Slovenija

Jelinčič zahteva nadzor

Ljubljana, 27. 10. 2006 11.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

SNS, ki se v Dosjeju Rokomavhi pojavlja kot podkupljiva stranka, od ministra pričakuje, da bo počistil policijo.

Ana Jud se sodnih postopkov ne boji: Dosje Rokomavhi je sprožil celo vrsto sodnih postopkov proti avtorici in policiji
Ana Jud se sodnih postopkov ne boji: Dosje Rokomavhi je sprožil celo vrsto sodnih postopkov proti avtorici in policiji FOTO: E plus

Komisija državnega zbora za nadzor obveščevalnih služb pod vodstvom Davorina Terčona (LDS) je danes na nujni seji začela z obravnavo "zadeve iz knjige Ane Jud", vendar pa do ugotovitev še niso prišli in bodo razpravo nadaljevali na prihodnji seji. Kot je v izjavi za javnost povedal Terčon, je zadevo - domnevno nezakonito prisluškovanje predsedniku uprave Vzajemne in neodvisenemu strokovnjaku, ki je kandidiral na listi SNS na volitvah v ljubljanski mestni svet, Marku Jakliču - vodil tožilec, za zdaj pa ne more trditi, da je bilo ravnanje policije v nasprotju z zakonom.

Sum dajanja daril je za Jelinčiča marginalen

Kdo bi želel 'uničiti' Romška in Mateja?

Jelinčič trdi, da mu je Judova na srečanju minulo soboto povedala, da je zadevo izpeljala na pobudo policije, medtem ko naj bi policija trdila nasprotno. Zato je Jelinčič predlagal komisiji, da v zgodbi zasliši tudi "vprašljivo prištevno" Judovo, ki naj bi mu med drugim namignila, da bi "zdaj lahko uničili Mateja oziroma Romška".

V pogovoru za 24ur.com je Judova potrdila, da se je sestala z Jelinčičem: "Njegova trditev, da sem mu namignila uničenje Mateja oziroma Romška, pa je čista izmišljotina."

Judova je povedala, da jo je Jelinčič med pogovorom vprašal, če je pripravljena pričati pred komisijo za nadzor obveščevalnih služb, kar mu je potrdila. "Jelinčič je ob tem izjavil, da se bo potrudil uničiti kriminaliste, ki so delali na primeru Vzajemna," je povedala Judova. Kot je dejala, bodo Jelinčičeve izjave uporabili proti njemu na sodišču.

Jelinčič je na današnji novinarski konferenci zatrdil, da naj bi šlo za poskus diskreditacije Romška in Mateja, v ozadju pa naj bi bili "stari kadri" na ministrstvu za notranje zadeve. Slednji "ostanki komunističnega režima" naj bi bili po Jelinčičevem mnenju tudi odgovorni za vso zadevo.

Predsednik SNS Zmago Jelinčič, ki je predlagal sklic današnje nujne seje komisije, je povsem nasprotnega mnenja in trdi, da je šlo pri tajnem nadzoru Jakliča za zlorabo sredstev in metod tajnega opazovanja v politične namene. Poleg tega je še poudaril, da so bili ti ukrepi začeti "na podlagi nekega zelo marginalnega suma kaznivega dejanja - dajanja daril," je poudaril.

Pravna podlaga za nadzor direktorja Vzajemne

Kot pa je pojasnil Terčon, si je pooblaščena skupina komisije celotno zadevo ogledala na Generalni policijski upravi v Ljubljani, kjer so ugotovili pravno podlago za izvajanje nadzora Jakliča. "Očitno je, da je celotno zadevo usmerjal tožilec in da se je zadeva odvijala po njegovih usmeritvah. " je pojasnil Terčon. "Na žalost komisija nima pravne podlage, da bi opravljala pogovor tudi s tožilcem, zato bomo morali sklepe sprejeti na osnovi dokumentacije," je še povedal Terčon in napovedal, da bo zadeva verjetno dobila tudi sodni epilog.

Zahteva po notranjem nadzoru

Da se bo zadeva razpletla na sodišču, je prepričan tudi Jelinčič, čeprav je tudi ob tem izrazil dvom v učinkovitost sodišč. Kljub temu je zadovoljen, ker se je zadeva začela odvijati.

Prvak SNS Zmago Jelinčič Plemeniti je zahteval sklic nujne seje komisije za nadzor obveščevalnih služb
Prvak SNS Zmago Jelinčič Plemeniti je zahteval sklic nujne seje komisije za nadzor obveščevalnih služb FOTO: Dare Čekeliš

Dodal je sicer, da se njegovi podatki ne skladajo s podatki, ki so jih dobili njegovi kolegi iz komisije na Generalni policijski upravi. "Mislim da bo treba še marsikaj raziskati. Po mojem mnenju gre za političen konstrukt, za poskus politične diskreditacije in pravzaprav za zelo čudno ravnanje tako policije kot tudi tožilca," je poudaril Jelinčič.

Predsednik SNS je pozval notranjega ministra Dragutina Mateja, naj uvede notranji nadzor na Policijski upravi Ljubljana. Kot je dejal, so bili policijski ukrepi zlorabljeni za poskus politične diskreditacije tako Jakliča kot njega, poleg tega pa je obtožil policijo, da je ponaredila datume na določenih zapisih in izvajala nadzor brez dovoljenja sodišča.

Zadrego je povzročil všiti mikrofonček

Predsednik uprave Vzajemne: Iz zavarovalnice so danes sporočili, da Marko Jaklič ni član SNS, temveč da je kot neodvisni kandidat nastopil na listi SNS na volitvah v ljubljanski mestni svet.
Predsednik uprave Vzajemne: Iz zavarovalnice so danes sporočili, da Marko Jaklič ni član SNS, temveč da je kot neodvisni kandidat nastopil na listi SNS na volitvah v ljubljanski mestni svet. FOTO: POP TV

Ana Jud je v knjigi Dosje Rokomavhi razkrila, da je kot tajna sodelavka policije brez vednosti sogovornikov snemala pogovore glede dejavnosti prvega moža Vzajemne Marka Jakliča. Policija naj bi ji pomagala tako, da so ji v torbico všili majhen snemalnik z mikrofončkom.

Po navedbah Judove naj bi direktor Vzajemne ponudil Jelinčičevi SNS 62 milijonov tolarjev. Judova pravi, da je Jaklič preko posrednika skušal podkupiti tudi njo in da ima vso dokumentacijo, tudi tonske posnetke, policija. Podkupnina Vzajemne za SNS naj bi bila namenjena podpori v parlamentu pri privatizaciji zavarovalnice in preoblikovanju v delniško družbo.

Po trditvah avtorice knjiga razkriva posamezne primere medijskega manipuliranja, "načrtovane in naklepno motivirane medijske linče in cenzure" ter osvetljuje zatohlost slovenske družbe, ki jo še vedno obvladuje "obskurna komunajzarska miselnost".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Buena Vita
24. 01. 2008 20.07
tale,tale ,tale ta je pa taprava -najprej vsakemu nastavi potem pa bi bila poštena junfarica..to pa nebo šlo.moja stara mama francika je rodila trinajst otrok.pa je bila ponosna da je junfarica pod pazduho---veš sigurno je tudi nekaj sodnikcov spančkalo judovi v objemčku,,saj pravim ,,,kasirat je treba znat ,,baj baaaj
kritika@email.si
28. 10. 2006 00.51
Ne branim Judove ampak mjemjaw ti dejansko negiraš sam sebe, ker najprej pridigaš o kapitalizmu nato pa Judovo napadeš ker počne prav tisto, kar kapitalizem proklamira t.j. služenje denarja. Ali ni Judova potemtakem vzorni kapitalist?
ivanz
27. 10. 2006 23.46
upam, da judovo uspešno tožijo in končajo njen slab izgovor za kariero
Krbo?
27. 10. 2006 15.06
@mjemjaw amerika ima komplet drugi sistem kot jih imamo v evropi. tam je gospodarstvo popolnoma odprto, kaj v evropi ni! nemores primerjati amerike z drzavami evropske unije. javno lobiranje ni dovoljeno! pa se nekaj: hvala bogi da nimamo sistema kot je v ameriki!
mjemjaw@yahoo.co.uk
27. 10. 2006 12.16
Tale Ana Jud je obupno željna pozornosti in se skupaj s svojim podrepnim cajtengom Direkt duva vsenaokoli in išče neke afere in ne vem še kaj. Poleg tega pojma nima o stvareh o katerih govori. Vplivanje gospodarstva na politiko ni nobena komunajzarska miselnost, pač pa čistokrvna kapitalistična v demokartičnih sistemih. Zanjo obstaja celo posebna panoga, ki se ji reče LOBIRANJE, gsp. Judova. Take stvari se dogajajo povsod, v Ameriki podjetja financirajo celotno kampanjo kandidatov, v zameno pa ta potem dela njim v prid. Tako pač je v tem gnilem kapitalizmu in izrojeni demokraciji. Gospodični Judovi pa priporočam, naj neha kokodakat o stvareh o katerih nima pojma in naj v življenju poskuša (pre)živet še s čim drugim kot le z nenehnim napihovanjem raznoraznih kvazi senzacionalističnih novic.