Črna kronika

39-letnika, ki je umoril nekdanjo ženo, gnala maščevanje in ljubosumje

Kranj, 12. 11. 2024 09.30 | Posodobljeno pred 9 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Gorenjski kriminalisti so v sodelovanju z avstrijskimi varnostnimi organi uspešno zaključili kriminalistično preiskavo smrti 33-letne ženske na območju Brnika. Državljanka Irana je iz Istanbula priletela na ljubljansko letališče, na tamkajšnjem parkirišču pa jo je pričakal njen nekdanji mož, ki jo je na zahrbten in grozovit večkrat zabodel z nožem. Po dejanju se je odpeljal v Celovec. Pripadniki specialne enote Cobra so ga prijeli na njegovem delovnem mestu.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: 39-letniku bodo sodili v Sloveniji
    03:15
    Iz 24UR: 39-letniku bodo sodili v Sloveniji
  • Vodja kriminalistične policije na avstrijskem Koroškem o zločinu
    02:40
    Vodja kriminalistične policije na avstrijskem Koroškem o zločinu
  • Vodja oddelka za organizirano kriminaliteto na PU Kranj o zločinu
    03:00
    Vodja oddelka za organizirano kriminaliteto na PU Kranj o zločinu

Na novinarski konferenci sta sodelovala predstavnika slovenske in avstrijske policije, in sicer Luka Pisovec, vodja oddelka za organizirano kriminaliteto na Policijski upravi Kranj, in Oberst Gottlieb Türk, vodja kriminalistične policije na avstrijskem Koroškem. 

V petek zgodaj zjutraj je na enem od parkirišč na letališču Brnik zaposleni našel truplo ženske. Kriminalisti so z ogledom kraja zločina ugotovili, da ima žrtev večje število globokih vbodnih ran. V nadaljevanju so ugotovili tudi njeno identiteto, in sicer da gre za 33-letno državljanko Irana z urejenim statusom prebivanja v Avstriji. Ženska je 7. novembra z letalom iz Istanbula prispela na ljubljansko letališče. Po pristanku se je peš odpravila do svojega vozila na parkirišču. Tam je nato do nje pristopil storilec, ki jo čakal dlje časa, in jo na grozovit ter zahrbten način zabodel več kot desetkrat. Nato se je z vozilom z avstrijskimi registrskimi tablicami odpeljal v Celovec. 

Policija je hitro ugotovila identiteto osumljenca, nekdanjega partnerja žrtve, in podala predlog za izdajo evropskega naloga za prijetje, je povedal Pisovec. Avstrijski organi so 39-letnega iranskega državljana prijeli na njegovem delovnem mestu, v supermarketu v Celovcu, in ne na njegovem domu, kot se je sprva poročalo. Moški se aretaciji ni upiral. Med zaslišanjem je priznal okrutno dejanje, policija pa je med hišno preiskavo našla tudi morilsko orožje – kuhinjski nož – ter oblačila, ki jih je nosil v času izvršitve umora. 

Kot je pojasnil Gottlieb Türk, je osumljeni moški v Avstrijo prišel leta 2017 skupaj z ženo in dvema otrokoma. Tako žrtvi kot osumljencu so v Avstriji zavrnili prošnjo za mednarodno zaščito, sta pa imela veljavno dovoljenje za prebivanje pri naših severnih sosedih. Par se je leta 2008 poročil v Iranu, lani pa sta se ločila. Po prihodu v Evropo se jima je rodil še tretji otrok. 

39-letnik je trenutno v priporu v Celovcu in čaka na izročitev Sloveniji, kjer mu bodo sodili za umor. Grozi mu najmanj 15 let zapora. Po besedah Pisovca vsi zbrani dokazi nakazujejo, da je šlo za femicid, moškega naj bi gnala maščevanje in ljubosumlje, z nekdanjo partnerko naj bi se prepirala tudi glede skrbništva otrok. 

14-letni sin in petletna hčerka nekdanjega zakonskega para sta bila po prijetju očeta predana zdravniškemu osebju, nato pa avstrijskemu centru za socialno delo. Tretji otrok se medtem nahaja v zdravstveni ustanovi, kjer ima 24-urno oskrbo. 

Mesec: Femicid je le vrh ledene gore

Minister za delo Luka Mesec je v odzivu zapisal, da je femicid le vrh ledene gore in da je nasilja nad ženskami v naši družbi bistveno več, kot smo si pripravljeni priznati. "Ta isti petek sem bil zvečer na Ptuju, kjer smo obeležili 20-letnico Varne hiše, torej zatočišča žensk, ki bežijo pred nasiljem. Grozljiv podatek je, da v 20 letih nikoli ni bila prazna," je dodal. 

Ob tem je spomnil, da v novembru tradicionalno potekajo dnevi boja proti nasilju nad ženskami. "Umor partnerke na letališču je novo opozorilo, da je treba pravi čas storiti vse za zaščito žrtve in umik povzročitelja," je poudaril in pojasnil, da so na ministrstvu nedavno pripravili resolucijo za boj proti nasilju v družini in nad ženskami, ki opozarja na manko preventivnih aktivnosti in izobraževanj strokovnjakov, ki se v praksi soočajo z nasiljem, še posebej pa izpostavlja ranljiv položaj priseljenk, ki so žrtve nasilja.  

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10