Slovenija

V Avstriji prijeli osumljenca, ki naj bi na Brniku ubil 33-letno žensko

Ljubljana , 09. 11. 2024 19.18 | Posodobljeno pred 3 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Kaja Kobetič, N.L.
Komentarji
0

Avstrijski varnostni organi so ob sodelovanju s slovensko policijo v Avstriji pridržali 39-letnega osumljenca, ki naj bi na območju Brnika ubil 33-letno žensko, so zvečer potrdili na Policijski upravi Kranj. Po naših informacijah naj bi osumljenec, tuji državljan, partnerko več kot desetkrat zabodel in nato z avtomobilom pobegnil. Ob takšnih surovih zločinih se znova poraja vprašanje, ali bi morali ženske bolj zaščititi in femicid v posebnem členu opredeliti kot kaznivo dejanje. Ministrica za pravosodje pravi, da pripravljajo spremembe, stroka pa svari pred morebitno diskriminacijo.

"V okviru varstva osebnih podatkov in interesa preiskave lahko potrdimo, da so avstrijski varnostni organi danes ob sodelovanju s slovensko policijo na območju Avstrije prijeli 39-letnega osumljenca in opravljajo prva preiskovalna dejanja. Motiv za dejanje, katerega posledica je smrt 33-letne žrtve, in druge okoliščine še niso pojasnjene in so predmet nadaljnje kriminalistične preiskave," so sporočili iz PU Kranj in dodali, da zaradi interesa intenzivne preiskave drugih informacij ne moremo podati.

Po naših informacijah naj bi osumljenec žrtev več kot desetkrat zabodel. V četrtek okoli sedme ure zvečer, potem ko je pristala na brniškem letališču, jo je počakal na parkirišču in ji zadal usodne poškodbe. Približno 12 ur pozneje, v jutranjih urah, je bila o tem obveščena tudi Policija. Žrtev naj bi našli ob njenem avtomobilu, storilec pa je pobegnil. Odšel naj bi z avtomobilom. Ali je policija o storilcu na begu obvestila sosednje države oziroma razpisala tiralico, Policija sprva ni razkrila. 

 "Pravnega okvirja, da bi se to zelo hitro zgodilo, ni. Torej v roku enega dneva se lahko razpiše tiralica, odredi jo sodišče, Policija pa potem zanjo poskrbi. Policija potem komunicira z drugimi policijami, Europolom," o postopku pravi Miha Šepec, profesor na Katedri za kazensko pravo na Pravni fakulteti v Mariboru. Žrtev naj bi bila državljanka Irana, tako ona kot storilec pa naj bi živela v avstrijskem Celovcu. Partnerja naj bi gnalo ljubosumje. 

Bodo femicid opredelili v posebnem členu?

To letos sicer ni prvi primer femicida. Spomnimo, aprila je mož svojo ženo zvabil na kraj, kjer jo je z nožem nato umorila njegova ljubica. Julija je 46-letnik z ostrim predmetom ubil 44-letno partnerko na ljubljanskem Viču, pred dobrim mesecem dni pa je v Slovenj Gradcu tridesetletnik najprej ustrelil 40-letno partnerko, nato pa še sebe. Da pripravljajo spremembe kazenske zakonodaje, med katerimi bi naslovili tudi femicid, danes pojasnjuje pravosodna ministrica.

"Da se bo v enem odstavku posebej uredilo še to, kadar je umor posledica tega, da nekdo izrabi intimni partnerski odnos. Da bi na takšen način bilo lažje dokazovanje tudi na sodišču," napoveduje  ministrica za pravosodje Andreja Katič. 

Na mizi pa je tudi, dodaja ministrica, da bi femicid v posebnem členu opredelili kot kaznivo dejanje, kot je to denimo letos storila tudi sosednja Hrvaška. In čeprav stroka prikimava, tudi Šepec, da so ženske v primerjavi z moškimi storilci bolj ranljive žrtve in si zaslužijo posebno zaščito, pa ob takšnih predlogih opozarja: "Problem nastane, kaj pa če nekdo ubije otroka. Potem imamo kazenski zakonik, ki bolj ščiti žensko v primerjavi z otrokom. Potem bi rekli, ne ne, to ne more biti, dajmo še kaznivo dejanje otroka za hujše. Potem bo nekdo prišel, kaj pa invalida. Potem rabimo še za eno kaznivo dejanje. Torej ne moremo na tak način pisati zakon," svari Šepec. 

A ključno je, da bi takšne primere preprečili in da do femicidov sploh ne bi prihajalo, se strinjata oba, zato je ključna preventiva. "Če mi spremenimo kazenski zakonik in govorimo o mrtvi ženski, je to tisto zadnje dejanje," pravi Katičeva. 

"Mi mehanizme imamo, problem pa je, da se pravna država z njimi začne ukvarjati, ko se primeri zgodijo. Zagotovo se da marsikaj narediti na področju nasilja v družini, potem zaščitnih ukrepov za ženske, tam je verjetno največ manevrskega prostora," še meni Šepec. "Kot družba se moramo spremeniti, da ne bo toleriranja do nasilja," še dodaja Katičeva. 

Prav ta mesec sicer obeležujemo mednarodne dneve boja proti nasilju nad ženskami. Začnejo se 25. novembra, akcije ozaveščanja pa trajajo 16 dni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15