pripora nasprotuje.
Javno predstavili potek sojenja Noviču
Še pred začetkom obravnave je sodišče opravilo javno sejo, na kateri je sodnica poročevalka Stanka Živič predstavila dosedanji potek sojenja, Novičeva obramba pritožbo na obsodilno sodbo, višja državna tožilka Bojana Podgorelec pa odgovor nanjo.
Živičeva je povzela, da je bil Novič prvič zaslišan dan po Jamnikovem umoru, ki se je zgodil 16. decembra 2014 pred restavracijo Via Bona na Viču, kmalu zatem so mu odvzeli vzorce za preverjanje sledi streljanja. Sledi so bile najdene tako na rokah, laseh in obrazu kot pozneje tudi na jakni, ki naj bi jo takrat pogosto nosil. Novič je po navedbah tožilstva sprva trdil, da naj bi se kovinski delci na njem znašli, ker je veliko brusil z brusilnimi stroji, pozneje pa, da jih je nase prenesel z jakne, ki jo je imel, ko je vadil streljanje na strelišču.
Po umoru naj bi doma čistil kolo, s katerim se je po prepričanju tožilstva pripeljal na kraj dejanja, na njegovem računalniku so našli sliko Jamnika, obiskoval naj bi tudi spletne strani s podatki o orožju. Enemu izmed sodelavcev na Kemijskem inštitutu naj bi dejal, da ima "seznam za fentanje", na katerem naj bi bil tudi Jamnik.
Da je bil na kraju dejanja, po prepričanju tožilstva dokazuje tudi to, da se je njegov prenosni mobitel v tistem času za nekaj časa preklopil na bazno postajo, ki prekriva območje, kjer se je zgodil umor. A je sodnica poročevalka ob tem danes tudi opozorila, da je uslužbenec mobilnega operaterja potrdil, da signal s te bazne postaje delno zajame tudi Novičev dom in bi se lahko telefon nanj priklopil tudi, ko je Novič doma.
Novičev odvetnik Žiga Podobnik je ocenil, da je prvostopenjsko sodišče napačno ocenilo, kakšen motiv za umor Jamnika naj bi imel Novič. Poudaril je, da nobena od prič ni potrdila, da bi Novič komur koli grozil.
Poudaril je, da so nemški strokovnjaki potrdili, da je Novič sledi streljanja nase lahko prenesel z jakne, kot tudi, da na njem najdenih delcev ni mogoče neposredno in nedvoumno povezati z delci, najdenimi v tulcu s kraja umora.
Izpostavil je, da Nacionalni foreznični laboratorij (NFL) v času, ko je delal analizo sledi streljanja, ni bil akreditiran za tovrstne analize. Tudi zato, si je višje sodišče pridobilo odgovor NFL glede tega in ga danes prebralo. Iz odgovora je razvidno, da je NFL omenjeno akreditacijo dobil pozneje oziroma julija letos.
Novičeva obramba je prvostopenjskemu sodišču tudi očitala, da je iz slik nadzornih kamer napačno sklepalo, da je kolesar na slikah Novič, čeprav je nemško izvedensko mnenje menilo, da so slike premalo kakovostne, da bi bilo na njih mogoče prepoznati kogar koli.
Nasprotno je tožilstvo danes ocenilo, da je sodba napisana sistematično in prepričljivo. Tožilka Podgorelčeva je tudi menila, da je Novič tekom postopka svoj zagovor vseskozi prilagajal glede na ugotovitve, do katerih so prišli.
Novič pa je danes še enkrat ponovil, da je nedolžen: "Nisem naredil tega, Bog mi je priča."
Spomnimo
Okrožno sodišče je Noviča za krivega spoznalo 13. aprila. Izreklo mu je 25-letno zaporno kazen, v to dobo pa sta všteti skoraj dve leti, ki ju je preživel v priporu.
Sodnica Špela Koleta je v izreku sodbe dejala, da ni dvoma, da je 16. decembra 2014 okoli 19.30 na parkirišču lokala Via Bona na ljubljanskem Viču, kjer je potekala službena zabava Kemijskega inštituta, umoril svojega nekdanjega direktorja Jamnika. Pritrdila je očitkom tožilstva, da je to storil iz brezobzirnega maščevanja. Opozorila je, da je imel Novič osebno zamero do Jamnika, ki je podpisal njegovo krivdno odpustitev s Kemijskega inštituta. Ni pa sodišče sledilo očitkom tožilstva, da je Novič umoril Jamnika na zahrbten način.
Noviča so sicer priprli kmalu po Jamnikovi smrti in vse od začetka se je obramba tudi borila, da bi ga izpustili na prostost. Za priporni razlog ponovitvene nevarnosti namreč ni videla nobenega utemeljenega razloga. Poskušala je tako na prvostopenjskem kot na višjem sodišču, nazadnje pa še na ustavnem. A še preden je ustavno sodišče že v drugo odločalo o njihovi pritožbi, je sodnica Noviču sama odpravila pripor. To je storila po zaslišanju nemškega balističnega izvedenca. Aprila, ko je bil Novič spoznan za krivega Jamnikove smrti, pa se je znova znašel v priporu.
Pritožbena seja višjega sodišča, na kateri bi obravnavali Novičevo pritožbo, bi morala biti že 6. decembra, a je bila preložena.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.