Naš fotoreporter Aljoša Kravanja in njegov kolega Borut Živulovič sta med včerajšnjimi izgredi opravljala svoje delo, pri tem pa sta se – nič dolžna in nič kriva – sama znašla v nevarnosti.
Kot opisuje Kravanja, je stal na pločniku med vlado in Cankarjevim domom, ko je videl, kako je eden od nasilnežev pristopil k njegovemu kolegu in ga kar naenkrat od zadaj udaril. "Z enim udarcem ga je spravil na tla!" pripoveduje. Kravanja je začel klicati policiste, naj pridejo na pomoč, a ga niso slišali oziroma se niso odzvali. Tedaj je slišal spodbujanje ostalih nasilnežev, ki so stali v bližini. Pretepača so pozivali: "Daj še njega!" Ta se je res namenil proti njemu, zato je Kravanja pobegnil in stekel proti policistom.
Uspelo mu je ubežati in povedal jim je, kaj se je zgodilo – da njegov kolega potrebuje pomoč. Ko je videl, da ga ne bo uspel ujeti, se je nasilnež vrnil proti Živuloviču, ki je nezavesten ležal na tleh, in Kravanja je videl, da ga je še nekajkrat brcnil. Nato je zbežal, Živuloviču pa so na pomoč priskočili policisti. "Če mene ne bi bilo tam in če ne bi začel na pomoč klicati policije, bi ga tepel še naprej, čeprav je bil že nezavesten," zgroženo pripoveduje.
Direktor PU Ljubljana Stanislav Vrečar je že včeraj povedal, da so se na protestih zbrali ljudje, ki niso prišli mirno protestirat, pač pa povzročat izgrede in napadat policiste.
S tem se strinja tudi naš fotoreporter. "Moje mnenje je, da to niso bili protesti proti vladi ali proti ukrepom za preprečevanje širjenja novega koronavirusa, tja so prišli z namenom, da povzročijo izgrede. Napadali so namreč tako policiste kot novinarje, kogarkoli, ki jim je pač prišel pod roke," zaključi Kravanja.
Živulovič: Zbudil sem se v bolečini, nisem vedel, kaj se dogaja
Živulovič je na svojem Facebookovem profilu sporočil, da je še vedno v UKC Ljubljana. Ima polomljeno čeljust in čaka na operacijo.
"Včeraj sem pokrival protest, kot to počne vsak fotoreporter. Situacija je ratala napeta po kakšni uri. Ko smo se premikali iz Trga republike proti Gregorčičevi ulici, sva z Aljošo Kravanja fotkala rahel spopad med protestniki in policaji (želve). Policaji so pepersprejali in zlaufali stran. Tam sva ostala sama s protestniki. Kar naenkrat slišim: "O, lej, fotografa!" Potem se več ne spomnim. Zbudil sem se v bolečini, nisem vedel, kaj se dogaja. Trenutno sem na stomatološki kliniki, kjer čakam na operacijo čeljusti. Hvala vsem za želje in podporo," je zapisal.
Objavil je tudi fotografijo svojega okrvavljenega fotoaparata.
Foto agencija Bobo: Onemogočeno profesionalno delo, obsojamo vsakršno nasilje
Iz foto agencije Bobo so sporočili, da je v nasilnih protestih ob profesionalnem opravljanju svojega dela težje poškodbe glave utrpel njihov fotoreporter Borut Živulović, ki so ga nasilneži "zahrbtno napadli in nezavestnega še pretepali". "Borut se še vedno nahaja v ljubljanskem Kliničnem centru, k sreči dobro okreva in ob tem samo upamo, da posledice ne bodo dolgotrajnejše," so zapisali.
Kot so še dodali, profesionalno delo opravljajo že dolga desetletja, a tako hudega in hkrati popolnoma nesprejemljivega in z nasiljem prežetega napada na njihovega delavca in njihovo delo še nikdar niso doživeli. "Ne glede na to, na kako nevarnih območjih sveta smo vedno zgolj in samo opravljali svojo profesionalno nalogo: s fotografijo dokumentirati dogodke in o tem obveščati najširšo javnost. To je dolžnost in odgovornost tako novinarjev kot fotoreporterjev, zato ostro obsojamo vse tiste, ki so se odločili zanetiti nasilne proteste in jih tudi izpeljati. Tega ne sprejemamo in vsakršno nasilje tudi izjemno obsojamo, ter hkrati sporočamo, da bomo s svojim delom nadaljevali, saj bi brez slike in besede, ki jo pošiljamo v svet, brezno vsakršnega ekstremizma in nasilništva bilo še globlje."
DNS: najostreje obsojamo nasilje na shodu v Ljubljani
Iz Društva novinarjev Slovenije so ob tem sporočili, da najostreje obsojajo nasilje na shodu v Ljubljani, na katerem je za zdaj neznani storilec fizično obračunal s fotoreporterjem Živulovičem, ki je zgolj opravljal svoje delo, pri čemer pa je zaradi udarca v glavo pristal na urgenci. "Več novinarskih ekip poroča, da so jih nasilno odrivali in ovirali pri njihovem delu. Vnovič opozarjamo, da je vsakršno nasilje nesprejemljivo in da takšne razmere ne morejo postati običajno poklicno tveganje pri delu novinarjev, fotoreporterjev in snemalcev, ki na terenu opravljajo svoje osnovno poslanstvo – zbirajo in posredujejo informacije javnosti, ki si zasluži biti obveščena," so zapisali v izjavi za javnost.
"Izjavo notranjega ministra Aleša Hojsa, da smo za današnje dogodke soodgovorni tudi mediji, razumemo kot pritisk na delo novinarjev in medijev. Kontinuirani shodi v središču prestolnice so po vseh kriterijih dogodki, vredni novinarskega poročanja, četudi je to politikom všeč ali ne. Vlada Janeza Janše že nekaj časa skuša krivdo za epidemijo in vse slabo v tej državi naprtiti medijem, ministrova izjava pa je le še nov poskus v tej smeri. Smo pa tudi v Društvu novinarjev Slovenije vedno pozivali medije, naj pri svojem delu sledijo vsem profesionalnim standardom," so še dodali.
ZNP: Napadi so bili načrtno in zahrbtno izvedeni
Tudi v Združenju novinarjev in publicistov (ZNP) so ostro obsodili napade na novinarje, fotografe in snemalce, ki so se zgodili na včerajšnjem nasilnem izgredu. "Napadi, med katerimi je bil hudo poškodovan fotograf, fizično pa so bili napadeni tudi nekateri snemalci in novinarji, so še toliko bolj zaskrbljujoči, ker so bili nekateri izmed njih izvedeni načrtno, namerno in zahrbtno. Gre za strahopetne in najbolj zavržne napade na delo novinarjev in drugih zaposlenih v medijih v zadnjih nekaj letih. Od policije pričakujemo, da bo napade raziskala in o rezultatih preiskave obvestila javnost, od drugih protestniških skupin pa, da se bodo od njih distancirale in jih obsodile," so zapisali.
EFJ obsoja napade na medije v Sloveniji
Tudi generalni sekretar Evropske zveze novinarjev (EFJ) Ricardo Gutierrez se je odzval na najnovejše besedne napade na novinarje v Sloveniji ter nasilje nad njimi. Ostro je obsodil napade na novinarje in izrazil solidarnost z njimi.
"Zelo zaskrbljujoče je, da slovenski politiki v veliki meri prispevajo k vedno večji sovražnosti in sovraštvu do novinarjev. Predstavnike Slovenije pozivamo, naj nemudoma prenehajo z ustrahovanjem in diskreditacijo zaposlenih v medijih," je zapisal.
KOMENTARJI (1034)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.