"To niso bili protesti, ki smo jih bili navajeni iz preteklosti. Hkrati pa tudi ni bilo navadno huliganstvo," je dejal Lobnikar. Pravi, da je bilo to, kar smo videli v četrtek, "skrbno načrtovano nasilništvo, pri čemer so radikalizirane skupine prestopile meje, ki so normalne za demokratično družbo. Z nasilnim vedenjem so poskušale doseči, kar je značilno za vse ekstremizme: rušitev demokratičnega sistema." Namen takega ekstremizma je nasilna rušitev veljavnega reda nasploh, ne le aktualne oblasti, še meni.
"Šlo je za dobro načrtovane aktivnosti," je dodal. A kot pravi, so bili dobro pripravljeni tudi policisti, saj so informacije o morebitnih izgredih prejeli tudi s strani Slovenske obveščevalno-varnostne agencije. "Gre za informacije javnega značaja, ki jih dobiš tako, kot jih vsak dan dobimo vsi. Spremljaš družbena omrežja," pravi in dodaja, da so tam posamezne skupine pozvale na četrtkovo srečanje in tudi nakazale, da je srečanje namenjeno nasilnemu vedenju.
"Kdo so te skupine, pa je stvar kriminalistične preiskave in obveščevalnega dela, če za posameznike, ki so povezani tudi s tujino," je še dodal. "Če za nasilneži stoji politična združba, je takšno vedenje kratkovidno in kratkoročno. Vsi politiki, ki so se za doseganje svojih ciljev posluževali kriminalnega podzemlja in so svoj cilj poskušali doseči z nasiljem, so nedemokratični," pravi in kot primer navaja Srbijo in Hrvaško, pa tudi v ZDA.
Prišlo tudi do napadov na predstavnike medijev
Med dogajanjem v središču Ljubljane je prišlo tudi do napadov na predstavnike medijev, a Lobnikar ne verjame, da so bili ti resna tarča, temveč meni, da je šlo prej za ravnanje v afektu. Se pa mediji po njegovih besedah tudi najdejo kot dežurni krivci – "tako za ene kot za druge". Medtem ko so mediji za ekstremiste "trobilo oblasti", je na primer minister za notranje zadeve Aleš Hojs medijem prav v četrtek pripisal odgovornost za nasilje.
"Komentiranje oblasti, ki govori o lažnih novicah in o tem, da zdaj žanjete, kar ste sejali, pa je nespodobno in otročje. Ko si na oblasti, moraš zagotoviti, da sistem deluje. Nesprejemljivo je cepetati in reči, da je nekdo kriv, ker vam ne uspeva obvladovanje epidemije ali protestnikov," je še dodal.
Da obtožuješ medije, da so soodgovorni za izgrede, je približno tako, kot da bi žensko, ki je žrtev družinskega nasilja, obtožil, da si je sama kriva, da je tepena," pravi Lobnikar. Največja žrtev izgredov je bil po njegovih besedah prav fotoreporter. "Reči, da so si sami krivi, je milo rečeno nespametno," je pripomnil.
Vedenje, ki smo ga videli pri ministru Hojsu, je po Lobnikarjevih besedah "čudno, če že ne neprimerno". Kot neprimerno je označil to, da se je minister "obdal s policisti specialne enote in policistom onemogočil, da bi dobro opravili svoje delo".
Pri tem je omenil še slovensko politiko, ki si, namesto da bi iskala rešitve, podaja pingpong žogico. "Drugega kot to, da obtožujeta druga drugo, nista sposobni narediti. Politika, ki državljanom ne pokaže načina, kako bomo prišli iz krize, ni vredna počenega groša. Tako tista na oblasti kot ona na opoziciji," je dodal.
Komentiral je še potezo predsednika vlade Janeza Janše, ki je objavil fotografijo žvižgača Ivana Galeta, ki mu jo je posredoval direktor Sove. Gale sicer pravi, da se od nasilja distancira, a Lobnikar poudarja, da je tu najpomembnejše vprašanje, kaj tvita predsednik vlade. "To je še en v nizu tvitov, za katere bi bilo bolje, da ne bi bili odposlani, da ne bi po nepotrebnem vznemirjali javnosti," je prepričan Lobnikar.
Slovenski policisti so zelo dobro usposobljeni
Poudaril je še, da so slovenski policisti zelo dobro usposobljeni na vseh področjih, vsekakor pa na področju vzdrževanja javnega reda in miru. Ko so policisti opremljenimi z informacijami, znajo po Lobnikarjevih besedah svoj posel dobro opraviti.
"Policistom je treba priznati usposobljenost in ob obvladovanju četrtkovega nasilja tudi učinkovitost," še meni Lobnikar. Ob vseh pohvalah iz političnih vrst na njihovo odzivanje na četrtkovo nasilje pa je Lobnikar dodal, da "se lahko politika spomni tudi, kaj je policistom obljubila v stavkovnih zahtevah, ter kdaj kakšno obljubo tudi izpolni".
Policisti namreč po njegovih besedah "enako dobro delajo tako takrat, ko jih oblast hvali, kot tudi, ko jih oblast kritizira, ko politiki leve in desne provenience pljuvajo čez njih. Zelo pomembno je, da se delo policistov temeljito nadzoruje, a jih je ob resnem nadzoru treba tudi podpreti v njihovem delu."
Ko so posnetki četrtkovega dogajanja na protestih zaokrožili po družbenih omrežjih, je bilo v javnosti slišati tudi pomisleke o morebitni prekoračitvi pooblastil, pa tudi nasprotno, o policijskem neukrepanju. Lobnikar je poudaril, da so policisti zavezani in usposobljeni, da z najmilejšim možnim prisilnim sredstvom zagotovijo vzpostavitev reda. "Če pa nekdo meni, da so mu bile kršene človekove pravice in svoboščine, ima možnost pred neodvisnim organom preveriti svojo trditev. Pavšalne ocene čez palec, ki izhajajo iz političnih ali ideoloških predpostavk, tu nimajo mesta," je še pripomnil Lobnikar.
KOMENTARJI (917)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.