jaklič

Ali se dodatna zdravstvena zavarovanja (sploh) splačajo?
23. 03. 2025 07.00Zasebne zdravstvene zavarovalnice vse bolj oglašujejo prostovoljna zdravstvena zavarovanja. V svojih ponudbah za nekaj deset evrov na mesec obljubljajo hiter dostop do specialista. Ker so čakalne dobe v javnem zdravstvu pogosto (pre)dolge, mnoge ravno te obljube prepričajo. A pozor: eden največjih koncesionarjev pri nas, ki je hkrati tudi zasebnik v lasti dveh zavarovalnic, ki tržita dodatno zdravstveno zavarovanje, opozarja, da se na dolgi rok ta zavarovanja ne bodo izšla.

Lex Jaklič ali urejanje sivega področja, ki trenutno velja za ustavne sodnike?
22. 02. 2025 07.00Razprava, ki je na zadnjih dveh sejah odbora za pravosodje prerasla vsebinsko in postregla s številnimi opomini, prekinitvami in celo hudimi obtožbami. Opoziciji je za zdaj uspelo preprečiti odločanje o noveli, ki jo je predlagala predsednica Državnega zbora in sledi primeru ustavnega sodnika Klemna Jakliča. Ta je v času opravljanja funkcije ustavnega sodnika pet let imel tudi popoldanski status samostojnega podjetnika, čeprav je ustavnim sodnikom prepovedana pridobitna dejavnost. Zakondajno-pravna služba parlamenta je predlog Gibanja Svoboda označila kot sporen z ustavnopravnega vidika, a ni se zataknilo le pri tem.

Čakalne vrste priložnost za zavarovalnice, ki krepijo vzporedni zdravstveni sistem
24. 01. 2025 06.00Dan, ko je obvezni zdravstveni prispevek nadomestil dopolnilnega, je bil za tri zavarovalnice velik šok: odpuščanja, zapiranje izpostav in reorganizacija. So se zavarovalnice v dobrem letu dni, odkar so izgubile velik posel s pobiranjem premij, pobrale? Zdaj še bolj izkoriščajo problem čakalnih vrst in stavijo na zavarovanja, s katerimi je mogoče za denar preskakovati vrste. S tem se krepi vzporedni zdravstveni sistem.

Kaj imajo bolniki od milijonov zavarovalnic?
23. 01. 2025 06.09Leto dni je, odkar plačujemo namesto dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja obvezno zdravstveno zavarovanje. Denar od premij se ne steka več v blagajne zavarovalnicam, ki so imele v preteklosti milijonske dobičke, pa tudi milijonske obratovalne stroške. Je danes zato kaj drugače? So bolniki zato, ker je v zdravstvu več denarja, kaj na boljšem? Pridejo na pregled ali operacijo prej na vrsto? In kako bo s plačevanjem obveznega prispevka, ki bo s prvim marcem višji za tri evre? Bo postal bolj solidaren?

Ustavno sodišče prikimalo predsednici DZ, zanjo odločitev pričakovana
17. 12. 2024 14.35Ustavno sodišče je odločilo, da sklep o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o noveli zakona o parlamentarni preiskavi ni v neskladju z ustavo. Zahtevo za oceno ustavnosti sklepa je podala SDS. Za predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič je odločitev sodišča pričakovana. "Kar sem zatrjevala ves čas in je tudi koalicija v DZ podprla, je sedaj zelo trdno ustoličilo tudi ustavno sodišče," je dejala.

Edina možnost je JEK2, najslabša možnost je JEK2?
08. 12. 2024 08.21Nekje med tema dvema skrajnostma se bodo kresala mnenja, ko se bomo v prihodnjih mesecih, morda letih, odločali o energetski prihodnosti Slovenije. Bo to nova jedrska elektrarna, če bo, kakšna bo in kdo jo bo gradil? Ali pa morda obnovljivi viri: veter, sonce, zeleni vodik?

Boštjančič: Slovenija je sposobna finančno izpeljati projekt Jek 2
21. 10. 2024 10.55Javna tribuna resornega ministrstva je prinesla različne poglede glede financiranja morebitnega projekta Jek 2. Finančno ministrstvo zagotavlja, da je država sposobna projekt izpeljati, kot najugodnejša možnost se kaže državna zadolžitev. Del sogovornikov je opozoril na tveganja, ki jih velika vloga države pri projektu prinaša. "Gre za izjemno tvegan finančni projekt, tako v času izgradnje kot v času delovanja," je opozoril ekonomist z ljubljanske ekonomske fakultete Marko Jaklič. Če bi se projekt zalomil, obstaja možnost bankrota države, pa so se strinjali poznavalci, kar bi pomenilo ukrepe fiskalne konsolidacije, kot sta jih morali sprejeti denimo Grčija in Argentina.

(Ne)združljivost funkcije ustavnih sodnikov naj presoja KPK
08. 10. 2024 15.40Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je v parlamentarni postopek vložila predlog novele zakona o ustavnem sodišču, ki bi nedvomno in jasno opredelila organ, pristojen za ugotavljanje nezdružljivosti funkcije ustavnih sodnikov. Po predlogu novele bi to pristojnost imela Komisija za preprečevanje korupcije (KPK).

Zahteva za oceno ustavnosti sklepa o priznanju Palestine zavržena
08. 10. 2024 10.22Ustavno sodišče je zavrglo zahtevo SDS in NSi za oceno ustavnosti in zakonitosti sklepa o priznanju Palestine, so danes sporočili s sodišča. Na seji minuli teden so ustavni sodniki s petimi glasovi proti trem odločili, da ustavno sodišče nima pristojnosti za presojo sklepa o priznanju države. Predsednik vlade Robert Golob je odločitev označil kot "popolnoma pričakovano". Kot je dejal, je bilo priznanje legitimno in legalno dejanje, zdaj pa da je tudi dokončno.

Bodo višje plače ustavile val odhodov iz javnega sektorja?
26. 09. 2024 19.36V javni upravi so nekateri uslužbenci doslej dobivali plačo, nižjo od minimalne. Te dolgoletne sramote bo končno konec, pravijo. Odprtih vprašanj je sicer še veliko, v številnih poklicih se soočajo tudi s hudim pomanjkanjem kadra. V šolstvu, zdravstvu in na upravnih enotah upajo, da bodo višje plače ustavile val odhodov, ki je že resno načel kakovost javnih storitev. Pa bo javni sektor res postal bolj privlačen za iskalce zaposlitve, kot trdi finančni minister?

Pretiran preplah: slovenski dobavitelji v avtomobilski industriji optimistični
25. 09. 2024 19.10Ob padcu prodaje avtomobilov in pozivih nemškega avtomobilskega giganta Volkswagen, naj država ponovno uvede subvencije za električna vozila, se tudi drugod po Evropi širi strah pred morebitno krizo avtomobilske industrije. Magna je tako že napovedala odpuščanja. V Gradcu, kjer delajo tudi številni Slovenci, bodo odpustili 200 zaposlenih, skupaj naj bi bilo v tem obratu pod vprašajem kar 2500 delovnih mest. Toda v združenju slovenskih dobaviteljev avtomobilski industriji niso tako pesimistični. Po njihovem gre za pretiran preplah.

Iz poplavljenega romskega naselja evakuirali 11 oseb
13. 09. 2024 18.08Nočno deževje je povzročilo več težav na območju Ponove vasi v občini Grosuplje. Med drugim je narasel potok zalil romsko naselje, iz katerega so ponoči evakuirali 11 ljudi, med njimi so tudi otroci, ki se še vedno ne morejo vrniti v svoja domovanja. Prav tako je voda zalila proizvodne prostore podjetja Omaplast, so povedali gasilci.

KPK zoper Klemna Jakliča uvedla prekrškovni postopek
20. 06. 2024 10.23KPK je preučila primer ustavnega sodnika Klemna Jakliča z vidika svojih pristojnosti na področju omejitev poslovanja, kot jih opredeljuje Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije. Ugotovila je, da Jaklič organu, pri katerem opravlja funkcijo, to je Ustavnemu sodišču RS, ni poročal o subjektu Visokošolski sodelavec, Klemen Jaklič, s. p., kot bi v skladu z zakonom moral. Prav tako Ustavnega sodišča ni obvestil o zaprtju s.p.-ja, zato je zoper njega uvedla prekrškovni postopek. Jaklič pa meni, da določba o prepovedi poslovanja za njegov primer ni relevantna.

'Obvodi zakonov kažejo, da je integriteta posameznikov na nizki stopnji'
07. 06. 2024 16.46Obvodi zakonov kažejo, da je integriteta posameznikov na nizki stopnji, je po srečanju s predsednikom Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Robertom Šumijem dejala predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič. Ocenjuje, da je pri preprečevanju korupcije treba v prihodnje delati na nezdružljivosti funkcij, omejitvah poslovanja in lobiranju.

'Odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o 'evtanaziji' ni neustaven'
05. 06. 2024 15.27Ustavno sodišče je ugotovilo, da odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja ni v neskladju z ustavo. Odločilo je, da z očitki protiustavnosti neobstoječe zakonske ureditve, za katero še ni jasno, ali sploh bo sprejeta, predlagatelj ne more utemeljiti protiustavnosti referendumskega vprašanja.

Odlok o razpisu referenduma o rabi konoplje ni v neskladju z ustavo
24. 05. 2024 18.30Ustavno sodišče je ugotovilo, da odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o rabi konoplje ni v neskladju z ustavo. Odločilo je, da hkratna izvedba posvetovalnega referenduma z evropskimi volitvami ne more pomeniti zlorabe posvetovalnega referenduma. Menijo tudi, da so poslanci odlok o razpisu referenduma sprejeli skladno z ustavo.

US zavrnilo zadržanje izvedbe referenduma o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja
21. 05. 2024 13.25Ustavno sodišče je na seji zavrnilo tudi predlog za začasno zadržanje izvrševanja odloka o razpisu posvetovalnega referenduma o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki so ga skupaj z zahtevo za oceno ustavnosti odloka vložili v SDS in NSi. Obenem je sklenilo, da bo zadevo obravnavalo absolutno prednostno, so sporočili z ustavnega sodišča.

Gradbena inšpekcija lani porušila le eno črno gradnjo
17. 05. 2024 06.40Gradbena inšpekcija je od leta 2013 do danes porušila 56 črnih gradenj – v letu 2022 in 2023 šest nevarnih gradenj. Lani je padla samo ena. Zakaj gradbeni inšpektorji ne uspejo porušiti več črnih gradenj? "Ljudje se vedno lahko na odločitev inšpektorja pritožijo," pravi Andreja Troha, direktorica Gradbene in geodetske inšpekcije. Prioriteta so nevarne gradnje. In zakaj še vedno stojijo nelegalne luksuzne vile, ki bodejo v oči že več let? Na seznamu je nekaj manj kot 3000 kršitev, del seznama pa predstavljajo gradnje, ki čakajo na rušitev.

Se vse črnograditelje preganja enako?
15. 05. 2024 06.23Ko črne gradnje znanih Slovencev, ki so bile celo na seznamu za rušenje, še vedno stojijo, ali so bile celo legalizirane, se druge – tudi gasilska društva 'preganja' gasilne dome. Je sistem enak za vse? Uradnega podatka koliko imamo črnih gradenj v Sloveniji ni. A poznavalci, stroka, pravijo, da je nelegalnih večina objektov v državi. Zakaj toliko nelegalnih gradenj? Veliko se je gradilo v lastni režiji, mimo gradbenih dovoljenj ali celo brez. In ključno vprašanje: kaj počne inšpekcija? Ali oblast vedno znova kloni pritiskom in zato črnih gradenj ne uspe preprečiti?

Ministrstvo za pravosodje prejelo prošnje za mnenje v zadevi Jaklič
09. 05. 2024 16.38Na ministrstvu za pravosodje so od Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) prejeli zaprosilo za mnenje glede zakonskih določb o prepovedi opravljanja pridobitne dejavnosti v primeru ustavnega sodnika Klemna Jakliča in bodo zadevo preučili, so pojasnili na ministrstvu. Na KPK so v sredo napovedali, da bodo za mnenje zaprosili ministrstvo.

Primer Jaklič: KPK si ne želi nadaljevanja prelaganja odgovornosti
08. 05. 2024 12.32Po več tednih še vedno ni jasno, kdo je pristojen za rešitev primera ustavnega sodnika Klemna Jakliča, ki naj bi nezakonito ob funkciji ustavnega sodnika opravljal še dejavnosti v okviru svojega samostojnega podjetja. KPK je prijavo zoper Jakliča odstopila državnemu zboru, mandatno-volilna komisija pa meni, da je za to pristojna KPK. Ta sedaj pravi, da končuje "ping-pong" obračun z državnim zborom in bo za mnenje zaprosila pripravljavca zakonodaje.

Ne samo KPK, tudi DZ meni, da ni pristojen za obravnavo prijave zoper Jakliča
07. 05. 2024 10.39Potem ko je protikorupcijska komisija prijavo zoper Klemna Jakliča glede suma kršitev nezdružljivosti funkcij ustavnih sodnikov odstopila Državnemu zboru, češ da je to organ, ki izvoli ustavne sodnike, Mandatno-volilna komisija DZ vrača žogico, da tudi oni niso pristojni za obravnavo tovrstnih zadev in da bi stvar morala presojati KPK. Kot pravijo, je DZ pristojen za obravnavo vprašanj s tega področja le za poslance na podlagi Zakona o poslancih, ne pa tudi za druge funkcionarje. Med drugim se sklicujejo na odločbo Ustavnega sodišča iz leta 2007.

Suma kršitve nezdružljivosti funkcij ustavnih sodnikov ne presoja KPK
29. 04. 2024 12.08Protikorupcijska komisija ni pristojna za presojo sumov kršitev nezdružljivosti funkcij ustavnih sodnikov, so sporočili iz KPK, zato so prijavo o sumu nezdružljivosti funkcij ustavnega sodnika Klemna Jakliča odstopili državnemu zboru, saj je to organ, ki izvoli ustavne sodnike. Kot pravijo, tega vprašanja ne ureja zakon o integriteti in preprečevanju korupcije, temveč zakon o ustavnem sodišču. Bodo pa nadaljevali obravnavo zadeve z vidika pristojnosti na področjih omejitev poslovanj in premoženjskega stanja.

Ustavni sodnici: S. p. je absolutno nezdružljiv s funkcijo ustavnega sodnika
23. 04. 2024 16.23Po naših informacijah sporočilo za javnost Ustavnega sodišča glede statusa samostojnega podjetnika, ki ga je še nedavno imel ustavni sodnik Klemen Jaklič, ni bilo usklajeno s stališči vseh ustavnih sodnikov. O tem priča odgovor ustavne sodnice Špelce Mežnar. Sodnica obžaluje, da Ustavno sodišče ni zavzelo stališča o tem, ali sme ustavni sodnik opravljati tudi podjetniško dejavnost v obliki samostojnega podjetništva. Tudi sodnica Neža Kogovšek Šalamon ocenjuje,

Ustavno sodišče: Jaklič nas ni obvestil o opravljanju dejavnosti
23. 04. 2024 11.26Sodniki in sodnice ustavnega sodišča so neformalno razpravljali o primeru sodniškega kolega Klemna Jakliča, ki naj bi opravljal dejavnost samostojnega podjetnika v času opravljanja funkcije ustavnega sodnika. V izjavi so poudarili, da jih Jaklič ni obvestil o opravljanju dejavnosti ter tudi ni zaprosil za soglasje. Ustavno sodišče do sedaj še ni imelo primera, ko bi posamezni ustavni sodnik v času opravljanja funkcije ustavnega sodnika akademske dejavnosti opravljal v obliki samostojnega podjetnika ali drugi podjetniški obliki.

KPK pregleduje zadevo Jaklič: 'Nismo pristojni'
22. 04. 2024 15.12Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je uvedla predhodni preizkus glede ustavnega sodnika Klemna Jakliča, ki je bil v času opravljanja funkcije pet let tudi popoldanski samostojni podjetnik, čeprav je ustavnim sodnikom prepovedana pridobitna dejavnost. A na KPK dodajajo, da niso pristojni za presojo nezdružljivosti funkcij sodnikov.

'Da bi imel ustavni sodnik s. p., je nezdružljivo tako z ugledom kot s položajem te funkcije'
20. 04. 2024 19.28"Pričakujem, da bo ustavni sodnik Klemen Jaklič odstopil s položaja, če želi ohraniti svojo integriteto." To je poziv predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič, ki Jakliču očita celo, da je zaobšel zakon o ustavnem sodišču, ker je bil v času opravljanja funkcije hkrati tudi popoldanski samostojni podjetnik. Jaklič je v javnosti že pojasnil, da zakon dopušča izjeme, pravnik Rajko Pirnat pa priznava, da je zakon precej pomanjkljiv. "Lahko se bere tudi tako, da se kot pridobitno dejavnost lahko opravlja naloge visokošolskega učitelja ali raziskovalca," je dejal. Kljub temu pa se mu zdi status samostojnega podjetnika neprimeren za ustavnega sodnika.

Klakočar Zupančičeva ustavnega sodnika Jakliča pozvala k takojšnjemu odstopu
19. 04. 2024 16.12Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je zaradi opravljanja pridobitne dejavnosti samostojnega podjetnika pozvala k odstopu ustavnega sodnika Klemna Jakliča, ki funkcijo opravlja od marca 2017. Zakon o ustavnem sodišču namreč navaja, da je funkcija ustavnega sodnika nezdružljiva s pridobitno dejavnostjo.

Ustavno sodišče zavrnilo Janševo pritožbo, Carlova: 'Zmaga za vse novinarke!'
05. 04. 2024 14.37Ustavno sodišče je zavrnilo ustavno pritožbo Janeza Janše na sodbo vrhovnega sodišča, ki je zavrnilo njegovo zahtevo za revizijo postopka v tožbi Eugenije Carl zoper njega zaradi razžalitve, zaradi česar je Janša dolžan plačati odškodnino v višini 6000 evrov. Janša je v pritožbi med drugim očital kršitev pravice do svobode izražanja.

Zmaga za Mojco Šetinc Pašek: ustavno sodišče odločilo o Janševem tvitu
21. 03. 2024 11.04Zmaga za nekdanjo novinarko in trenutno poslanko Mojco Šetinc Pašek; ustavno sodišče je namreč razveljavilo sodbo vrhovnega sodišča v primeru žaljivega tvita Janeza Janše. "Vrhovno sodišče je odločilo, da Janša lahko žali, šest ustavnih sodnikov pa pravi, da ne," je zmago na sodišču v prvem odzivu komentirala Šetinc Paškova, ki je za naš portal poudarila, da je utemeljena kritika seveda dobrodošla, blatenje pa nikakor ne. In kaj pravi ustavno sodišče? Da je vrhovno sodišče z neustreznim ovrednotenjem pomena žaljivega izjavljanja opozicijskega poslanca o novinarki izhodišče presoje zasnovalo pretirano omejujoče za pritožničino pravico do časti in dobrega imena ter s tem sprejelo odločitev, ki ni v skladu z ustavo.