Novinarji informativne oddaje 24UR so pridobili nove neuradne izsledke iz finančne preiskave Janeza Janše.
Ti kažejo, da naj bi Janša v letih od 2000 do 2013 zakonito zaslužil manj kot 500.000 evrov, porabil pa naj bi več kot milijon evrov. To razliko naj bi zdaj moral pojasniti.
Janša je že včeraj dejal, da gre za absurdne ugotovitve. Poudaril je, da celotno premoženje njegove družine ni v tem trenutku vredno pol toliko, večina nepremičnin pa je na kredit. Znova je razložil, da je vse podatke o tem že zdavnaj javno objavil. Janša je dodal, da njegova družina v tem trenutku nima premoženja vrednega več kot mogoče 250.000 evrov. Novinarje je povabil, naj kar sami izračunajo, saj so vsi dokumenti javno objavljeni. Objavil jih je že leta 2011 na Facebooku profilu stranke SDS.
In so se novinarji informativne oddaje 24UR poglobili v izračune. Če so le pogledali vrednosti nepremičnin, so ugotovili, da govorimo o visokih zneskih: hiša v Šentilju je vredna 300.000 evrov, stanovanje na Mesarski ulici v Ljubljani, ki je bilo kupljeno leta 2009, je vredno 325.000 evrov. Ko so zraven še prišteli počitniško hišico v Bovcu, ki je vredna 58.000 evrov, so prišli do zneska 683.000 evrov. In gre za številko, ki prikazuje le vrednost vseh nepremičnin.
Janša zavrača navedbe in opozarja, da sta dve nepremičnini kupljeni s pomočjo hipotekarnega kredita
Janez Janša je na svojem Twitterju zavrnil poročanje informativne oddaje 24UR. Zapisal je, da sta tako hiša kot stanovanje kupljena s pomočjo hipotekarnih kreditov, z ženo pa ju bosta morala šele odplačati.
Vročevalec se je vrnil z odprto kuverto
Pred tožilci se bo moral zagovarjati tudi vročevalec priporočenega pisma z zgoraj omenjenimi ugotovitvami.
Po informacijah 24UR je priporočeno pošiljko, ki so jo Janši v parlamentu izročili včeraj, neuradno tja sprva dostavil vročevalec. Bila naj bi odprta, zato jo je Državni zbor zavrnil. Zato se je vročevalec vrnil na specializirano državno tožilstvo, nadrejenim pa naj bi dejal, da se je kuverta strgala.
To je seveda nenavadno, saj gre za kuverto, ki je z vseh strani zapečatena. Ker očitno s pošiljko ni ravnal primerno in po postopku, naj bi se znašel v predkazenskem postopku.
Tožilci so nemudoma omenjeno kuverto še enkrat zapečatili in jo po vročevalcu znova poslali v državni zbor. Tam jo je predal pristojnim, ki so jo nato Janši tudi vročili.
KOMENTARJI (858)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.