Premier, ki opravlja tekoče posle, Marjan Šarec in minister za zdravje v odhodu Aleš Šabeder sta na novinarski konferenci potrdila, da imamo v Sloveniji skupno 16 primerov okužbe z novim koronavirusom. "V javnosti se pojavljajo dezinformacije, a to je realna številka do tega trenutka," je dejal Šarec.
Vsi ukrepi, ki jih izvajamo za omejitev okužbe, delujejo, pa je zatrdil Šabeder. "Imamo bistveno prednost pred drugimi državami, saj nam je takoj uspelo najti pacienta nič. Tako da skozi sezname kontroliramo to epidemiološko situacijo."
Neuradno: novi oboleli trije zdravstveni delavci iz Metlike
Več informacij o današnjih novih potrjenih primerih niso želeli dajati. Potrdili so zgolj, da "gre za osebe, ki so bile v stiku z obolelim zdravstvenim delavcem in so se iz delovnega procesa umaknile, še preden so zbolele."
Neuradno je okužen mlajši moški, reševalec z območja Metlike, ki je bil v stiku z obolelim zdravnikom iz ZD Metlika. Testirali so ga v bolnišnici Novo mesto. Okuženi naj bi bili tudi dve medicinski sestri iz Metlike.
"Teh podatkov ne morem komentirati," je na vprašanje, ali lahko potrdi, da gre pri treh novih primerih za zdravstvene delavce, odgovorila direktorica NIJZ. Šarec pa je dodal, da teh podatkov ne komentirajo, saj "se že pojavljajo stigmatizacije", ter se skliceval na varstvo osebnih podatkov.
Minister Šabeder je v oddaji 24UR dejal, da je širjenje okužbe med zdravstvenimi delavci "scenarij, ki so se ga najbolj bali". "Trenutno imamo šest pozitivnih bolnikov izmed 16, tako da je delež zdravstvenih delavcev sorazmerno velik." Uradno so do zdaj potrdili okužbo pri moškem in njegovi soprogi, ki sta zaposlena v UKC Maribor ter pri zdravniku iz ZD Metlika.
V soboto zvečer potrdili prvo okužbo v slovenski Istri
Za Primorske novice je spregovorila 31-letna Lucijčanka, pri kateri so okužbo potrdili sinoči. Da so včeraj zvečer potrdili primer okužbe v slovenski Istri, so danes potrdili tudi na novinarski konferenci. Dejali so zgolj, da gre za osebo, ki je čez Italijo pripotovala iz Švice, kjer je poučevala smučanje. "Zbolela je že v Švici in se brez stika pripeljala v Slovenijo, kjer jo je po protokolu obravnaval osebni zdravnik," je potrdila direktorica NIJZ.
Za Primorske novice pa je 31-letnica dejala, da se je že v Švici slabo počutila ter da je o tem obvestila tudi svojce in izrazila željo, da opravi test. Ti so od torka iskali nasvet pri vseh pristojnih institucijah, kjer pa so glede na opis njenega počutja, ki ni vključevalo vročine, presodili, da testiranje ni potrebno. Domov se je vrnila v sredo, od takrat je bila v samoizolaciji. Pri pristojnih je poizvedovala, kaj storiti in glede možnosti testiranja, a jasnih odgovorov ni prejela. Zato se je včeraj sama odpeljala do izolske urgence, kjer je počakala pred vstopno točko, kjer opravljajo teste. Tu so ji vzeli bris in jo poslali domov. Včeraj okoli 20. ure pa so ji sporočili, da je test pozitiven. Trenutno se nahaja na Infekcijski kliniki v Ljubljani.
'Epidemije še zdaleč nimamo'
Direktorica NIJZ Nina Pirnat je dejala, da "epidemije v Slovenije še zdaleč nimamo". Prav tako upa, da jim bo z ukrepi, ki jih že izvajajo, uspelo preprečiti. Da "za zdaj še ni bilo razloga za razglasitev epidemije", je dejal tudi Šarec.
Vsi primeri do zdaj so povezani s prihodom iz tujine oziroma z visokorizičnim kontaktom z bolnikom, ki je bolezen prinesel iz tujine, še pravi Pirnatova.
Zadnji trije potrjeni primeri okužbe (gre torej neuradno za zdravstvene delavce v Metliki), so osebe, ki so zbolele v času samoopazovanja in izolacije zaradi stika z obolelim zdravstvenim delavcem, trdi Pirnatova in dodaja, da so bile te osebe iz delovnega procesa umaknjene, še preden so zbolele.
Pri prvem primeru, ki so ga potrdili v slovenski Istri, pa gre za osebo, ki je poučevala smučanje v Švici – zbolela je že tam, v Slovenijo pa se je pripeljala brez stika, je na novinarski konferenci še zatrdila direktorica NIJZ.
Glede morebitnega zapiranja šol in vrtcev pa je dejala, da je ta ukrep epidemiološko lahko učinkovit, a "v času, ko virus še ne kroži v populaciji, se moramo vprašati, kaj bomo s tem naredili otrokom. Glede na to, da smo imeli okužbe, prenesene v različne dele Slovenije, kaj bomo zapirali? Celo Slovenijo? To tako ne gre. Ključni ukrepi, ki jih poudarjajo vse države so higienski ukrepi in da ne hodite bolni med ljudmi."
V ponedeljek seja Sveta za nacionalno varnost
Zaradi povečanega tveganja prenosa okužbe je premier v odhodu Marjan Šarec za ponedeljek sklical sejo Sveta za nacionalno varnost. Ta se bo jutri seznanil s poročilom ministrstva za zdravje.
"Ko bo situacija tako daleč, bomo lahko sprejeli nadaljnje korake. Za zdaj še ni bilo razloga za razglasitev epidemije. Ko bomo razglasili epidemijo, se sproži državni načrt. Jutri se bomo na Svetu za nacionalno varnost seznanili, kaj ta načrt predvideva, kakšne so naloge vseh deležnikov. Šele potem bomo lahko vključili vse tisto, za kar nekateri pozivajo že zdaj. Ukrepamo sorazmerno, ukrepamo v skladu s tem, kar ukrepajo tudi druge države, z izjemo Italije, ki je poseben primer. Za zdaj teče vse tako, kot narekuje stroka," je na današnji novinarski konferenci povedal Šarec.
Direktorica NIJZ Nina Pirnat je na novinarski konferenci dejala, da "stikom, ki so doma v karanteni, ne pripada bolniški stalež, pripada jim le, v kolikor dobijo odločbo o karanteni 50-odstotna sredstva od delodajalca, ki lahko potem izstavi regresni zahtevek". |
Šabeder: Žal uredba o prepovedi dogodkov ni bila spoštovana
Pristojni minister Aleš Šabeder je včeraj podpisal tudi sklep o prepovedi večjih prireditev. Danes pa je na novinarski konferenci opozoril, da "žal uredba o prepovedi včeraj ni bila spoštovana. Imamo informacijo, da so nekateri klubi, kjer se je zbralo več kot 500 ljudi, ostali odprti." In ob tem javno pozval vse lokale, institucije, dvorane, da upoštevajo uredbo in ne izvajajo prireditev, kjer se zbira več kot 500 ljudi. "Zavedamo se, da bo zaradi tega ukrepa lahko nastala tudi gospodarska škoda, vendar sta zaščita in varnost prebivalstva na prvem mestu."
V oddaji 24UR pa je Šabeder dejal, da kršitelje čakajo globe od 10.000 do 100.000 evrov.
Seznam vseh prireditev, ki so odpovedane ali prestavljene:
Šabeder je danes dejal tudi, da je prejel informacije o podjetjih s sedežem v Italiji, ki naj bi zaradi zapiranja svojih proizvodnih kapacitet delavce preusmerili na delo v Slovenijo, kjer imajo svoje podružnice. "Tudi na tem področju bomo morali sprejeti določene ukrepe."
Pirnatova je znova poudarila, da lahko vsak posameznik za zaščito največ stori sam, in sicer s higieno rok in kašlja. Moramo biti pozorni pri prepoznavanju simptomov okužbe, opazovati svoje zdravstveno stanje, predvsem kašelj, vročino, težave pri dihanju. Če opazimo omenjene težave, pa pokličemo svojega osebnega zdravnika.
Spomnimo, da smo v tem tednu potrdili prvo okužbo s koronavirusom pri starejšem moškem, ki je potoval v Maroko preko Italije, v Slovenijo se je vračal preko letališča Marco Polo v Benetkah. Ker je bil zaradi poškodbe noge takoj ob prihodu v Slovenijo, natančneje 29. februarja od 20.00 do 21.30, na ljubljanski urgenci, NIJZ poziva vse, ki so bili v tem času na urgenci, naj pokličejo na telefonsko številko 031 619 118. Zatem so okužbo potrdili tudi pri dveh njegovih sopotnikih v Maroku.
Četrti in peti primer okužbe so potrdili pri paru, ki se je okužil med potovanjem po Italiji. Okužbo so potrdili tudi pri kliničnem farmacevtu, zaposlenem v UKC Maribor, zatem pa tudi pri njegovi soprogi, ki je prav tako zaposlena v UKC Maribor, natančneje na radiološkem oddelku.
Dodatne okužbe so včeraj potrdili pri tesnem stiku okuženega zdravnika v ZD Metlika, pri slovenskem državljanu, ki je bil na Dunaju na študentski izmenjavi, pri moškem, ki je z družino preko Italije potoval v Barcelono, ter pri ženski, ki je 14 dni dopustovala v Italiji.
KOMENTARJI (1947)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.