V soboto je v Sloveniji umrlo šest bolnikov s covid-19, skupno je umrlih 28. Število novih okužb pa pada. Potrdili so jih 20, a izvedli tudi nekaj manj testov, 655. Hospitaliziranih je 108 oseb, 31 na intenzivni negi, pet pa so jih odpustili iz bolnišnice.
'Epidemija se ne umirja'
Vodja svetovalne skupine v okviru ministrstva za zdravje, dr. Bojana Beovič, je ocenila bilanco po mesecu dni. Kot je povedala, število primerov ni takšno, kot je v epicentrih po Evropi. Ob tem je izpostavila Španijo in Italijo. "Še vedno so vsi ljudje, ki potrebujejo zdravljenje, zdravljeni, kot je treba. Kadra je dovolj, tudi aparatur in postelj." Povedala je, da je kratkoročni cilj dosežen, velik problem pa še vedno predstavljajo domovi za starejše.
Dosedanjim ukrepom je epidemijo uspelo spraviti v stacionarno stanje. "Nismo pa uspeli s temi ukrepi obrniti številk navzdol. Epidemija se ne umirja. Da bi vzdrževali stanje v bolnišnicah, bi morali mesece imeti takšne ukrepe. Zato je zelo pomembno, da z boljšim upoštevanjem ukrepov obrnemo krivuljo navzdol. Prej bomo to storili, prej bomo ven iz akutnega obdobja. Manj prenosov, manj bolezni, manj potreb po zdravstvenih intervencijah," je povedala vodja svetovalne ekipe.
Petrovec: Bojim se, da novi primeri izhajajo iz zasebnih druženj
Tudi predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Miroslav Petrovec je na današnji novinarski konferenci pozval prebivalstvo, naj spoštuje ukrepe države za zajezitev epidemije. Po njegovem mnenju so ukrepi primerni, delujejo, a ne dosežejo upada krivulje navzdol.
"Bojim se, da ti primeri izhajajo iz druženj, ki niso na javnih krajih, se pa dogajajo v zasebnih prostorih. Sporočilo je jasno – ostajaj doma," je dejal. Dodal je, da čeprav država prepoveduje druženje ljudi na javnih površinah, to ne pomeni, da so druženja petih družin z otroki v zasebnih prostorih v redu. "Druženje je odsvetovano tudi v zasebnih prostorih. Samo tako nam lahko uspe," je poudaril.
Sicer pa je Petrovec dejal, da se laboratoriji v Sloveniji, ki opravljajo testiranja na okužbo z novim koronavirusom, trudijo z "nadčloveškimi napori zagotoviti zadosti reagentov, in da nihče od tistih, ki potrebujejo testiranje, ni ostal brez kakovostnega testa".
Petrovec zagovarja, da bi testiranje na koronavirus razširili tudi na nekatere druge skupine, a je pri tem treba upoštevati preskrbljenost s kakovostnimi reagenti. "Treba se je zavedati, da imajo okrog nas države hujše težave in da vsi potrebujemo reagente," je dejal. Kakovostni reagenti so namreč ključni za izvajanje testiranja, a jih zdaj na svetovnem trgu primanjkuje.
Po njegovem mnenju mora biti primarna skrb glede testiranja namenjena bolnikom in zdravstvenim delavcem, da ne bi bilo prenosa okužb in žarišč v bolnišnicah.
Medsebojno obiskovanje največje tveganje
Da so bile slovenske ceste v soboto manj polne kot minuli konec tedna in da policija večjega števila kršitev ni zaznala, je na sobotni popoldanski novinarski konferenci dejal vladni govorec Jelko Kacin.
Medsebojno obiskovanje družin, prijateljev postaja ta hip največje tveganje, ocenjuje Kacin: ''Ohranjanje fizične distance bomo morali nadaljevati še naprej, vsaj še 2–4 tedne, pa tudi potem, ko bomo začeli ukrepe popuščanja, bodo morali biti ti ukrepi res dobro premišljeni.''
Kacin je v petek napovedal, da bodo med drugim za ta konec tedna z južne meje na nekatere ključne točke v notranjosti države premestili del policistov. A se to še ni zgodilo. Kot je v soboto pojasnil v. d. generalnega direktorja policije Anton Travner ob obisku kontrolne točke na mejnem prehodu Fernetiči, trenutno razmere obvladujejo. Pričakuje pa, da se bodo z razvojem pandemije in razmer na državni meji okoliščine spremenile.
V Medvodah so se lotili razkuževanja javnih površin. Razkuževali so vhode v trgovine, pošte, banke, policijo in občino.
V soboto aktiviranih najmanj 2751 pripadnikov sil za zaščito in reševanje
Vsakodnevno pa so za pomoč ob epidemiji aktivirani pripadniki Civilne zaščite in drugih organizacij ter številni prostovoljci. V soboto je bilo na vseh ravneh angažiranih najmanj 2751 pripadnikov sil za zaščito in reševanje, je zapisano v biltenu Centra za obveščanje RS.
Na ravni države sodelujejo štab Civilne zaščite, podporne službe, Državni logistični center Roje, Karitas in drugi. Na regionalni ravni so vpeti štab Civilne zaščite, podpora in logistika, na ravni občin pa občinski štabi Civilne zaščite, občine, gasilske enote, Rdeči križ Slovenije, javne službe in drugi.
V biltenu v poročilu o izvedenih aktivnostih med drugim izpostavljajo redno delitev zaščitne osebne varovalne opreme in drugih materialno-tehničnih sredstev po prioriteti ter zbiranje podatkov o nastanitvenih zmogljivostih za morebitno nastanitev bolnikov, zdravnikov, policistov in vojakov, oseb, ki bodo sprejeti v karanteno, in oseb, ki bodo po končanem zdravljenju odpuščene iz bolnišnic.
Zbirajo ponudbe za dobavo zaščitne opreme in podatke o donacijah ter urejajo mednarodne prevoze zaščitne opreme. Pregledujejo pobude prostovoljcev za vključitev v aktivnosti Civilne zaščite in Slovenske vojske. Usklajujejo oskrbo in pomoč ranljivim skupinam oziroma tistim, ki jo potrebujejo.
Poleg tega je pripravljen razdelilnik razdelitve zaščitne opreme ministrstvom in drugim državnim organom in tudi za upravljavce kritične infrastrukture ter razdelilnik razdelitve zaščitne opreme in razkužil za gasilske enote širšega pomena, še navaja bilten.
KOMENTARJI (1998)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.