onkološki

Nov delovni režim na onkologiji razburja bolnike

08. 03. 2025 18.57

Bolniki, ki so na Onkološkem inštitutu doslej opravili pregled in dobili terapijo v istem dnevu, morajo po novem dvakrat v Ljubljano. Na inštitutu so se za spremembo delovnega režima odločili, da bi skrajšali dnevno čakanje na hodnikih in ljudem zagotovili kakovostnejšo obravnavo. To pa je v stisko spravilo predvsem bolnike, ki se na zdravljenje vozijo z oddaljenih koncev Slovenije. Dvojna vožnja je naporna že za zdravega, kaj šele za bolnega človeka, opozarjajo v Društvu onkoloških bolnikov, nekateri so odvisni tudi od svojcev, prevozov z rešilci.

Odstranitev želodca: ministrstvo v sistemski nadzor Barsosa

11. 02. 2025 09.49

Na ministrstvu za zdravje so seznanjeni z izsledki nadzora Zdravniške zbornice Slovenije v medicinskem centru Barsos. Na podlagi izsledkov bodo uvedli sistemski nadzor, so napovedali. Gre za primer odstranitve želodca napačnemu bolniku. Zbornica pri zdravniku ni ugotovila strokovnih nepravilnosti, dopušča pa možnost napake medicinske sestre.

Pri zdravniku niso odkrili napak, dvom padel na medicinsko sestro

28. 01. 2025 08.13

Zdravniška zbornica Slovenije v izrednem nadzoru Medicinskega centra Barsos pri nadzorovanem zdravniku ni ugotovila strokovnih nepravilnosti. Dopušča pa možnost, da je napako storila medicinska sestra pri označevanju histoloških vzorcev, so sporočili z zbornice. Gre za nadzor po primeru odstranitve želodca napačnemu bolniku.

Državne svetnike razjezil 'pobalinski odvzem' denarja zanje

25. 11. 2024 17.15

Državni svet je z 28 glasovi za in nobenim proti izglasoval veto na zakon o izvrševanju proračuna za leto 2025. Kljub dogovoru z vlado o povišanju sredstev državnemu svetu so koalicijski poslanci na parlamentarnem odboru za finance z dopolnilom državnemu svetu odvzeli približno 485.000 evrov sredstev, o tem pa se z državnim svetom niso posvetovali, je pojasnil predsednik DS Marko Lotrič.

S pomočjo modne revije zbirali denar za onkološki oddelek

16. 11. 2024 20.02

V Mariboru so, že drugo leto zapored, s pomočjo modne revije, zbirali denar za podporo mariborskemu onkološkemu oddelku. Dvanajst priznanih slovenskih modnih oblikovalcev pod okriljem Perfect Dress Code s Katjo, je združilo moči in skupaj so tako zbrali že skoraj 24.000 evrov, a zbiranje še ni končano, saj se bo nadaljevalo tudi preko SMS sporočil.

Proračun za 2025 zaznamovale geopolitične, varnostne in gospodarske razmere

16. 11. 2024 16.14

Vlada je pri pripravi predloga sprememb proračuna za leto 2025 upoštevala učinke pred kratkim dogovorjene plačne reforme, pričakuje pa tudi več prihodkov, kot jih je načrtovala doslej. V ospredju so še vedno ukrepi za obnovo po lanskih poplavah, je predlog proračuna v DZ predstavila Saša Jazbec s finančnega ministrstva. Tudi Svet EU in Evropski parlament sta dosegla politični dogovor o proračunu za leto 2025, ki se osredotoča na glavne politične prioritete Unije. Proračun je težak skoraj 200 milijard evrov v obveznostih in nekaj več kot 155 milijard evrov v plačilih, so sporočile institucije EU.

Golob zagotavlja, da dodatnih zamud pri mariborski onkologiji ne bo

25. 10. 2024 11.31

Premier Robert Golob je glede širitve mariborske onkologije kot najbolj pomembno izpostavil, da so dela na gradbišču v polnem teku, tako da dodatnih zamud zaradi tega, ker bi stroji stali, ne bo. Jih je pa ta investicija naučila, da bodo v prihodnje znali planirati in projektirati na pravilen način ter predvideti vse možne zaplete, je pojasnil.

V. d. direktorja Podgoršek: Dejavnost trboveljske bolnišnice ni ogrožena

15. 10. 2024 13.42

Ni potrebe, da bi Splošno bolnišnico (SB) Trbovlje, ki ima težave s poslovanjem in kadrovskim primanjkljajem, zaprli, je po srečanju z vodstvom bolnišnice zatrdil državni sekretar na ministrstvu za zdravje Denis Kordež. Tudi v. d. direktorja Marjan Podgoršek priznava težave, vendar meni, da dejavnost bolnišnice ni ogrožena.

Razkrivamo: Izvajalec del najavil za 2,3 milijona evrov stroškov

14. 10. 2024 22.13

Dokument dokazuje nesposobnost ministrstva za zdravje pri širitvi mariborske onkologije, ki jo bodo drago plačali. Ker se niso bili sposobni dogovoriti za odkup stanovanj na Masarykovi, zdaj izvajalec del najavlja za 2,3 milijona evrov stroškov zaradi zamude pri gradnji. Po naših podatkih je že poslal zahtevek v višini 700.000 evrov. Kdo bo prevzel odgovornost?

Otroci in mladi iz Gaze prispeli na rehabilitacijo v Slovenijo

13. 10. 2024 10.43

V Slovenijo je prispela skupina 10 otrok in mladostnikov iz Gaze, ki bodo v naslednjih tednih pri nas na rehabilitaciji v Soči. Najmlajši med njimi ima komaj štiri leta, vsi pa imajo poleg resnih poškodb tudi hude psihološke travme. V Sloveniji se bodo zdravili in okrevali najmanj 42 dni.

Teja Kleč: Ko s tabo nekdo iskreno spregovori o smrti, začnejo s tebe padati strahovi

05. 10. 2024 15.29

Teja Kleč je 47-letna oblikovalka, ki ustvarja pod imenom Teja Ideja. Ima raka, ki izvira iz slepiča, in tumorje v trebušni votlini, ki počasi rastejo. Pozno, šele pred dvema letoma po desetletju črevesnih težav, so ji odkrili to redko obliko raka. Onkologi so ji nedolgo nazaj predlagali, da bi se še naprej zdravila s kemoterapijo, ki bi ji verjetno življenje podaljšala za nekaj mesecev, a odločila se je, da se tej možnosti odreče in da raje kakovostno preživi zadnje obdobje življenja.

Golob: Stroji so na gradbišču, spor s stanovalci ne vpliva več na gradnjo

03. 10. 2024 13.49

Več kot mesec dni po tem, ko so na onkologiji v Mariboru vodilne pozvali, da si ogledajo katastrofalne razmere, v katerih se zdravijo najbolj bolni, se je predsednik vlade le odzval povabilu. Skupaj z ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel je obiskal Maribor in si ogledal gradbišče. "Gradbeno dovoljenje je dokončno ne glede na odkup stavbe na Masarykovi, stroji so na gradbišču, zato to ne vpliva več na gradnjo onkologije. Prepričali smo se, da so vse možnosti za ustavitev gradnje izčrpane," je zagotovil Golob. Vlada pa obljublja še, da bodo izgubljeni čas, ko je gradnja zaradi spora zastala, nadoknadili in projekt še pospešili.

'Kupiti si moramo nov dom, kar pa s ponujenim denarjem ni možno'

03. 10. 2024 06.00

Kaj se dogaja z mariborsko onkologijo in kaj z odkupom stanovanj na Masarykovi ulici? Medtem ko direktor urada za investicije na ministrstvu za zdravje Tomaž Pliberšek vztraja, da so cenilci prebivalcem Masarykove postavili pošteno ceno, eden od stanovalcev Drago Fišer poudarja, da se s ponujenim denarjem na trenutnem nepremičninskem trgu ne da kupiti novega doma.

Stanovalci Masarykove: 'Smo na strani bolnikov. A da nas država izigrava, je višek'

01. 10. 2024 19.04

Bodo stanovalci stavbe na Masarykovi, ki stoji tik ob gradbišču novega onkološkega oddelka mariborskega kliničnega centra, in država vendarle našli skupni jezik? Za skupno mizo bodo sedli jutri zvečer. In neuradno naj bi država za odkup stanovanj ponudila 1700 evrov na kvadratni meter ter 36 odstotkov tako imenovane pravične cene. To je manj, kot pričakujejo stanovalci. A šef Urada za investicije v zdravstvu je pred srečanjem optimističen. Kako pa odgovarja stanovalcem, ki trdijo, da jih država izigrava in da je postopek tega odkupa – kot se je izrazil eden od njih – svinjarija?

Ministrica z Golobom v Maribor, pred tem pogajanja s stanovalci

01. 10. 2024 12.30

Predsednik vlade Robert Golob in ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel ob vse glasnejših opozorilih o zaskrbljujočih razmerah v četrtek načrtujeta obisk oddelka za onkologijo UKC Maribor. Tako si bosta tudi na terenu ogledala dejansko stanje, je dejala ministrica.

'Vladajoči očitno živijo v milnem mehurčku in brez stika z resničnostjo'

01. 10. 2024 06.00

"Vladajoči očitno živijo v milnem mehurčku, brez stika z resničnostjo. Upam pa, da bo ta milni mehurček čim prej počil, ko se bo zaletel v vse večji kup gnoja, ki se dela iz praznih obljub v zvezi z onkologijo Maribor." To so besede Polone Selič Zupančič, ki je ena od pobudnic zbiranja denarja za odkup stanovanj na Masarykovi v Mariboru, da bi se gradnja oddelka za onkologijo nadaljevala. Selič Zupančičeva se je v stiski in želji pomagati obrnila celo na vse Slovenke in Slovence, da bi ob nesposobnosti ministrstva za zdravje donirali in tako zagotovili 500 tisoč evrov za odkup stanovanj v dobro vseh onkoloških bolnikov. Kdaj naj bi zaživele SMS-donacije, se je gradnja oddelka za onkologijo v Mariboru znova začela, kot je to pred tremi dnevi zagotovilo zdravstveno ministrstvo, do kdaj bodo najtežje terapije potekale sredi gradbišča?

Onkološki inštitut z novo direktorico in strokovno vodjo

30. 09. 2024 06.46

Svet Onkološkega inštituta Ljubljana je na popoldanski seji za direktorico zavoda imenoval Zlato Štiblar Kisić, za strokovno direktorico pa Janjo Ocvirk. Obe trenutno funkciji opravljata kot vršilki dolžnosti. K imenovanju Štiblar Kisićevi mora soglasje podati še vlada.

V rožnati oktober s kampanjo Pretipaj še svoje

30. 09. 2024 15.15

Združenje Europa Donna Slovenija v rožnati oktober vstopa s kampanjo Pretipaj še svoje, ki poudarja pomen preventive in zgodnjega odkrivanja raka dojk. Ta je namreč, če je odkrit dovolj zgodaj, dobro ozdravljiv, so povedali na novinarski konferenci. Ob tem so izpostavili pomen rednega mesečnega samopregledovanja in presejalnih programov.

Potrdili gradbeno dovoljenje: gradnja onkologije Maribor se nadaljuje

27. 09. 2024 10.35

Potem ko so onkološki bolniki sporočili, da bodo sami začeli zbirati finančna sredstva za onkologijo Maribor, saj se kljub glasnim opozorilom nič ne premakne, gradnja nujno potrebnega novega stolpiča pa stoji, je le bil narejen prvi korak. Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu je izvajalca gradbenih del že napotil na gradbišče, da nadaljuje s širitvijo onkologije v Mariboru. Danes so namreč dobili potrdilo o dokončnosti gradbenega dovoljenja. A še vedno ostaja spor z lastniki stanovanj na Masarykovi, za katerega ni jasno, kako bo vplival na nadaljevanje gradnje. Od štirinajstih jim je doslej uspelo pridobiti le pet soglasij lastnikov. Ti naj zahtevali še okoli 500 tisočakov. Onkološki bolniki so tako sporočili, da bodo denar zbirali sami, na ministrstvu pa na to odgovarjajo, da je denar za širitev onkologije Maribor zagotovoljen.

'Onkološki bolniki nismo nacionalnega pomena, borili se bomo sami'

27. 09. 2024 06.00

Ker država ne uredi odkupa stanovanj na Masarykovi v Mariboru, bodo onkološki bolniki zdaj sami začeli zbirati denar za njihov odkup stanovanj, ki bi omogočil nadaljevanje gradnje. Gradnja sedemnadstropne onkološke stolpnice zamuja že več kot leto, bolniki pa trpijo v nevzdržnih razmerah. V odprtem pismu sta vse razkrili avtorici Klavdija Kokol in Polona Selič Zupančič, ki sta zdaj tudi pobudnici zbiranja denarja za odkup stanovanj. "Onkološki bolniki nimajo časa, da se pridela še eno leto zamude pri gradnji," je v oddaji 24UR ZVEČER poudarila Selič Zupančič.

Še vedno katastrofalno stanje: vodilne povabili na obisk, odzval se ni nihče

25. 09. 2024 15.40

Pred mesecem dni so onkološke bolnice, ker niso videle druge možnosti, same začele opozarjati na nevzdržne razmere na mariborski onkologiji. Stanje je katastrofalno, so pričevali tako bolniki kot vodilni v UKC Maribor. V tem času se je klicem na pomoč pridružil tudi OI Ljubljana, ki se sooča s hudo prostorsko stisko. Izkazalo se je, da je onkologija v Sloveniji podhranjena tako prostorsko kot kadrovsko. In kaj se je spremenilo? Prav nič, opozarjajo v UKC Maribor.

Prostorska stiska: 'Onkološki inštitut poka po šivih'

17. 09. 2024 13.34

Na Onkološkem inštitutu Ljubljana so ob svetovnem dnevu varnosti pacientov ponovno opozorili na prostorsko stisko, s katero se soočajo že vrsto let. Ministrstvo za zdravje so pozvali, naj zagotovi sredstva za nadgradnjo objekta H in novogradnjo objekta R, za katera so gradbeno dovoljenje pridobili junija lani in bo kmalu poteklo, da lahko začnejo gradnjo.

Koliko časa bodo bolnike z rakom v Mariboru še zdravili sredi gradbišča?

12. 09. 2024 19.32

Zaradi zapletov pri gradnji onkološkega oddelka v Mariboru bolnike z rakom še vedno zdravijo v nemogočih razmerah, sredi gradbišča. Koliko časa bo to še trajalo? Odgovora na to vprašanje ni, ob tem pa se redno kvarita še obsevalnika. Lahko se celo zgodi, da bodo morali oddelek zapreti.

Kako preprečiti, da bi javno zdravstvo ostalo brez vrhunskih zdravnikov?

12. 09. 2024 06.00

Medtem ko v bolje plačane službe bežijo medicinske sestre in zdravniki in ko ni jasno, ali bodo v mariborskem kliničnem centru ostali brez onkologije, so na zdravstvenem ministrstvu razgrnili spremembe javnega in zasebnega sektorja. Zdravniki v javnem zdravstvu ne bodo mogli več delati za zasebnika na samoplačniškem trgu. Glavna točka novele zakona o zdravstveni dejavnosti pa so podjemne pogodbe. Zaposlene naj bi za delo motivirali z manj obdavčenimi podjemnimi pogodbami, olajšava pa bo veljala le, če bodo podjemno pogodbo sklenili s svojim delodajalcem. Je to rešitev ali nas čaka prebeg preostanka javnega zdravstva v zasebni sektor? Kje je zdravstvena reforma, ki jo je premier obljubljal za leto 2024? Kaj se dogaja z najdlje trajajočo stavko zdravnikov v zgodovini Slovenije? V oddaji 24UR ZVEČER smo gostili ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel.

Klinični psihologi in psihiatri nasprotujejo predlogu zakona o psihoterapiji

11. 09. 2024 14.17

Klinični psihologi in psihiatri z UKC Ljubljana, Onkološkega inštituta in URI Soča nasprotujejo predlogu zakona o psihoterapiji. Menijo, da je za paciente škodljiv, saj med drugim predvideva prenizka teoretična in praktična znanja psihoterapevtov ter uvaja neznanstvene metode zdravljenja, so sporočili na skupni novinarski konferenci. Hkrati tudi člani nevladnih in drugih organizacij niso zadovoljni z osnutkom zakona. Podpirajo regulacijo in ureditev področja psihoterapije kot samostojnega poklica, ki pa bi se izvajala na različnih področjih, poleg zdravstva še v socialnem varstvu, šolstvu idr. "Skrbi pa nas, da trenutni osnutek zakona v ničemer ne povečuje dostopnosti psihoterapije in jo celo slabša," so poudarili.

Cepljenje proti HPV odslej brezplačno za vse do 26. leta

06. 09. 2024 15.23

Zaradi okužbe s HPV pri nas letno za rakom zboli več kot 150 žensk in 40 moških, približno 1600 žensk pa se zdravi zaradi predrakavih sprememb materničnega vratu. Nekatere vrste raka pa lahko varno in učinkovito preprečimo s cepljenjem proti HPV, ki je po novem brezplačno za vse mlade do 26. leta. Na Onkološkem inštitutu upajo, da se bo za cepljenje posledično odločilo več mladih. Doslej se je kljub koristim proti HPV cepila manj kot polovica deklet in slaba četrtina fantov.

'Odhaja tudi onkolog, rešitev je takojšnji konsenz s stanovalci'

06. 09. 2024 06.00

Strokovna direktorica UKC Maribor Nataša Marčun Varda poziva pristojne, naj ukrepajo in preprečijo kolaps onkologije v Mariboru. Ker se ne najde skupnega jezika za primerno ceno odkupa stanovanj na Masarykovi, zaostaja gradnja novega stolpiča. Rešitev je, da se v najkrajšem času ta stanovanja odkupijo po ceni, za katero stanovalci menijo, da so do nje upravičeni: "Gre za stare ljudi, ki tu živijo leta in si seveda ne želijo zapustiti svojih domov." Kot poudarja, iz UKC Maribor deloma zaradi slabih pogojev dela odhaja tudi onkolog: "Zaradi zaostanka v gradnji so se začeli tudi odhodi kadrov, upam, da se to ustavi."

Klic na pomoč: (pre)stari obsevalniki, kemoterapija v hrupu in na hodniku ...

05. 09. 2024 06.00

Mariborski onkološki bolniki kličejo na pomoč. Kot opisujejo, v zadušljivi smrdljivi kleti mariborske onkologije na obravnavo čakajo vse do večera, stojijo v dolgih kolonah, kemoterapije prejemajo na hodnikih, v hrupu. Bojijo pa se, da bodo ostali brez zdravljenja v Mariboru. In da se bodo morali v izredno ranljivem stanju v najpomembnejši bitki za življenje voziti v Ljubljano. "Iskrena bom. Bojazen je upravičena," opozarja namestnica predstojnice Oddelka za onkologijo v Mariboru Tamara Petrun.

Covid-19 zopet kroži, kaj storiti, če test pokaže pozitiven rezultat?

19. 08. 2024 19.06

Zadnje tedne se po svetu znova veča število obolelih za covidom-19. Na porast koronavirusa pa nismo imuni niti v Sloveniji. Nekatere bolnišnice, med njimi tudi Splošna bolnišnica Novo mesto in Onkološki inštitut, so zato omejile obiske in spet priporočajo nošenje zaščitne maske. A čeprav se bolezen širi, večina bolnikov zboli z blagimi znaki, hudi zapleti pa so zelo redki. In kaj moramo torej v postpandemskem času narediti, če test za covid-19 pokaže pozitiven rezultat?

Ponovna porast okužb s koronavirusom, bolnišnice omejujejo obiske

13. 08. 2024 20.31

Po zelo mirni pomladi in prvem delu poletja se zadnje tedne po svetu spet povečuje število obolelih za covidom-19, na kar je opozorila tudi Svetovna zdravstvena organizacija. Ob tem analize odpadnih voda kažejo, da je virusa v resnici še do 20-krat več, kot kažejo testi. Podobno opažajo tudi zdravniki pri nas. Nekatere bolnišnice – med njimi Onkološki inštitut – so zato omejile obiske in spet priporočajo nošenje zaščitne maske. Čeprav se bolezen širi, pa večina bolnikov zboli z blagimi znaki, hudi zapleti so zelo redki.