Kot je torej še pred odstopom Tatjane Bobnar, med njim pa znova, poudaril premier Robert Golob, s svojim ravnanjem ni izvajal političnih pritiskov na Policijo. Ob tem je svojo trditev podprl s poročilom v. d. Generalnega direktorja Policije Boštjana Lindava, kjer je ta zapisal, da se noben funkcionar ni vtikal v konkretne postopke na Policiji. "To niso moje besede. To so besede gospoda Lindava. Uradne," je poudaril.
Ob tem je spomnil, da je v predvolilnih soočenjih kot predsednik Gibanja Svoboda vseskozi odgovarjal, da se bo njegova stranka zavzemala za depolitizacijo. "To govorim še danes. Tudi pri Policiji bomo šli v depolitizacijo," je izpostavil ter dodal, da se z nekdanjo ministrico Tatjano Bobnar nista strinjala ravno glede tega.
Bobnarjeva namreč meni, da gre premier s slednjo predaleč in da je preveč posegal v kadrovanje - tako na področju NPU-ja kot na vrhu Policije pri imenovanju generalnega direktorja. Nekdanja notranja ministrica je kot politični pritisk tu razumela predvsem Golobovo izjavo, da Lindava, kljub pooblastilu uradniškega sveta, ne bo predlagal za trajni mandat generalnega direktorja Policije, saj da kot v. d. ni izpolnil njegovih pričakovanj. Kaj torej Golob razume kot politični pritisk?
"Politični pritisk je, ko se politika vtika v stroko. Mi se nismo vtikali v stroko," je razložil svoj vidik in dodal, da je kadrovanje (ter z njim depolitizacijo) v celoti prepustil Bobnarjevi in Lindavu."Do sedaj je bilo po informacijah, ki so prišle iz Policije premeščenih nekje 67 ali 76 zaposlenih. Niti enega imena od teh ne poznam. Niti enega imena nismo mi iz politike predlagali," je ponazoril in poudaril, da kadrovanja tu ni bilo, saj da so odločitve v celoti prepustili stroki - policiji.
A besede nekdanje ministrice v pismu so drugačne. Kljub temu njenih besed v 24UR ZVEČER ni zavrnil. Nato je dejal, da sta z ministrico sicer dobro sodelovala, a da do pred desetimi dnevi nihče v parlamentu ni vedel, da na tem področju obstaja problem. "Ne moreš biti v ekipi in po šestih mesecih ugotoviti, da nekdo ves ta čas izvaja pritiske. To ne obstaja," je bil kritičen.
"Pri depolitizaciji ona uporablja besedo čiščenje, jaz bom uporabil tisto, ki jo vedno uporabljam," je nadaljeval s kritiko Bobnarjeve. Vztrajal je, da danes Policije nihče ne prevzema in v nadaljevanju spomnil na to, kakšno je bilo stanje v Policiji med prejšnjo vlado.
Kje se je zataknilo pri imenovanju Lindava? 'Zagotovo se nisem vmešaval'
A Bobnarjeva dejanja Goloba vidi podobna Janševim. Predsednik vlade je njene kritike znova zanikal in kadrovske spremembe vnovič pripisal nekdanji ministrici in Lindavu, ki da sta program sicer že začela izvajati, a za njegove pojme prepočasi. Ob koncu oddaje se je znova dotaknil tematike in izpostavil, da čeprav Lindav kriterije izpolnjuje, "ni uredniški svet tisti, ki lahko od vlade zahteva, da naj se imenuje nekoga na določeno mesto. Vlada je tista, ki imenuje". Ponovil je, da se v delo Policije zagotovo ni vmešaval.
Po zakonu kadrovske menjave na Policiji niso v domeni premierja, a vendar je po besedah Bobnarjeve bil Golob tisti, ki je zahteval menjave na čelu NPU-ja in Policije. "Nimam pravice tega zahtevati," se je strinjal in takoj za tem dodal, da tega niti ni zahteval.
Na vprašanje, če Bobnarjeva laže, se Golob ni neposredno odzval, je pa pokazal list papirja, na katerem je dogajanje na sestanku opisala tudi Bobnarjeva najožja sodelavka. Kot je trdil, so njene trditve popolnoma drugačne od Bobnarjeve.
Kaj se je dogajalo pri pogovorih o NPU-ju? Kot je razložil, je Muženiča po pravomočni sodbi oblast krivo ovadila, da bi ga lahko zamenjala na čelu NPU-ja. "Sodišče in ne Robert Golob, ga je oprostilo. Najprej slovensko sodišče, nato pa prejšnji teden še evropsko tožilstvo," je poudaril in dodal, da ga je na čelo NPU-ja treba postaviti zato, ker verjame v pravno državo.
Dalje je zavrnil očitke, da je zahteval odpustitev osebe s Policije, ki nima nobene zveze s protesti, niti ne z mandatom pridobljenih v zadnjih dveh letih in za katero ne obstajajo razlogi, da je stvari delala nezakonito. "Tega nisem zahteval. In to sem pojasnil tudi Bobnarjevi. Nisem zahteval, da se odpusti kogarkoli. Ne njega, ne šefa v Novi Gorici." V nadaljevanju je potrdil, da je zahteval edino ponoven pregled imenovanj, ki so bila v Policiji sprožena v prejšnji vladi. Po besedah premierja naj bi prejšnja vlada tekom aprila zamenjala 110 komandirjev. Za ta "politično sprožena imenovanja" je namreč želel pregled verodostojnosti.
Spor tudi glede premierjevega varovanja
Danes je sicer premier predhodno dejal, da je do razhajanj med njim in med bivšo ministrico Bobnarjevo prihajalo tudi zaradi vprašanja njegovega varovanja. Pojasnil je, da se je na nekdanjega nepravnomočno obsojenega specialca Miloša Njegoslava Milovića obrnil zaradi radovednosti, saj ga je zanimalo, kako bi se lahko izognil politizaciji in se najbolje zaščitil. "Naredil bom vse, da bi zaščitil svojo družino. In tega mi nihče ne more preprečiti. Moje varovanje in varovanje moje družine je zame svetinja. Varnostniki so z mano 24 ur in zato jim moram zaupati."
Naprej je pojasnil, da je problem pri policijskem varovanju to, da če ga varuje policijski center za varovanje, to hkrati pomeni tudi to, da ima policija vse informacije o tem, kjer se premier nahaja.
"Problem je v tem, da če varovanje izvaja Center za varovanje iz Policije, potem oni odločajo, kateri varnostnik gre z menoj nekam, in oni imajo informacijski sistem, v katerem spremljajo moje poti. S tem, ko smo varnostnike premestili v generalni sekretariat, smo naredili dvoje: najprej to, da mi izbiramo kateri varnostnik gre z mano in drugo to, da smo se izključili iz policijskega informacijskega sistema." Pojasnil je, da je imel prve tri mesece varnostnike iz Policije, danes pa iz generalnega sekretariata.
Kljub poročilu Lindava, da se mu je Milović predstavil kot Golobov varnostnik, premier zatrjuje, da Milović nikoli ni zasedal tega položaja. "Gre za šum v komunikaciji," pravi. Dodal je, da je sestanek potekal v času, ko še ni zavzemal položaja predsednika vlade in da je varovanje takrat izvajala le Policija. "Milović ni pooblaščen, da bi lahko bil varnostnik, je pa z mano delil izkušnjo o tem, kako je bilo v vladi Janeza Drnovška," je pojasnil v nadaljevanju in zagotovil, da pri izbiri organa varovanja ne gre za nezaupnico stroki. "On (Milović, op. a.) ni samo specialec, je sedemletni vodja varnosti pri Drnovšku, samo to je izkušnja, ki me je zanimala. Vse ostalo me ne zanima, niti ni tega počel po mojem pooblastilu," je razložil in kritično pripomnil, da se po državi pojavljajo ljudje, ki "opletajo z njegovim imenom".
O nasvetih s 'temne strani'
Na sestanek, 28. junija naj bi Milovića povabila generalna sekretarka, takrat je Lindav tudi rekel, da ga prisotnost Muženiča ne moti. Dodal je, da tudi ni prejemal plače z njegove strani in da tudi za zaposlitve in prejemkov izven vlade nima zaradi njegovega posredovanja ali posredovanja druge osebe iz koalicije.
Golob se je tudi dotaknil sodelovanj in poznanstev z ljudmi, kot pravi, iz "temne strani". Spomnil je, da je nekdanji premier Janez Janša nekaj časa preživel v zaporu, kjer mu je družbo delal tudi Anton Krkovič. "On mi je odprl oči o tem, kako razmišlja druga stran. In če mi ne bi, bi lahko bil nekdo drug predsednik vlade. Morate se obdati z ljudmi, ki vam lahko na tistem področju največ povedo. Včasih to pomeni, da moraš za mnenje vprašati tudi nekoga, ki je prestopil na temno stran, zato da zaščitiš svetlobo, ni druge poti."
Glede očitkov o čistkah kadrov v javni upravi, je Golob zanikal, da bi se posluževali nezakonitih potez. "Če ne bi spoštoval zakonodaje, bi bil RTV danes drugačen. Na Policiji je situacija zelo podobna. Tisto, kar pa je naloga vlade, je da se program, ki je bil potrjen na volitvah, izpelje. Lindav ima vsa pooblastila in verjamem, da bo program pripeljal do konca," je povedal Golob.
Kandidata za novega ministra nima, ker ga je, kot pravi, vse skupaj presenetilo. "Če bi bilo pol od zapisanega res, potem bi že imeli kandidate. Prepričan sem, da bo ta kandidat primarno strokovnjak, ki se bo zavedal, da ko vstopiš v politiko, prenehaš biti strokovnjak in postaneš politik. Moraš razumeti, da se moraš v politiki pogovarjati in ne tiščati stvari v sebi."
Zakaj je ugled Policije boljši?
V parlamentu je omenil tudi fotografijo svojih mladoletnih otrok. A na vprašanje, če je s tem želel povedati, da ga je posnel nekdo od varnostnikov, ni natančno odgovoril. "Ne zahajajva v špekulacije, ker moj namen ni, da blatim Policijo." Kaj pa pomeni sprememba organa, ki ga varuje? Ali ni na ta način izrazil nezaupnice Policiji? "Mogoče je tam eno gnilo jabolko in temu gnilemu jabolku se želim izogniti. Ne bom se spuščal v to, ker to ni moja naloga in si teh pravic ne bom jemal, da bom jaz ugotavljal kdo od njih je tisti, ki mogoče ne opravlja svojih nalog," je nekoliko daljše znova razložil prejšnji odgovor, hkrati pa še dodal, da ga žalosti, ker se s tem škoduje Policiji.
Kot je razložil, je sicer ugledu organa v veliki meri škodila politizacija v času prejšnje vlade in da si on v svojem mandatu želi z depolitizacijo ugled okrepiti. "Zaenkrat gre dobro," je povedal zadovoljen.
KOMENTARJI (529)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.