Mariborski župan Franc Kangler se je po odmevni policijski preiskavi pred tremi tedni, v kateri mu je bila odvzeta tudi prostost, odločil za protiudarec. Kot je pojasnil na današnji skoraj uro in pol dolgi novinarski konferenci, na kateri je zavrnil vse obtožbe, je v petek na vrhovno tožilstvo podal kazenske ovadbe zoper sedem ljudi iz policije.
Zakaj ovadbe?
Kangler je kazensko ovadil odgovorno osebo na policiji, ker je ta javno nastopala v medijih in podajala lažne podatke, še preden je preiskava sploh bila zaključena. Ker je bilo v njegovo škodo storjenih še več drugih kaznivih dejanj, je prepričan župan, se je odločil tudi za kazensko ovadbo zoper štiri pooblaščene osebe iz Policijske uprave Maribor. Med drugim jim očita zlorabo uradnega položaja, nevestno delo v službi ter izdajanje tajnih podatkov.
Kazensko ovadbo pa je spisal tudi zoper tri pooblaščene uradne osebe, dve iz mariborske policijske uprave ter eno iz Ljubljane, ki jim prav tako očita nevestno delo v službi, saj naj bi zavestno kršile zakon in druge predpise ter opustile nadzor v okviru svojih dolžnosti, zaradi tega pa naj bi po njegovem mnenju prišlo do hujše kršitve pravic. Policija je, tako pravi Kangler, v javnost posredovala različne podatke, ki niso bili preverjeni in so bili lažni, s čimer je zlorabila svoja pooblastila.
O imenih ni želel govoriti
Mariborski župan danes ni želel govoriti o imenih ovadenih, je pa potrdil, da gre pri vseh za predstavnike policije, svoje ovadbe pa podkrepil tudi z materialnimi dokazi. Hkrati je danes pred javnostjo zavrnil prav vse od šestih v policijski odredbi zapisanih očitanih dejanj, zaradi katerih je bil 4. maja policijsko pridržan dobrih 16 ur.
Kangler zavrnil očitke
Kangler je zavrnil jemanje podkupnine v obliki stavbnega pohištva s strani podjetja Mik pri menjavah zemljišč pri projektu toplarne, kar naj bi dokazovali tudi dokumenti ministrstva za okolje in prostor.
Zavrnil je tudi, da naj bi s strani današnjega direktorja Snage Ivana Hajnška prejemal različna darila v obliki računalniške opreme in spletnih kamer, slednji pa naj bi na njegovo posredovanje poskrbel tudi za ureditev spletne strani Lovskega društva Duplek. Kot je dejal, so policisti zapisali trditve, ki ne držijo, saj sta s Hajnškom družinska prijatelja, oba pa tudi člana omenjenega društva, ki povrhu vsega sploh nima urejene spletne strani.
Na novinarski konferenci tudi ptičja hišica
Župan je s sabo na novinarsko konferenco prinesel tudi ptičjo hišico, o kateri se je veliko govorilo na dan preiskave, saj naj bi bila v njej spletna kamera, ki naj bi jo prejel od Hajnška. Kot je dejal, se je za namestitev kamere odločil zaradi varnosti, ta pa naj sploh ne bi bila predmet preiskave in ima zanjo vso ustrezno dokumentacijo.
"Bolj tiha" prodaja še ne pomeni kršitev
Zavrača tudi oškodovanje Mestne občine Maribor v višini pol milijona evrov, do česar naj bi prišlo s tiho prodajo zemljišča mariborski pravoslavni cerkvi. Kako lahko policisti takšno vrednost sploh zapišejo brez sodnega cenilca in kakršne koli analize, se sprašuje Kangler in dodaja, da "bolj tiha" prodaja še ne pomeni, da so to storili v nasprotju s predpisi.
Kangler je zavrnil tudi sprejemanje koristi za nezakonito posredovanje pri pridobivanju posla za Nigrad v Dravskih elektrarnah Maribor (DEM), saj meni, da ima kot župan pravico skrbeti za javno podjetje v lasti občine, sploh pa pogodba na koncu po njegovem mnenju ni bila podpisana z Nigradom, ampak z Mestno občino Maribor.
Župan tudi nima pojma, za kakšno stanovanje gre v Portorožu, kjer naj bi kot darilo dobil možnost njegove uporabe, prav tako ni bil podkupljen na način, da naj bi od neznane osebe prejel darilo v višini najmanj 98.000 evrov, za kolikor naj bi ceneje dobil apartma na Pohorju, v zameno pa poskrbel za vnovično dodelitev koncesije Športnemu centru Pohorje za upravljanje z žičnicami.
Policija: Ovadbe odvračajo pozornost od obstoječih postopkov
Odzvala pa se je tudi policija, ki je sporočila, da povračilni ukrepi ne bodo odvrnili kriminalistov od preiskovanja kaznivih dejanj gospodarske kriminalitete. Taki ukrepi za policijo niso nič novega in so del skoraj vsake preiskave gospodarskega kriminala, v katerih so udeležene različne javne osebnosti, ki postopke pogosto komentirajo kot rezultat politične insturmentalizacije policije, še dodajajo.
Zagotavljajo tudi, da so postopki izvedeni v skladu z zakoni, s kriminalistično stroko, praviloma pa jih vedno usmerja državno tožilstvo. Tako je bilo tudi v konkretnem primeru. Podane ovadbe pa razumejo kot odvračanje pozornosti iz obstoječih sodnih postopkov.
Poudarjajo, da gre za dolgotrajno preiskavo, v kateri so v sodelovanju z drugimi nadzornimi organi in institucijami, predvsem z računskim sodiščem in davčno upravo, izvedli številne aktivnosti v smeri utemeljitve več sumov storitve kaznivih dejanj s področja gospodarske kriminalitete in korupcije. Predkazenski postopek še ni končan, saj še pregledujejo zasežen material, še naprej pa tudi zbirajo obvestila, zato so tudi v tem primeru pri obveščanju javnosti pazili, da so podali le najosnovnejše informacije in pri tem upoštevali varstvo osebnih podatkov.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.