Slovenija

Izplačevali so si višje plače, kot jim pripada!

Ljubljana, 30. 11. 2010 13.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Ob prehodu v nov plačni sistem so pravilno ravnali le v enem od 10 revidiranih javnih zavodov, ugotavlja računsko sodišče. Pozitivno mnenje si je prislužila le Osnovna šola Franca Rozmana - Staneta Maribor, v Zavodu za gradbeništvo pa so si nakazali za 142.468 evrov preveč denarja.

Evri
Evri FOTO: Reuters

Računsko sodišče je pri desetih javnih zavodih preverilo, ali so leta 2008 ob prehodu v nov plačni sistem ravnali pravilno. Le enemu javnemu zavodu je sodišče namenilo pozitivno mnenje, pri ostalih devetih pa je ugotovilo za skupno nekaj več kot 205.000 evrov nepravilnosti in jim izreklo bodisi negativno mnenje bodisi mnenje s pridržkom.

Nepravilnosti, ki so jih ugotovili pri prevedbi plač javnih uslužbencev ob prehodu v nov plačni sistem, je sodišče povzelo v tri skupine. Ali v skladu s pravnimi podlagami ni bil akt o sistemizaciji delovnih mest, ki se je v zavodu uporabljal od 1. avgusta 2008, ali pogodba o zaposlitvi ali pa ni bila v skladu z njimi obračunana plača posameznega javnega uslužbenca.

Kot je na današnji novinarski konferenci dejal predsednik računskega sodišča Igor Šoltes, so revidirani javni zavodi spremembo plačnega sistema "pogosto izkoristili predvsem za neupravičeno višanje zahtevnosti delovnih mest in za razporejanje javnih uslužbencev na delovna mesta, za katera ne izpolnjujejo pogojev".

Nepravilnosti in nekonsistentnosti pri določitvi osnovnih plač in dodatkov po starih predpisih pa z uveljavitvijo novih niso bile v celoti odpravljene in so tako delodajalci pri prevedbi plač upoštevali izhodiščno stanje, ki ni bilo ustrezno, je še dodal.

Računsko sodišče od devetih javnih zavodov zahteva odzivno poročilo, skladno z zakonom o sistemu plač v javnem sektorju pa tudi izvedbo popravljalnih ukrepov.

Pri tem je po Šoltesovih besedah zakon o sistemu plač v javnem sektorju glede ukrepanja jasen: "Če delodajalec ugotovi, da je bila javnemu uslužbencu izplačana višja plača, kot bi mu pripadala, se z javnim uslužbencem ali funkcionarjem dogovori o načinu vrnitve preveč izplačanega zneska. Če do soglasja ne pride, mora delodajalec preveč izplačani znesek zahtevati s tožbo pred pristojnim sodiščem."

Sodišče je revidiralo sorazmerno kratko obdobje od uporabe novega plačnega sistema v javnem sektorju 1. avgusta 2008 do 31. decembra istega leta. Vendar se popravljalni ukrepi, če nepravilnosti vmes niso bile odpravljene, nanašajo tudi na kasnejše obdobje, ki ga revizija ni zajela, je pojasnil predsednik računskega sodišča. Po njegovih besedah so sicer ponekod določene nepravilnosti že odpravili, ker so vmes imeli revizijo pristojnega ministrstva.

V državi 1500 javnih zavodov, preučili so jih le 10

Kot pravi Šoltes, je v Sloveniji 1500 javnih zavodov in če bi sklepali na podlagi povprečja za deset revidiranih zavodov, bi bilo ocenjenih nepravilnosti v omenjenih petih mesecih za približno 30 milijonov evrov. Vendar Šoltes opozarja, da lahko gre pri posploševanju ugotovitev le za špekuliranje.

Je pa po njegovih besedah vzorec dovolj reprezentativen in anomalij tudi v drugih zavodih ni mogoče izključiti. Na računskem sodišču zato upajo, da bo revizija spodbudila pristojna ministrstva, da na svojih resorjih preverijo ustreznost izhodišč ob prehodu na nov plačni sistem.

Kje so potekale revizije?

Pozitivno mnenje si je prislužila le Osnovna šola Franca Rozmana - Staneta Maribor.

Revizijo je računsko sodišče opravilo v po dveh javnih zavodih s področja zdravstva (Zdravstveni dom Kočevje, Splošna bolnišnica dr. Jožeta Potrča Ptuj), socialnega skrbstva (Dom upokojencev Postojna, Center za socialno delo Ljubljana Vič-Rudnik) ter kulture (Osrednja knjižnica Kranj, Slovensko narodno gledališče Drama Ljubljana).

Ravnanje ob prehodu v nov plačni sistem so preverili še v treh zavodih s področja šolstva (Gimnazija Bežigrad, Vrtec Jarše in Osnovna šola Franca Rozmana - Staneta Maribor) ter v Zavodu za gradbeništvo Slovenije.

Prav pri slednjem je bila vrednost ugotovljenih nepravilnosti največja (142.468 evrov), najmanjša pa je bila pri Gimnaziji Bežigrad (2658 evrov). Na Zavodu za gradbeništvo Slovenije pojasnjujejo, da je bil prehod na nov plačni sistem izveden v časovni stiski in so se pri prevedbi pojavile številne dileme. V skladu z zagotovilom, da se plača zaradi prevedbe ne bo nikomur znižala, so se v primeru dvoma odločali v korist zaposlenih. Večino napak, na katere jih je opozorila interna komisija matičnega ministrstva, pa so odpravili že pred začetkom revizije računskega sodišča. Na zavodu zagotavljajo, da spremembe plačnega sistema niso izkoristili za "napihovanje" plač. Kot so zapisali, so se tudi po navedbah računskega sodišča plače na zavodu v mesecu po prevedbi (avgust 2008) v primerjavi z mesecem pred prevedbo (julij 2008) povečale za manj kot odstotek, v decembru 2008 pa so bile celo za osem odstotkov nižje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Odpri.oci
07. 12. 2010 12.16
ALI MORAJO VRNITI PREVEVEČ IZPLAČANE PLAČE ?????
dukenukem
30. 11. 2010 16.10
na zavodu za gradbeništvo imajo prevelike plače,delavci jih pa sploh ne prejemajo ,a nimamo fino urejeno ,fino totalno lopovsko državo
rko
30. 11. 2010 16.10
Kako zanimivo? NOVA GOLJUFIJA V BANANA REPUBLIKI ? Zares, NEKAJ NOVEGA haha
aford
30. 11. 2010 15.53
Naj vrnejo lopovi.
aford
30. 11. 2010 15.49
Direktorji teh zavodov bi morali zgubit to lepo službo-lopovi, denar črpajo iz proračuna,plače imajo zajamčene.
tomica76
30. 11. 2010 15.44
llamma
30. 11. 2010 15.26
Ne mi stakimi stvarmi dvigat pritiska,ker se itak ne bo nič naredlo.
lappappap
30. 11. 2010 15.16
Poglejte na kak način se povečuje denarna masa za izplačilo državnih uslužbencev: pri nas nas je itak preveč (30%), ker je precej "prostega časa" v delovniku se jih večina izobražuje, nekateri tud do penzije, seveda na račun davkoplačevalcev ..in ko te matrone, matroni pridrsajo do visoke, mag. in dr. potem se zanje odpre nov oddelek, sektor, kjer postanejo vodje teh oddelkov, sektorjev. Seveda nimajo komu šefovat, ker ima ta oddelek, sektor le vodjo. Zanimivo mar ne? Plača jim seveda zraste do plafona... a še kaj naštejem? ma dost bo!
Daniel Fras
30. 11. 2010 15.10
lepo,ko so štrajkali,so si rezultat že pripisali.
acimam50
30. 11. 2010 14.21
Pa smo našli tako hudo pogrešanih 30 mio €. K. Erjavec naj takoj prične z novimi pogajanji o novi pok. reformi, čeprav bi bilo meni osebno prečudovito, če stara vzdrži minimalno vsaj še ne mesec po novem letu.
galiot
30. 11. 2010 14.16
Zelo zanimivo v kakšni družbi živimo,da se vedno ugotovi višek pri javnih uslužbencih,nikoli se pa to ne zgodi pri delavcih v gospodarstvu.Kdaj bo pa to neko sodišče brez teže ugotovilo,da delavci v gospodarstvu ne dobijo niti toliko ,kakor je v zakonu in to v pravem času...
izotop
30. 11. 2010 14.16
A bodo ze kake sankcije al ne bodo, pa kje to mi zivimo? A je potrebno se kak davek placat morda?
petdan
30. 11. 2010 14.15
1500 javnih zavodov v mni državi Sloveniji? A so pri tem vštete tudi vse mogoče državne agencije in direktorati ?
Franc Zabukovec
30. 11. 2010 14.14
torej so v tisti osnovni šoli sami protidržavni elementi, ki ne spoštujejo zakona večine dolgo je pa trajalo predenj so vladne službe ugotovile vse to