Slovenija

'Za varnost bolnikov je poskrbljeno'

Ljubljana, 07. 10. 2008 09.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Na Onkološkem inštitutu imajo spet težave z legionelo. A vodilni zagotavljajo, da nevarnosti za bolnike in zaposlene ni.

Na onkologiji se je znova pojavila legionela.
Na onkologiji se je znova pojavila legionela. FOTO: POP TV

Na Onkološkem inštitutu (OI) v Ljubljani, kjer so v vodovodnem omrežju ugotovili povišane vrednosti legionele, zagotavljajo, da je za varnost bolnikov, zaposlenih in obiskovalcev poskrbljeno. Kot pravi strokovni direktor Janez Žgajnar, je vsem zagotovljen dostop do vode na mestih, kjer filtri zagotavljajo neoporečno vodo brez navzočnosti bakterije.

Na OI bodo za zagotavljanje neoporečnosti vode namestili približno 200 filtrov, kar naj bi po besedah strokovnega direktorja Janeza Žgajnarja stalo približno 10.000 evrov.

Povedal je še, da so 24. septembra za redno preverjanje navzočnosti legionele v vodovodnem omrežju odvzeli več vzorcev. Minuli petek so izvedeli, da so v treh stavbah (H, B, E), ki so vse novogradnje, povišane koncentracije. Zato so takoj začeli pregrevati vodo in se pripravljati na toplotni šok ter nameščati več filtrov.

Najvišja vrednost je bila izmerjena v stavbi H, manjše v stavbah D in E, v vzorcih iz stare stavbe C pa ni bilo niti ene kolonije te bakterije. Eden od vzrokov, da so legionelo zaznali v novogradnjah, v stari stavbi pa ne, je po Žgajnarjevih besedah morda v tem, da je stavba C manjša, manj zapletena, z manj cevmi.

Žgajnar je pojasnil, da se bodo zdaj usmerili v ugotavljanje vzrokov za pojav povišanih vrednosti, a je ob tem opozoril, da bitka z legionelo nikoli ni dobljena enkrat za vselej, ampak bodo vselej potrebni nadzor, sprotne meritve in prilagajanje na razmere.

Na OI bodo po izvedenih ukrepih počakali 14 dni in nato ponovno preverili navzočnost legionele v sistemu, je napovedal Žgajnar, ki zavrača, da ob dosedanjih opozorilih ne bi ukrepali, čeprav "rezultat še vedno ni takšen, kot bi si ga želeli". "Stvari so pod nadzorom in bolniki niso ogroženi," je še dodal. Po informacijah, ki jih ima, pa se z legionelo ni okužil noben bolnik.

Mazej Kukovičeva: Tudi to se zgodi

Ministrica je poudarila, da je problem legionele stvar rednega vzdrževanja.
Ministrica je poudarila, da je problem legionele stvar rednega vzdrževanja. FOTO: Dare Čekeliš

Ministrica za zdravje Zofija Mazej Kukovič je seznanjena z novim pojavom legionele na onkologiji. Inštitut za varovanje zdravja in zdravstveni inšpektorat že delujeta, je poudarila ministrica. "To je stvar rednega vzdrževanja. Tudi to se zgodi. Vzdrževanje mora biti jasno in stalno, prav tako kontrole. Legionela se namreč pojavlja prav v odvisnosti od tega, kakšno je vzdrževanje," je še poudarila na današnji novinarski konferenci.

Kaj je legionela?

Legionela je bakterija, ki se zadržuje v vodi. Nevaren je tisti vodovodni sistem, ki vzdržuje temperaturo vode v mejah med 25 in 55 stopinjami Celzija, pri temperaturah pod 20 in nad 60 stopinj Celzija pa je možnost za razvoj bakterije zanemarljiva. Toda sama temperatura 60 stopinj Celzija ni dovolj, da uniči že nastale kolonije, zato je treba občasno ves sistem ogreti na 70 stopinj Celzija in vodo pripeljati do vseh delov vodovodnega sistema.

Legionelo so našli tudi v cevovodih, kjer je pretok majhen oziroma voda po ceveh ni tekla dolgo časa. Lahko je tudi v hladni vodi, vendar je njeno razmnoževanje onemogočeno, tako da je v podzemnih vodah in hladnih pitnih vodah zelo redka ali pa sploh ni prisotna. Tudi stari vodovodni sistemi so lahko gojišče.

Legionela se širi s kapljicami vode

Legionela na onkologiji
Legionela na onkologiji FOTO: POP TV

Vse legionele lahko povzročijo okužbo, širijo se s kapljicami vode, torej tudi med prhanjem, tako da bakterija pride neposredno v pljuča. Pri pitju vode, ki vsebuje bakterijo legionele, ne more priti do okužbe, do izbruha bolezni lahko pride le z vdihavanjem, torej med prhanjem ali zadrževanjem v prostorih, kjer so vlažilci zraka in klimatske naprave z vlažilci. Nikakor pa se okužba ne prenaša s človeka na človeka.

Kako poteka legionarska bolezen?

Gre za atipično pljučnico, torej hudo infekcijo pljuč s smrtnostjo do 15 odstotkov, povzroči pa lahko tudi izbruh zelo nevarne pontiac mrzlice, ki pa ni smrtna. Klasična legioneloza se razvije v dveh do desetih dneh po infekciji, spremljajo jo slabo počutje, bolečine v mišicah, glavobol, zmedenost, težave z dihanjem, suh kašelj in povišana telesna temperatura. Traja nekaj tednov, zelo težka oblika pljučnice je sicer ozdravljiva, vendar raziskave z zdravljenjem z različnimi antibiotiki še potekajo. Oboli več moških kot žensk, najbolj ogroženi so starejši, bolni, tisti z oslabljenim imunskim sistemom in pljučnimi boleznimi, sladkorni bolniki in strastni kadilci. Tudi zato je večja nevarnost izbruha v bolnišnicah.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

teddy_bear
07. 10. 2008 17.16
uau ker hud gojišče...pa kolonije :D škoda k takig u šol nimamo :)
Tonček Balonček
07. 10. 2008 12.19
Ne bi bilo slabo, če bi to vodo prišla povzorčiti kar ministrica za zdravje, bo problem najhitreje rešen, še prej kot eletrika na Pediatriji!!