S seznanitvijo DZ z odstopom je Bobnarjevi prenehala funkcija ministrice, vodenje ministrstva pa bo začasno prevzela ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik. Sejo DZ so poslanci nato nadaljevali z vprašanji premierju Golobu.
Prva mu je vprašanja zastavila poslanka NSi Vida Čadonič Špelič, ki jo je zanimalo predvsem, zakaj je sprejel odstop Bobnarjeve, če pa je še med interpelacijo zatrdil, da je ponosen na njeno delo. "Poslanke in poslanci Gibanja Svobode so dejali, da so ponosni, da Bobnarjeva prihaja iz njihovih vrst, saj je s strokovnostjo dvignila ugled Policije, ki naj bi bil doslej okrnjen," je dejala in vprašala, kaj se je zgodilo. Zanimalo jo je še, če so se njuni pogledi razhajali glede strokovnosti in ustreznosti Boštjana Lindava za mesto direktorja Policije. "Ali je politika kadrovala v Policiji? Ali je politika ostala pred vrati direktorja Policije?" je vprašala.
Golob je v odgovoru dejal, da je bil pred in po volitvah večkrat vprašan, če bo šel v koalicijo z SDS, in dodal, da je vedno odgovoril, da ne. "Ne pri sestavljanju vlade ne pri upravljanju z RTV-jem in tudi ne pri upravljanju s Policijo," je dejal. Ponovil je obljubo, da bodo depolitizirali vse podsisteme, tudi RTV in Policijo. "Tako velik odstotek glasov smo dobili, ker smo ljudi prepričali, da bomo to, kar obljubljamo, tudi izpolnili," pravi.
Poudaril je, da nikogar ne nastavljajo s strankarsko izkaznico, v tej točki pa so se poslanci opozicije v Državnem zboru zasmejali. Golob je zanikal, da bi kdor koli iz njihove stranke vplival na kakršne koli kadrovske menjave v Policiji. "Niti eno ime, kdo naj bo imenovan na katero koli funkcijo, ni prišlo od nikoder drugje kot izključno s strani ministrice," je zagotovil.
"Res pa je, da smo se, preden sta bila imenovana ministrica in Boštjan Lindav v Policijo, dobili in se spoznali v poslanski skupini in takrat smo se pogovarjali tudi o tem, kateri so tisti kadri, ki so bili imenovani zadnjo minuto ali celo po volitvah, in naj se preveri njihova strokovnost. In to je tudi vse," je dejal Golob.
'Točka, na kateri smo se razšli, je bila zame banalna'
Bobnarjevi se je zahvalil in dejal, da je bil ponosen na njeno delo. "Točka, na kateri smo se razšli, je bila zame banalna," je dejal in dodal, da ni povezana z Lindavom. "Točka preloma je prišla po 21. novembru in takrat se je sprožilo vprašanje, ki nima zveze z direktorjem Policije. Sprožilo se je vprašanje mene in moje družine. Začela se je politizacija moje pravice izbire do tega, kdo bo varoval mene in mojo družino in na tej točki sva se žal razšla. Na tej točki se je zgodila politizacija dela Policije oz. varnostne službe," je pojasnil in ponovil, da v tem mandatu ni bilo nobenih pritiskov na Policijo.
Pri tem je pojasnil, da je vlada uredbo, s katero je prenesla varovanje na generalni sekretariat vlade, sprejela 8. julija. Uredbo pa je pripravilo ministrstvo za notranje zadeve pod vodstvom Bobnarjeve, pri čemer jih, preden je bila sprejeta, ni nihče opozoril, da bo z njo kar koli narobe.
"Brez te uredbe, ki jo je sprejela vlada in jo potrdila brez razprave, nič od tega, o čemer govorimo, sploh ne bi bilo možno," je izpostavil predsednik vlade. Poudaril je, da je bilo to pred petimi meseci, od takrat naprej pa so potekali operativni pogovori, kako izvesti uredbo in to službo prenesti na generalni sekretariat vlade. Ti pogovori pa so, je dodal, potekali izključno na relaciji generalni sekretariat in ustrezne službe znotraj Policije.
Golob: Vso pravico imam za mnenje vprašati kogar koli
Tudi poslanec SDS Žan Mahnič je predsedniku vlade zastavil vprašanje o politizaciji slovenske Policije. Zanimal ga je predvsem odnos premierja z Milošem Njegoslavom Milovićem, ki ga je Mahnič označil za kriminalca in se vprašal, zakaj ga je Golob nastavil za vodjo svojega varovanja. Zanimalo ga je tudi, zakaj je zahteval imenovanje Darka Muženiča na čelu NPU in ga vprašal, zakaj je zahteval zamenjavo direktorja PU Nova Gorica.
Golob je najprej spregovoril o Muženiču in dejal, da so ga z lažno kazensko ovadbo spravili ob položaj. "Vaša ovadba je bila ovržena, ker je bila lažna. Pravno državo si predstavljam tako, da če je nekdo krivo obdolžen, da je prav, da se ga rehabilitira," je dejal in poudaril, da so danes vse ovadbe pravnomočno zavržene.
"Na novembrskih poslanskih vprašanjih sem vas ujel na laži, dejali ste, da z Milošem Milovićem nimate nič, da ga nikjer ni in da ni zadolžen za vašo varnost. Grdo ste se nam zlagali, gospod Golob. Na laž vas je postavil direktor policije, ki je dejal, da Milović prisostvuje na vaših sestankih in se predstavlja kot vodja vašega varovanja," je dejal Mahnič. Golob pa je odvrnil, da se ni nič zlagal in na Milovć nič ne vodi ali usmerja. "Milović je bil vodja varnostne službe, natančno tisto, kar danes počne nekdo drugi, ki ste ga vi razkrili javnosti in on je skrbel za varnost gospoda Janeza Drnovška in vem, da je skrbel dobro za njegovo varnost, sedem let je bil vodja njegove službe," je dejal Golob in pojasnil, da ga je zgolj vprašal za nasvet. "Vso pravico imam za mnenje vprašati kogar koli. Vprašal sem ga, kakšen je najbolj ustrezen način varovanja mene in ali obstajajo kakšni boljši primeri prakse," je dodal.
Spomnil je na svojo pot v Bruselj, kamor sta odšla tudi njegova otroka. Zgrožen je bil, da se je v medijih pojavila fotografija njegovega mladoletnega sina. "Takrat sem vedel, da so nasveti o tem, naj si stvari organiziram drugače, nekaj, kar je nujno. Varnostniki z vami prebijejo 24 ur na dan in zaupanje med vami in njimi mora biti popolno. Hvala bogu, da je bilo popolno v preteklosti. Ni popolnega zaupanja, tudi varnostniki ne morejo opravljati svojega dela, če ni zaupanja. Mnenje o tem, kakšni sistemi so delovali v preteklosti, pa z velikim veseljem poslušam," je dejal.
"Pustiva puhlice, preidiva k dejstvom," je odvrnil Mahnič, ki je premierju očital, da laže. Prebral je pričanje, da je Milović dejal, da je vodja varnosti. Golob pa je ponovil, da mu je Milović svetoval kot zasebna oseba, ki jo je poznal iz preteklega življenja. "Nihče ga ne plačuje. Jaz vem, da sklepate po sebi, ampak ne, ne počnemo tega. Lahko pa za mnenje vprašam nekoga, ki ima konkretno izkušnjo in vprašal sem nekoga, ki je sodeloval z Janezom Drnovškom," je dejal.
Mahnič je dejal še, da ima danes lahko kdor koli v roki telefon in lahko kadar koli kogar koli fotografira in da tega ne bo mogel preprečiti noben varnostnik. Zanimalo ga je, zakaj torej vztraja pri menjavi varnostne službe. "Najbolj zlorabljena beseda leta je svoboda, ker to, kar izvajate vi, ni svoboda, ampak ravno nasprotno. Delate točno to, kar očitate nam," je pripomnil.
Golob je sicer v izjavi po zaostritvi odnosov z ministrico Bobnarjevo menil, da pritiskov na Policijo ni bilo. Iz njegovega kabineta so kot podkrepitev te navedbe kasneje posredovali dopis namestnika generalnega direktorja Policije Igorja Ciperleta, ki je po pooblastilu Boštjana Lindava na izrecno vprašanje Goloba navedel, da v mandatu te vlade ni bilo primera, da bi kdor koli od ministrov, državnih sekretarjev ali drugih funkcionarjev želel pridobiti informacije o konkretnih postopkih, ki jih vodi Policija, ali vplivati nanje.
Na zadnjem plenarnem zasedanju letos bodo sicer poslanci med drugim obravnavali vladni predlog zakona o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize, poslanci bodo odločali tudi o kandidatu za viceguvernerja Banke Slovenije Marku Pahorju.
KOMENTARJI (1828)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.