Po politično burnem tednu so nastopili tedni zatišja in za nekatere bržkone čas samorefleksije po zadnjem odzivu javnosti. Le še 26 odstotkov vprašanih namreč podpira delo vlade, več kot dvakrat toliko mu nasprotuje. V največji vladni stranki medtem strasti mirijo, češ da gre zgolj za prehodno obdobje. "Če sprejemamo odločitve na podlagi javnih mnenj, potem stremimo k temu, da sprejemamo všečne odločitve, ki marsikdaj niso dobre, še posebej pa niso dolgoročno dobre," pravi finančni minister iz vrst Gibanja Svoboda Klemen Boštjančič.
"Verjamem, da se bo trend obrnil, ko bodo ljudje na lastni koži občutili, da so ukrepi potrebni in dobri za vse državljanke in državljane," pa dodaja minister za Slovence v tujini Matej Arčon.
Da je potreben, pa so državljani poslušali tudi, ko je šlo za posvetovalni referendum drugega bloka krške nuklearke. Vse parlamentarne stranke, z izjemo Levice, so ga enotno podpirale, a ko so v oddaji Tarča razkrili zakulisne dogovore strank, da so za izpeljavo referenduma nameravale zaobiti zakon, s tem pa, kot je opozarjala vladna služba, izigrale voljo ljudstva, pa stranke naenkrat niso bile več tako enotne.
'Politiki je spodrsnilo, državljankam in državljanom se je treba opravičiti'
"Vprašanje se je zmanipuliralo, koalicija, na kateri ta trenutek leži največja odgovornost, pa žal ni enotna," je takrat dejal poslanec SDS Zvone Černač. Predsednik vlade Robert Golob medtem: "Referendum, ki ga omenjate, je bil na nek način izsiljen z enostransko pobudo SDS. Ta isti SDS je zdaj enostransko umaknil svojo pobudo."
Civilna družba je s prstom pokazala na Danijela Levičarja, ki da bi v nastalem fiasku moral prevzeti odgovornost, a jim je prvi vladni operativec za Jek 2 odgovarjal: "Sprašujem se le, kakšni lobiji stojijo za njim, da si ne želijo uporabiti vseh tehnoloških rešitev, ki jih imamo v Sloveniji. Kar se je zgodilo z javno debato o referendumu in Jek 2, je pa preseglo vse meje."
Kljub temu bi referendum s 45 odstotki podpore tudi po razkritju političnega kupčkanja uspel, kaže analiza inštituta Mediana, a s precej manj prepričljivo večino kot pred pol leta. Delež tistih, ki bi Jek 2 na referendumu nasprotovali, se je namreč podvojil. "Politiki je spodrsnilo, državljankam in državljanom se je treba opravičiti," ob tem pravi Arčon.
Na sporedu nepredvidljivo tajno glasovanje
Glavni akterki zakulisnega dogovarjanja, največji parlamentarni stranki, sta ob tem kot edini izgubili podporo. Več pa je postalo neopredeljenih. Bazen, v katerem bodo svoj preboj v parlament bržkone iskali novi/stari obrazi – nastajajoče stranke Anžeta Logarja, Karla Erjavca, Marka Lotriča, potencialno tudi Vladimirja Prebiliča.
Aktualne stranke v parlamentu pa prihodnji mesec čaka še eno tehtanje. Na politično izjemno nepredvidljivem tajnem glasovanju bodo namreč odločali o kandidatu za guvernerja Banke Slovenije. Z javno znano favoritko koalicije Sašo Jazbec se sicer podpora 46 poslancev, ki bi Antona Ropa ustoličili na vrh Banke Slovenije, zdi nemogoča. A glasovanje je tajno, del koalicije pa naj bi bil Ropu neuradno naklonjen.
KOMENTARJI (376)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.